"Krwawa Pętla", czyli twierdza, łosie i uroczyska w jednym

Fragment Turystycznej Obwodnicy Warszawy
Fragment Turystycznej Obwodnicy Warszawy
Fragment Turystycznej Obwodnicy Warszawy

Doskonale wiesz, gdzie wokół Warszawy znajdują się obwodnice dla samochodów, przez sen powiesz, jak ominąć korki i którędy jechać, gdy chcesz wydostać się z miasta. A wiedziałeś, że – tak samo jak fragmentami droga ekspresowa – Warszawę okala obwodnica turystyczna? I to nawet lepsza, bo otwarte są nie kawałki, ale zamyka się w całość. Zobacz, jak objechać Warszawę na rowerze.

Czy to możliwe, żeby za jednym zamachem zaliczyć najciekawsze lasy na obrzeżach Warszawy? Okazuje się, że to właśnie nimi w większości prowadzi Warszawska Obwodnica Turystyczna. Ma długość ok. 240 km i ciągnie się w promieniu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów od centrum Warszawy.

"Krwawa Pętla"

Co roku w czerwcu znajduje się grupa śmiałków, którzy na zawodach "Krwawa Pętla" próbują pieszo i rowerowo pokonać całość w ciągu jednej doby. Tworzą zwykle czteroosobowe zespoły, w których są po trzy rowery. To oznacza, że w czasie całej rywalizacji trzy osoby jadą, a jedna zawsze biegnie. Kto, kiedy i ile kilometrów pokona w jaki sposób - pozostaje do decyzji zespołów. Rzadko kiedy znajduje się czwórka, której całość w ogóle udaje się przebyć (w tym roku udało się to tylko trzem zespołom), a zrobienie tego w limicie 24 godzin niemal graniczy z cudem (w tym roku nie było takiego zespołu).

Na raty

Spokojnie, nie trzeba porywać się na cały szlak za jednym zamachem. Trasę bez problemu można podzielić na przynajmniej cztery krótsze odcinki. Na poszczególne punkty startu i mety łatwo jest dojechać komunikacją miejską i pociągami.

Turystyczna Obwodnica WarszawyOpenStreetMap / CC-BY-SA 2.0

Większość szlaku ma kolor czerwony, dalej zmienia się w niebieski, żółty i zielony.

Start: Modlin (0 km)

Zaczynamy od północy. To tutaj, przy twierdzy Modlin bieg rozpoczyna czerwony szlak. Warto zatrzymać się tu na chwilę i zwiedzić zabytkowe zabudowania.

Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu pojawiły się w czasie potopu szwedzkiego, ale po tych zabudowaniach nie ma już dziś śladu. Budowa dzisiejszej twierdzy rozpoczęła się na początku XIX wieku na rozkaz Napoleona I i prace prowadzone były na wielką skalę. Do realizacji nowoczesnego projektu zatrudnionych zostało 10-12 tys. okolicznych chłopów. W 1812 roku, po klęsce wyprawy na Moskwę, zaistniała potrzeba, by przystosować twierdzę do obrony. Oblężenie twierdzy, które rozpoczęło się w lutym 1813 roku, prowadziło 10 000 żołnierzy Iwana Paszkiewicza. Twierdza wypełniła zadanie – zatrzymała na obszarze Księstwa Warszawskiego liczne wojska rosyjskie.

Twierdza mocno rozbudowana została w drugiej połowie XIX wieku, niedługo potem jednak zaczęła tracić na znaczeniu – stała się przestarzała, a kroki w kierunku modernizacji podjęto dopiero w latach 80. i 90. Wzniesiony został pierścień ośmiu fortów, wysuniętych przed twierdzę na odległość od 2,1 do 4,8 km, powstał też fort "Nad Wisłą".

Twierdza Modlin - budynek mieszkalny w zespole budowlanym osiedla oficerskiego, 1898-1900 / fot: Wistula, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

W czasie I wojny światowej oblężenie twierdzy trwało bardzo krótko. Rozpoczęło się 9 sierpnia 1915, a już 20 sierpnia złożony został podpis pod aktem kapitulacji.

