W zachodniej Polsce, w pobliżu miejscowości Gryfino, znajduje się owiany tajemnicą Krzywy Las. Rosną w nim sosny, które na dole pnia wygięte są pod kątem 90 stopni. Istnieje wiele teorii mówiących o przyczynie zakrzywień tych drzew, ale do tej pory nikt naprawdę nie wie, dlaczego te drzewa tak wyglądają.
Krzywy Las składa się z około czterystu krzywych sosen, w większości wygiętych w kierunku północnym. Szacowano, że drzewa zostały posadzone w 1930 roku i przez około siedem lat musiała na nie działać jakaś siła, która doprowadziła do wygięcia się pnia. Działo się to za czasów, kiedy sosny były młodymi drzewami, ponieważ z miejscu zagięcia są stare sęki.
Obecnie Krzywy Las uznany jest za pomnik przyrody. Można zadać sobie pytanie, co spowodowało, że drzewa rosną w kształcie litery J?
Wahania grawitacji
Część osób uważa, że wahania sił grawitacyjnych są tu zupełnie inne niż w innych miejscach na świecie. Naukowcy wykluczyli tę teorię, ponieważ siła ta ciągnie obiekty w dół, a nie w bok.
Śnieg mógł skrzywić drzewa
Bardziej wiarygodną hipotezą jest fakt, że ciężki śnieg zalegający przez długi czas na małych sadzonkach wpłynął na kształt drzew. To, w połączeniu z długim okresem roztopów wiosennych, mogło ukształtować drzewa. Jednak jak wspomniano, Krzywy Las jest otoczony prostymi drzewami i to mało prawdopodobne, że śnieg padał tylko w miejscu, gdzie rosną krzywe sosny.
Czołgi przeorały teren
Inna dość popularna teoria mówi, że podczas II Wojny Światowej czołgi przeorały młody las, powodując, że drzewa wyrosły krzywe. Niepasującym w tej tezie elementem jest to, że sosny odrosły w dość jednolity sposób - większość jest odchylona na północ.
Zakrzywienia powstały na skutek manipulacji człowieka?
Najprawdopodobniej drzewa wykrzywiły się na skutek manipulacji człowieka. W 1930 roku rolnicy mogli posadzić drzewa i uginać je tak, żeby zakrzywione drewno wykorzystać jako materiał budowlany do produkcji mebli lub statków. We fragmencie artykułu "Wooden Vessel Shio Construction" Jim Mathews objaśnia, jak przygotowuje się materiały do budowy okrętów. "Dęby z północnej Europy były dobre do tworzenia i długich prostych desek, i wykrzywionych angielskich żywopłotów. Z tego drzewa można było stworzyć najlepszą wygiętą belką do umacniania statków. Dęby były celowo zakrzywiane, tak aby rosły w taki sposób, jaki aktualnie był potrzebny". Podobna sytuacja mogła mieć miejsce w przypadku sosen w Krzywym Lesie.
Tajemnica Krzywego Lasu
II wojna światowa prawdopodobnie przerwała działalność rolników, dlatego do dziś można zobaczyć ten osobliwy las. Okoliczne miasta po inwazji były zniszczone i opustoszałe, ludzie zaczęli tam wracać dopiero po 1970 roku. To by wyjaśniało, dlaczego nikt nie wie, jak to się stało, że drzewa tak wyglądają.
Autor: mab/map / Źródło: IFL Science
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock