To koncern z włoskiego miasta Turyn gasi pragnienie astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Firma Smat już od 2008 roku wyposaża astronautów w wodę. Cena za litr tego płynu, w tym koszt transportu, wynosi bagatela 20 tysięcy euro.
Firma Smat została wybrana przez Thales Alenia Space, agencję specjalizującą się transportem na orbitę różnych rzeczy.
- Został oceniony każdy element. Od certyfikatów każdego z laboratoriów po dwudziestoletnie doświadczenie – powiedział Paul Roman, inżynier i dyrektor generalny turyńskiej firmy.
Różne gusta astronautów
- Amerykanie pytani byli przez swoich astronautów o wodę lekką, mało zmineralizowaną, pozbawioną jodu. Rosjanie woleli cięższą wodę, która byłaby bardziej zmineralizowana. I wszyscy potrzebowali, aby woda była w stanie zachować swoje właściwości przez wiele miesięcy w stanie zerowej grawitacji – mówi Romano.
W ISS przebywa 6 astronautów, woda wspomaga ich system immunologiczny. Dla Amerykanów wybraliśmy wodę Pian della Mussa zebraną w centralnej Venarii. To bardzo lekka górska woda schodząca z doliny Lanzo. Rosjanom dostarczana jest woda ze studni w regionie Collegano. Jest ona w naturalny sposób mineralizowana.
Woda przeszła szereg testów
Próbki tych wód zostały wysłane do NASA, które po szczegółowej kontroli zostały zatwierdzone.
- Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. A mianowicie, odpowiednie jej traktowanie. Woda ta musi być taka sama, jak ta, którą turyńczycy piją odkręcając kran – dodaje Romano.
Skąd taka cena?
Na te 20 tysięcy euro za litr składa się między innymi koszt dostawy wody, cena paliwa i sondy. Co jest praktycznie tak samo kosztowne, jak przesłanie kilograma czegokolwiek na stację kosmiczną.
400 litrów w drodze
Aktualnie w drodze na Międzynarofową Stację Kosmiczną jest około 400 litrów. 27 września zostały dostarczone trzy zbiorniki ze specjalnej stali, które następnie pojechały do portu w Rotterdamie. Stamtąd dostarczone zostaną do Kourou w Gujanie Francuskiej, gdzie zakończyła się ich ziemska podróż, a rozpoczęła kosmiczna.
Woda poleci na pokładzie rakiety Ariane, 14 listopada.
Autor: usa//aq / Źródło: corriere.it