W międzywojniu twierdza Modlin była ważnym garnizonem i magazynem. Tu szkolili się żołnierze, a także przeprowadzano testy broni fortecznej.

Działobitnia "gen. Dehna" z 1839 r / fot: Misza8721, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Po wybuchu II wojny światowej wojska niemieckie podeszły pod twierdzę 10 września. Od tego momentu trwał mocny atak – ostrzał i bombardowanie z powietrza. Ostatecznie kapitulacja nastąpiła 29 września 1939 roku – po kapitulacji Warszawy – gdy dalsza obrona stała się bezcelowa.

Po wojnie budynki zostały zdewastowane, skradzione zostało wyposażenie. W 2008 roku wewnętrzna część twierdzy i koszary znalazły się w rejestrze zabytków. Obecnie zwiedzać można zabudowania części koszar, umocnień, zaplecza, zobaczyć można tzw. Bramę Ostrołęcką. Dla turystów dostępny jest Fort X w Henrysinie. By zobaczyć pozostałe budynki, trzeba skontaktować się z administracją poszczególnych obiektów.

Z Modlina kierujemy się wzdłuż Wisły na południowy wschód i dalej na wschód w stronę Lasów Chotomowskich.

Twierdza Modlin / fot: Wojsyl, Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Lasy Chotomowskie (12 km)

Tutaj uważać trzeba na nagłe zakręty – żeby się nie zgubić, uważnie pilnujmy znaków na drzewach. W lasach spotkać można sporo zwierząt – dziki, zające, sarny, jeże, lisy i wiele, wiele ptaków. Tereny te są też bogate w grzyby. W chotomowskich lasach znajdują się dwa zabytkowe dęby szypułkowe, których wiek szacowany jest na ok. 200-300 lat. Obwody ich pni to 280 i 410 cm.

Szlak prowadzi obok pomnika Orła Białego, upamiętniającego poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Pomnik Orła Białego w Chotomowie / fot: MGostek, CC0 Public DomainCC0 Public Domain

Nieporęt (34 km)

Za lasami przychodzi czas na jeziora. Szlak prowadzi blisko największego zalewu w okolicach Warszawy – Jeziora Zegrzyńskiego. Jeżeli mamy więcej czasu, warto zboczyć tu nad wodę np. na obiad. Interesujące są też tereny Uroczyska Białobrzegi, o które zahacza nasza trasa. Znajduje się tu mauzoleum 30 tys. żołnierzy radzieckich, którzy polegli na linii obrony na Narwi pod koniec II wojny światowej. Wcześniej, w 1907 roku na terenach tych zbudowano koszary dla garnizonu fortu Beniaminów. Do dziś pozostał tam kompleks kilkunastu ceglanych budynków. Nieco dalej na północ, między Rudą a Sokołówkiem, znajdują się bagna, o których legendy mówią, że straszą tam diabły. Na terenie tym szkoliły się oddziały AK, a pod Sokołówkiem istniało "Orle Gniazdo", obozowisko szkolenia instruktorów Szarych Szeregów.

Plaża miejska w Nieporęcie / fot: hiuppo, Wikipeda (CC BY-SA 3.0)Wikipeda (CC BY-SA 3.0)

Kanał Żerański (35 km)

W Nieporęcie szlak prowadzi nas przez Kanał Żerański. I chociaż teraz łączy powstałe w latach 60. Jezioro Zegrzyńskie z Wisłą, to w miejscu północnego odcinka istniał już wcześniej Kanał Królewski. Utworzony został w XVII wieku z polecenia Zygmunta III Wazy przez uregulowanie rzeki Długiej między Kobiałką a Narwią. Ówczesnego władcę motywowały względy bezpieczeństwa – powodziami zagrożony był dwór myśliwski w Nieporęcie. Kanał zaś wpłynął na odprowadzenie wody od tych terenów.

Kanał Żerański / fot: Cezary p, Wikipedia GFDLWikipedia GFDL

Kanał Królewski został wykorzystany przy budowie Żerańskiego. Była to kontynuacja robót prowadzonych już na początku XIX wieku. Chodziło o to, by m.in. za pomocą kanału otworzyć przez Narew i Niemen połączenie z Bałtykiem (w tamtym czasie odciętym przez Prusy). Innym kanałem, który był kontynuacją tego szlaku, był Kanał Augustowski między Narwią a Niemnem i Kanał Królewski między Bugiem a Dnieprem.

Koncepcja obecnego kanału powstała na początku XX wieku. Chodziło o skrócenie drogi wodnej Bug-Wisła z 61 do 20 km. Drugim zadaniem było dalsze odwodnienie doliny Bródnowsko-Nieporęckiej. Prace rozpoczęto w 1919 roku, ale niedługo potem zostały przerwane. Dalej budowa ruszyła tuż przed wojną, ale powstało tylko 2,5 km kanału i wojna przerwała budowniczym. W latach 50. udało do planów powrócić – wybudowana została śluza i port.

Śluza im. inż. Tadeusza Tillingera w Warszawie / fot: Andrzej Barabasz, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Uroczysko Horowa Góra i jezioro Kruczek (49 km)

Po przekroczeniu Kanału Żerańskiego kierujemy się na południowy wschód i na południe w stronę Radzymina i dalej w kierunku Zielonki. Zanim jednak tam dotrzemy, przejeżdżać będziemy przez uroczysko Horowa Góra. Wzniesienie o tej nazwie to najwyższa góra w Markach, ma wysokość 109,7 m n.p.m. Rezerwat Horowe Bagno to miejsce, gdzie przy odrobinie szczęścia napotkać można ptaki: bączka, czajkę, dzięciołka, jastrzębia, kosa, perkozka czy trzciniaka. Z płazów i gadów interesujące mogą być: rzekotka drzewna, żmija zygzakowata, jaszczurka zwinka i żyworodna i padalec zwyczajny.

Rezerwat Horowe Bagno / fot: Wojsyl, Wikipeda (CC BY-SA 3.0)Wikipeda (CC BY-SA 3.0)

Kamień Piłsudskiego (66 km)

W okolicach Wesołej wkraczamy już do rozległego Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Szlak przebiega nieopodal Kamienia Piłsudskiego. Wyryty jest na nim napis: Na polach Wawra i Zielonej w dniu 29 IV 1917 r. Józef Piłsudski, ucząc Polaków bić się za wolność, ćwiczył ochotnicze wojsko zebrane potajemnie w Polskiej Organizacji Wojskowej.

Ćwiczenia, jakie w tym miejscu prowadził marszałek, były pokazem siły i wyszkolenia polskich wojskowych. Głaz ustawiony został tu w kwietniu 1937 roku 20 lat po manewrach. Trasa numer 2, którą przekraczamy, to dawny Trakt Brzeski, wybudowany w 1823 roku jako pierwsza nowoczesna droga na wschód od Warszawy.

Emów – dąb Bartek Mazowiecki (84 km)

Dalej na południe, jadąc wciąż ścieżkami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, docieramy do Emowa i okolic rzeki Mieni. Napotkać można tu jeden z najstarszych dębów na Mazowszu – Bartka Mazowieckiego. Wiek drzewa szacowany jest na ok. 400 lat, a obwód jego pnia to niemal 560 cm.

Dąb Bartek Mazowiecki / fot: Katarzyna Karpa

Jadąc dalej na południe przekraczamy Świder i wjeżdżamy w zabudowania Mlądza, dalej osiedla Tekli, a następnie mijamy sanatorium Wojskowe, wybudowane w latach 30.

Meran (91 km)

Wydma Meran, która znajduje się w okolicach odejścia od czerwonego żółtego szlaku, wznosi się na wysokość 20 m n.p.m., a jej nazwa nawiązuje do włoskiego uzdrowiska Merano w Tyrolu Włoskim. Przed wojną była tu skocznia narciarska, a do dziś mieszkańcy Otwocka lubią uprawiać w tym miejscu sporty zimowe.

Rezerwat Pogorzelski Mszar (94 km)

Na wysokości Otwocka docieramy do rezerwatu Pogorzelski Mszar. Ochroną objęte zostały tutejsze torfowiska, które poprzedzielane są wydmami. Pogorzelska Struga to rzeczka, która meandruje w lesie aż w końcu w rejonie Soplicowa wsiąka w piaszczyste podłoże. Są w roku momenty, kiedy wysycha w ogóle. Gdy przekroczymy tory, napotkamy pomnik upamiętniający działania żołnierzy Armii Krajowej.

Dąbrowiecka Góra (99 km)

Dalej jechać będziemy drogą zwaną ceglanką. Na Dąbrowieckiej Górze natrafimy na żelbetowe schrony, a u podnóża – rów przeciwczołgowy.

Bunkry na Dąbrowieckiej Górze / fot: Lukas skywalker, CC BY 3.0 WikipediaCC BY 3.0 Wikipedia

Dalej kierujemy się na południowy zachód w stronę Otwocka. Za Otwockiem zaś wzdłuż Wisły wałem na południe do mostu w Ostrówku. Tu przekraczamy Wisłę i wjeżdżamy do Góry Kalwarii.

Góra Kalwaria (118 km)

W tym miejscu wieś rycerska istniała już w XIII wieku, na znaczeniu jednak zyskała w chwili, gdy przeszła we władanie biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego. Paradoksalnie Górze Kalwarii pomogło też zniszczenie jej przez Szwedów – umożliwiło to budowę systemu dróg kalwaryjskich, które przystosowane były do odprawiania nabożeństw pasyjnych. W 1670 roku wieś otrzymała przywilej miejski i nadano jej nazwę Nowa Jerozolima. Zabroniono w nim osiedlania się Żydom – w całości miało być przeznaczone dla katolików, na miejscu zaś osadzone zostały zakony dominikanów, dominikanek, franciszkanów obserwantów, bernardynów, pijarów i marianów. Kaplice i kościoły w dużej części zostały rozebrane pod koniec XVIII i na początku XIX wieku, uchylono też zakaz osiedlania się Żydów. Ci szybko stali się tam największą grupą wyznaniową. Pod koniec XIX roku wybudowano dla żydowskich pielgrzymów kolej wąskotorową z Warszawy do Góry Kalwarii. Żydzi z Góry Kalwarii w czasie drugiej wojny światowej zostali wywiezieni do getta warszawskiego i prawie wszyscy zginęli.

Do dziś w mieście można znaleźć dużo zabudowań kościelnych: kościół pw. Podwyższenia Krzyża z 1679 roku, kościół parafialny z 1755 roku, kaplicę św. Antoniego , wieczernik na Mariankach, dawne Kolegium Pijarów (obecnie Dom Pomocy Społecznej). Oprócz tego zobaczyć można synagogę, kirkut, dwór cadyka Izaaka Meira Altera i dom modlitwy.

Synagoga przy ul. Pijarskiej 10/12 w Górze Kalwarii / fot: Lysy, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Zalesie Górne (134 km)

Z Góry Kalwarii kierować się będziemy północny zachód w stronę Lasów Chojnowskich. To mało uczęszczane przez turystów miejsca, może zdarzyć się, że poruszając się szlakami przez knieje przez wiele godzin nie napotkamy nikogo. W okolicach Zalesia dobrze zboczyć ze szlaku w kierunku zalewu. Po jeziorze tym można popływać kajakiem, rowerem wodnym, są też kameralne zakątki, w których można urządzić piknik. Oprócz tego w rezerwacie Zimne Doły znajdują się wiaty i miejsca na grilla i ognisko.

Zalesie Górne / fot: Alina Zienowicz, Wikipedia

Przez "siódemkę" (154 km)

Z Lasów Chojnowskich jedziemy dalej na północny zachód, a następnie na północ i przez Sękocin i Magdalenkę, by dalej przekroczyć krajową "siódemkę", a zaraz potem – "ósemkę". Kierować będziemy się przez Popówek do Podkowy Leśnej.

Podkowa Leśna (171 km)

Miasto to założone zostało na terenach należących do myśliwego Stanisława Lilpopa jako miasto-ogród w 1925 roku. Było bezpośrednio związane z Elektryczną Koleją Dojazdową, która także budowana była w latach 20. XX wieku. Plan urbanistyczny opierał się na koncentrycznych ulicach wokół stacji kolejki. Podkowa Leśna w 1981 roku znalazła się rejestrze zabytków.

Warta zobaczenia jest Aleja Lipowa, wzdłuż której rośnie prawie 100 lip-pomników przyrody, jest też pałacyk myśliwski Lilpopa, wille: Aida, Kasyno Obywatelskie i Stawisko, w którym znajduje się muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

Willa Iwaszkiewiczów w Stawisku / Alina Zienowicz, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Z Podkowy Leśnej kierować będziemy się już na północ i północny zachód. Na tym odcinku napotkamy już więcej odkrytych terenów niż lasów. Nacieszmy się przestrzenią, bo już za chwilę wkroczymy do Puszczy Kampionoskiej.

Zaborów (190 km) – szlak zmienia się w niebieski

I właśnie przed wjazdem do lasu, w Zborowie, nasz czerwony przez niemal 200 km szlak zmieni się w niebieski. Takiego koloru wypatrujemy do chwili, gdy dojedziemy do Leszna. Tutaj znaki zmienią się na żółte.

Pałac Goldstandów w Zaborowie / fot: hiuppo, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Park Narodowy Puszcza Kampinoska zajmuje teren 670 km kwadratowych, ale nie spodziewajmy się, że na całości zobaczymy drzewa. Lasy porastają tylko ok. 270 km kwadratowych. Gdy przecinać będziemy Puszczę, zobaczymy, że zmieniać się będzie rodzaj lasu. Na ukształtowanie terenu wpłynęły wody płynące przed czołem lądolodu w okresie zlodowacenia bałtyckiego. Od północy wyróżnić można kolejno koryto współczesnej Wisły, taras zalewowy, taras wydmowy (północne pasy: wydmowy i bagienny i południowe: wydmowy i bagienny) oraz taras wysoki. Taras zalewowy stanowił łakomy kąsek dla osadników. Pojawili się tu w XI wieku, zachęceni żyznymi glebami.

Co ciekawe, w Puszczy panuje nieco inny klimat, niż w okolicznych miejscowościach. Latem rzadko zdarzają się tu burze, a zimne i ciepłe masy powietrza dłużej się tu utrzymują niż w Warszawie.

W Puszczy Kampinoskiej bardzo często spotkać można łosie, ale są też inne zwierzęta, m.in.: sarny, jelenie, lisy, dziki, jenoty, borsuki, rysie, wydry, a także niezwykle rzadkie bociany czarne, żurawie, czaple siwe, derkacze i bąki.

Łoś w Kampinoskim Parku Narodowym / fot: Wojsyl, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Teofile (227 km) – szlak zmienia się w zielony

Nieopodal skraju Puszczy Kampinoskiej przyjdzie nam jeszcze raz zmienić kolor szlaku – tym razem na zielony. Kierujemy się na północny wschód w stronę Wisły i dalej wzdłuż jej brzegu do Kazunia Nowego. Po przejechaniu przez most dojeżdżamy do Nowego Dworu Mazowieckiego i Modlina (244 km), skąd rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Autor: Katarzyna Karpa / Źródło: otwock.pl, gorakalwaria.pl, wikipedia.org

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni mają przynieść znaczne zmiany w pogodzie. Temperatura wzrośnie, ale lokalnie mają pojawiać się gwałtowne zjawiska meteorologiczne, w tym burze. Sprawdź, gdzie i kiedy należy spodziewać się najbardziej niebezpiecznych zjawisk.

Pogorszenie pogody. Gdzie i kiedy burze będą najbardziej niebezpieczne

Pogorszenie pogody. Gdzie i kiedy burze będą najbardziej niebezpieczne

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ekstremalne wysokie zagrożenie pożarowe panuje w piątek w lasach na terenie niemal całej Polski. Eksperci ostrzegli, że w wielu regionach ściółka jest wysuszona, a nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Planujesz wycieczkę do lasu? Lepiej to przemyśl

Planujesz wycieczkę do lasu? Lepiej to przemyśl

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Cztery osoby zginęły w Houston w Teksasie na skutek silnej burzy, która przetoczyła się nad miastem w czwartek. Zjawisku towarzyszył wiatr o huraganowej sile i ulewne opady deszczu. Wiele dzielnic znalazło się pod wodą, a w setkach tysięcy domów wystąpiły przerwy w dostawach prądu.

"Na ulicach zalegają gruzy, szkło i przewody elektryczne"

"Na ulicach zalegają gruzy, szkło i przewody elektryczne"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W piątek w ponad połowie województw spodziewane są silne podmuchy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

IMGW ostrzega. Silny wiatr w 11 województwach

IMGW ostrzega. Silny wiatr w 11 województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda już wkrótce się zmieni. Pojawią się opady deszczu oraz burze. W weekend w części Polski temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza, a jeszcze goręcej zapowiadają się pierwsze dni następnego tygodnia.

Czeka nas duża zmiana pogody. Gorącu mają towarzyszyć gwałtowne burze

Czeka nas duża zmiana pogody. Gorącu mają towarzyszyć gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 17.05 w niemal całej Polsce upłynie pod znakiem słońca. W niektórych regionach pojawią się opady deszczu i burze. Termometry wskażą nawet 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 17.05. Deszcz i burze w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 17.05. Deszcz i burze w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

W Lombardii na północy Włoch doszło do gwałtownych powodzi. Niektóre rzeki wylały. W czwartek wieczorem w miejscowości Cantù trwały poszukiwania 66-letniego mężczyzny, a w Cambiago zawaliły się dwa mosty - informują lokalne media.

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Źródło:
ilgiorno.it, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył najodleglejsze jak dotąd połączenie się dwóch galaktyk i ich masywnych czarnych dziur. W chwili tego zdarzenia Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat - poinformowali badacze. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego supermasywne czarne dziury są tak ogromne.

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Źródło:
PAP, ESA

W indyjskim Mumbaju billboard większy niż powierzchnia basenu olimpijskiego kilka dni temu runął na budynki, przygniótł ludzi. W wyniku tragicznego zdarzenia zginęło 16 osób - podały w czwartek lokalne władze.

Przygniótł ich potężny billboard. Nowy bilans ofiar śmiertelnych

Przygniótł ich potężny billboard. Nowy bilans ofiar śmiertelnych

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Dzisiejsze tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest 10 razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat - wynika z analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Źródło:
PAP, EurekAlert

Chociaż jest połowa maja, to w wysoko położonych regionach Turcji spadł śnieg. Niespodziewane opady pokrzyżowały plany turystom i spowodowały utrudnienia na drogach - donoszą lokalne media.

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Chile doświadcza fali chłodu. - Tak intensywnej fali zimna nie mieliśmy od 1950 roku - przekazał Raul Cordero, klimatolog z Uniwersytetu w Santiago.

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Źródło:
Reuters

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zatwierdziła nazwę "Pazura" dla planetoidy (669588) 2013 AS24. Ciało niebieskie odkryli dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jest to uhonorowanie polskiego aktora. 

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Źródło:
PAP

Trwa akcja poszukiwania kleszczy z rodzaju Hyalomma na terenie Polski. Te małe pajęczaki trafiają do centralnej Europy wraz z migrującymi ptakami. - Czy będą transmitować patogeny, które krążą w naszym środowisku, czy przyniosą nowe patogeny? Tu jest wiele otwartych pytań, wymaga to dalszych badań i obserwacji - powiedziała profesor Joanna Zajkowska.

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Nowak-Chmura M. (2013), Cuber P. (2016)

Tegoroczny maj przyniósł nam ciepło, ale i wyjątkowo skąpe opady. W niektórych częściach kraju od tygodni nie padał większy deszcz, a wilgotność gleby jest niebezpiecznie niska. Czy druga połowa maja przyniesie ulgę ściółce i roślinom? By odpowiedzieć na to pytanie, synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze przewidywania modeli meteorologicznych.

Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew, które nawiedziły Indonezję. Jak podały lokalne władze, na skutek powodzi, osuwisk i strumieni zimnej lawy zginęło ponad 60 osób, zaś 25 wciąż nie znaleziono. Do zrujnowanych domów powoli wracają mieszkańcy, pragnący ocalić chociaż część swojego dobytku.

"Nadal odczuwamy strach". Kolejne ofiary śmiertelne fali błota i "zimnej lawy"

"Nadal odczuwamy strach". Kolejne ofiary śmiertelne fali błota i "zimnej lawy"

Źródło:
Reuters, PAP

Kanada walczy z pożarami lasów. We wtorek szczególnie niebezpiecznie było w prowincji Alberta, gdzie ogień zbliżył się do miasta Fort McMurray. Wystarczyły zaledwie trzy godziny, by płomienie spaliły 10 tysięcy hektarów terenów zielonych.

W trzy godziny spłonęło dziesięć tysięcy hektarów

W trzy godziny spłonęło dziesięć tysięcy hektarów

Źródło:
PAP, CNN, Alberta Wildfire

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wyjaśnili eksperci, warto wieczorami obserwować stację, ponieważ w kolejnych dniach będziemy mieli okazję zaobserwować jej tranzyty na tle Księżyca.

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego miasta Rovinj, położonego nad Adriatykiem, złowiono najbardziej trującą rybę świata Lagocephalus sceleratus - poinformował we wtorek dziennik "Politika".

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Lato w 2023 roku było na półkuli północnej nie tylko najcieplejszym w historii pomiarów, ale też najgorętszym od około dwóch tysięcy lat - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół niemieckich, brytyjskich i czeskich naukowców.

Lato w 2023 roku było najgorętsze w Europie od dwóch tysięcy lat

Lato w 2023 roku było najgorętsze w Europie od dwóch tysięcy lat

Źródło:
PAP, Reuters, Nature.com

Niedźwiedzica, która w ubiegłym roku zabiła 26-letniego biegacza we włoskich Alpach, zostanie przeniesiona do azylu dla zwierząt w Niemczech - poinformowały we wtorek władze prowincji Trydent. Zwierzę miało zostać początkowo uśpione, ale decyzję tę cofnął sąd.

Niedźwiedzica zabiła 26-latka we Włoszech, trafi do azylu w Niemczech

Niedźwiedzica zabiła 26-latka we Włoszech, trafi do azylu w Niemczech

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy opracowali kompletny, trójwymiarowy model niewielkiego wycinka ludzkiego mózgu, pokazujący wszystkie komórki i połączenia między nimi. Z pomocą sztucznej inteligencji udało im się zidentyfikować struktury, które do tej pory pozostawały niewidoczne, jak również kilka tajemniczych rozbieżności.

Mózg w ekstremalnym przybliżeniu. "Kawałek zajmuje tysiące terabajtów"

Mózg w ekstremalnym przybliżeniu. "Kawałek zajmuje tysiące terabajtów"

Źródło:
The Harvard Gazette, Science

Młoda Brytyjka, która uderzyła kilkakrotnie potężnego krokodyla atakującego jej siostrę bliźniaczkę, znalazła się w elitarnym gronie wyróżnionych Medalem Króla za Odwagę.

W obronie siostry pobiła krokodyla, dostanie medal od króla Karola

W obronie siostry pobiła krokodyla, dostanie medal od króla Karola

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Polskie instytucje i firmy będą realizowały eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Badany będzie między innymi wpływ pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka czy działanie sztucznej inteligencji w mikrograwitacji. Eksperymenty przeprowadzi polski astronauta Sławosz Uznański. 

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Orki zatopiły jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. Do zdarzenia doszło w niedzielę w pobliżu przylądka Spartel w Maroku. To siódmy taki incydent z udziałem morskich ssaków, do jakiego doszło w okolicy Półwyspu Iberyjskiego w ciągu ostatnich lat.

Orki zatopiły jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Orki zatopiły jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Źródło:
PAP, Europa Sur, Salvamento Maritimo

Czworo turystów zignorowało zakaz wejścia na szlak Perć Akademików na Babią Górę, zamknięty z powodu osuwów skalnych oraz leżącego śniegu w żlebach, i zabłądziło. Pomocy udzielili im goprowcy.

Usłyszeli wołanie o pomoc. "Grupa turystów zignorowała zakaz"

Usłyszeli wołanie o pomoc. "Grupa turystów zignorowała zakaz"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lato w tym roku może być ekstremalnie ciepłe. - Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

36 stopni i długie fale upałów. Takie może być tegoroczne lato w Polsce

36 stopni i długie fale upałów. Takie może być tegoroczne lato w Polsce

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl