"Krwawa Pętla", czyli twierdza, łosie i uroczyska w jednym

Fragment Turystycznej Obwodnicy Warszawy
Fragment Turystycznej Obwodnicy Warszawy
Fragment Turystycznej Obwodnicy Warszawy

Doskonale wiesz, gdzie wokół Warszawy znajdują się obwodnice dla samochodów, przez sen powiesz, jak ominąć korki i którędy jechać, gdy chcesz wydostać się z miasta. A wiedziałeś, że – tak samo jak fragmentami droga ekspresowa – Warszawę okala obwodnica turystyczna? I to nawet lepsza, bo otwarte są nie kawałki, ale zamyka się w całość. Zobacz, jak objechać Warszawę na rowerze.

Czy to możliwe, żeby za jednym zamachem zaliczyć najciekawsze lasy na obrzeżach Warszawy? Okazuje się, że to właśnie nimi w większości prowadzi Warszawska Obwodnica Turystyczna. Ma długość ok. 240 km i ciągnie się w promieniu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów od centrum Warszawy.

"Krwawa Pętla"

Co roku w czerwcu znajduje się grupa śmiałków, którzy na zawodach "Krwawa Pętla" próbują pieszo i rowerowo pokonać całość w ciągu jednej doby. Tworzą zwykle czteroosobowe zespoły, w których są po trzy rowery. To oznacza, że w czasie całej rywalizacji trzy osoby jadą, a jedna zawsze biegnie. Kto, kiedy i ile kilometrów pokona w jaki sposób - pozostaje do decyzji zespołów. Rzadko kiedy znajduje się czwórka, której całość w ogóle udaje się przebyć (w tym roku udało się to tylko trzem zespołom), a zrobienie tego w limicie 24 godzin niemal graniczy z cudem (w tym roku nie było takiego zespołu).

Na raty

Spokojnie, nie trzeba porywać się na cały szlak za jednym zamachem. Trasę bez problemu można podzielić na przynajmniej cztery krótsze odcinki. Na poszczególne punkty startu i mety łatwo jest dojechać komunikacją miejską i pociągami.

Turystyczna Obwodnica WarszawyOpenStreetMap / CC-BY-SA 2.0

Większość szlaku ma kolor czerwony, dalej zmienia się w niebieski, żółty i zielony.

Start: Modlin (0 km)

Zaczynamy od północy. To tutaj, przy twierdzy Modlin bieg rozpoczyna czerwony szlak. Warto zatrzymać się tu na chwilę i zwiedzić zabytkowe zabudowania.

Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu pojawiły się w czasie potopu szwedzkiego, ale po tych zabudowaniach nie ma już dziś śladu. Budowa dzisiejszej twierdzy rozpoczęła się na początku XIX wieku na rozkaz Napoleona I i prace prowadzone były na wielką skalę. Do realizacji nowoczesnego projektu zatrudnionych zostało 10-12 tys. okolicznych chłopów. W 1812 roku, po klęsce wyprawy na Moskwę, zaistniała potrzeba, by przystosować twierdzę do obrony. Oblężenie twierdzy, które rozpoczęło się w lutym 1813 roku, prowadziło 10 000 żołnierzy Iwana Paszkiewicza. Twierdza wypełniła zadanie – zatrzymała na obszarze Księstwa Warszawskiego liczne wojska rosyjskie.

Twierdza mocno rozbudowana została w drugiej połowie XIX wieku, niedługo potem jednak zaczęła tracić na znaczeniu – stała się przestarzała, a kroki w kierunku modernizacji podjęto dopiero w latach 80. i 90. Wzniesiony został pierścień ośmiu fortów, wysuniętych przed twierdzę na odległość od 2,1 do 4,8 km, powstał też fort "Nad Wisłą".

Twierdza Modlin - budynek mieszkalny w zespole budowlanym osiedla oficerskiego, 1898-1900 / fot: Wistula, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

W czasie I wojny światowej oblężenie twierdzy trwało bardzo krótko. Rozpoczęło się 9 sierpnia 1915, a już 20 sierpnia złożony został podpis pod aktem kapitulacji.

W międzywojniu twierdza Modlin była ważnym garnizonem i magazynem. Tu szkolili się żołnierze, a także przeprowadzano testy broni fortecznej.

Działobitnia "gen. Dehna" z 1839 r / fot: Misza8721, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Po wybuchu II wojny światowej wojska niemieckie podeszły pod twierdzę 10 września. Od tego momentu trwał mocny atak – ostrzał i bombardowanie z powietrza. Ostatecznie kapitulacja nastąpiła 29 września 1939 roku – po kapitulacji Warszawy – gdy dalsza obrona stała się bezcelowa.

Po wojnie budynki zostały zdewastowane, skradzione zostało wyposażenie. W 2008 roku wewnętrzna część twierdzy i koszary znalazły się w rejestrze zabytków. Obecnie zwiedzać można zabudowania części koszar, umocnień, zaplecza, zobaczyć można tzw. Bramę Ostrołęcką. Dla turystów dostępny jest Fort X w Henrysinie. By zobaczyć pozostałe budynki, trzeba skontaktować się z administracją poszczególnych obiektów.

Z Modlina kierujemy się wzdłuż Wisły na południowy wschód i dalej na wschód w stronę Lasów Chotomowskich.

Twierdza Modlin / fot: Wojsyl, Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Lasy Chotomowskie (12 km)

Tutaj uważać trzeba na nagłe zakręty – żeby się nie zgubić, uważnie pilnujmy znaków na drzewach. W lasach spotkać można sporo zwierząt – dziki, zające, sarny, jeże, lisy i wiele, wiele ptaków. Tereny te są też bogate w grzyby. W chotomowskich lasach znajdują się dwa zabytkowe dęby szypułkowe, których wiek szacowany jest na ok. 200-300 lat. Obwody ich pni to 280 i 410 cm.

Szlak prowadzi obok pomnika Orła Białego, upamiętniającego poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Pomnik Orła Białego w Chotomowie / fot: MGostek, CC0 Public DomainCC0 Public Domain

Nieporęt (34 km)

Za lasami przychodzi czas na jeziora. Szlak prowadzi blisko największego zalewu w okolicach Warszawy – Jeziora Zegrzyńskiego. Jeżeli mamy więcej czasu, warto zboczyć tu nad wodę np. na obiad. Interesujące są też tereny Uroczyska Białobrzegi, o które zahacza nasza trasa. Znajduje się tu mauzoleum 30 tys. żołnierzy radzieckich, którzy polegli na linii obrony na Narwi pod koniec II wojny światowej. Wcześniej, w 1907 roku na terenach tych zbudowano koszary dla garnizonu fortu Beniaminów. Do dziś pozostał tam kompleks kilkunastu ceglanych budynków. Nieco dalej na północ, między Rudą a Sokołówkiem, znajdują się bagna, o których legendy mówią, że straszą tam diabły. Na terenie tym szkoliły się oddziały AK, a pod Sokołówkiem istniało "Orle Gniazdo", obozowisko szkolenia instruktorów Szarych Szeregów.

Plaża miejska w Nieporęcie / fot: hiuppo, Wikipeda (CC BY-SA 3.0)Wikipeda (CC BY-SA 3.0)

Kanał Żerański (35 km)

W Nieporęcie szlak prowadzi nas przez Kanał Żerański. I chociaż teraz łączy powstałe w latach 60. Jezioro Zegrzyńskie z Wisłą, to w miejscu północnego odcinka istniał już wcześniej Kanał Królewski. Utworzony został w XVII wieku z polecenia Zygmunta III Wazy przez uregulowanie rzeki Długiej między Kobiałką a Narwią. Ówczesnego władcę motywowały względy bezpieczeństwa – powodziami zagrożony był dwór myśliwski w Nieporęcie. Kanał zaś wpłynął na odprowadzenie wody od tych terenów.

Kanał Żerański / fot: Cezary p, Wikipedia GFDLWikipedia GFDL

Kanał Królewski został wykorzystany przy budowie Żerańskiego. Była to kontynuacja robót prowadzonych już na początku XIX wieku. Chodziło o to, by m.in. za pomocą kanału otworzyć przez Narew i Niemen połączenie z Bałtykiem (w tamtym czasie odciętym przez Prusy). Innym kanałem, który był kontynuacją tego szlaku, był Kanał Augustowski między Narwią a Niemnem i Kanał Królewski między Bugiem a Dnieprem.

Koncepcja obecnego kanału powstała na początku XX wieku. Chodziło o skrócenie drogi wodnej Bug-Wisła z 61 do 20 km. Drugim zadaniem było dalsze odwodnienie doliny Bródnowsko-Nieporęckiej. Prace rozpoczęto w 1919 roku, ale niedługo potem zostały przerwane. Dalej budowa ruszyła tuż przed wojną, ale powstało tylko 2,5 km kanału i wojna przerwała budowniczym. W latach 50. udało do planów powrócić – wybudowana została śluza i port.

Śluza im. inż. Tadeusza Tillingera w Warszawie / fot: Andrzej Barabasz, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Uroczysko Horowa Góra i jezioro Kruczek (49 km)

Po przekroczeniu Kanału Żerańskiego kierujemy się na południowy wschód i na południe w stronę Radzymina i dalej w kierunku Zielonki. Zanim jednak tam dotrzemy, przejeżdżać będziemy przez uroczysko Horowa Góra. Wzniesienie o tej nazwie to najwyższa góra w Markach, ma wysokość 109,7 m n.p.m. Rezerwat Horowe Bagno to miejsce, gdzie przy odrobinie szczęścia napotkać można ptaki: bączka, czajkę, dzięciołka, jastrzębia, kosa, perkozka czy trzciniaka. Z płazów i gadów interesujące mogą być: rzekotka drzewna, żmija zygzakowata, jaszczurka zwinka i żyworodna i padalec zwyczajny.

Rezerwat Horowe Bagno / fot: Wojsyl, Wikipeda (CC BY-SA 3.0)Wikipeda (CC BY-SA 3.0)

Kamień Piłsudskiego (66 km)

W okolicach Wesołej wkraczamy już do rozległego Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Szlak przebiega nieopodal Kamienia Piłsudskiego. Wyryty jest na nim napis: Na polach Wawra i Zielonej w dniu 29 IV 1917 r. Józef Piłsudski, ucząc Polaków bić się za wolność, ćwiczył ochotnicze wojsko zebrane potajemnie w Polskiej Organizacji Wojskowej.

Ćwiczenia, jakie w tym miejscu prowadził marszałek, były pokazem siły i wyszkolenia polskich wojskowych. Głaz ustawiony został tu w kwietniu 1937 roku 20 lat po manewrach. Trasa numer 2, którą przekraczamy, to dawny Trakt Brzeski, wybudowany w 1823 roku jako pierwsza nowoczesna droga na wschód od Warszawy.

Emów – dąb Bartek Mazowiecki (84 km)

Dalej na południe, jadąc wciąż ścieżkami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, docieramy do Emowa i okolic rzeki Mieni. Napotkać można tu jeden z najstarszych dębów na Mazowszu – Bartka Mazowieckiego. Wiek drzewa szacowany jest na ok. 400 lat, a obwód jego pnia to niemal 560 cm.

Dąb Bartek Mazowiecki / fot: Katarzyna Karpa

Jadąc dalej na południe przekraczamy Świder i wjeżdżamy w zabudowania Mlądza, dalej osiedla Tekli, a następnie mijamy sanatorium Wojskowe, wybudowane w latach 30.

Meran (91 km)

Wydma Meran, która znajduje się w okolicach odejścia od czerwonego żółtego szlaku, wznosi się na wysokość 20 m n.p.m., a jej nazwa nawiązuje do włoskiego uzdrowiska Merano w Tyrolu Włoskim. Przed wojną była tu skocznia narciarska, a do dziś mieszkańcy Otwocka lubią uprawiać w tym miejscu sporty zimowe.

Rezerwat Pogorzelski Mszar (94 km)

Na wysokości Otwocka docieramy do rezerwatu Pogorzelski Mszar. Ochroną objęte zostały tutejsze torfowiska, które poprzedzielane są wydmami. Pogorzelska Struga to rzeczka, która meandruje w lesie aż w końcu w rejonie Soplicowa wsiąka w piaszczyste podłoże. Są w roku momenty, kiedy wysycha w ogóle. Gdy przekroczymy tory, napotkamy pomnik upamiętniający działania żołnierzy Armii Krajowej.

Dąbrowiecka Góra (99 km)

Dalej jechać będziemy drogą zwaną ceglanką. Na Dąbrowieckiej Górze natrafimy na żelbetowe schrony, a u podnóża – rów przeciwczołgowy.

Bunkry na Dąbrowieckiej Górze / fot: Lukas skywalker, CC BY 3.0 WikipediaCC BY 3.0 Wikipedia

Dalej kierujemy się na południowy zachód w stronę Otwocka. Za Otwockiem zaś wzdłuż Wisły wałem na południe do mostu w Ostrówku. Tu przekraczamy Wisłę i wjeżdżamy do Góry Kalwarii.

Góra Kalwaria (118 km)

W tym miejscu wieś rycerska istniała już w XIII wieku, na znaczeniu jednak zyskała w chwili, gdy przeszła we władanie biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego. Paradoksalnie Górze Kalwarii pomogło też zniszczenie jej przez Szwedów – umożliwiło to budowę systemu dróg kalwaryjskich, które przystosowane były do odprawiania nabożeństw pasyjnych. W 1670 roku wieś otrzymała przywilej miejski i nadano jej nazwę Nowa Jerozolima. Zabroniono w nim osiedlania się Żydom – w całości miało być przeznaczone dla katolików, na miejscu zaś osadzone zostały zakony dominikanów, dominikanek, franciszkanów obserwantów, bernardynów, pijarów i marianów. Kaplice i kościoły w dużej części zostały rozebrane pod koniec XVIII i na początku XIX wieku, uchylono też zakaz osiedlania się Żydów. Ci szybko stali się tam największą grupą wyznaniową. Pod koniec XIX roku wybudowano dla żydowskich pielgrzymów kolej wąskotorową z Warszawy do Góry Kalwarii. Żydzi z Góry Kalwarii w czasie drugiej wojny światowej zostali wywiezieni do getta warszawskiego i prawie wszyscy zginęli.

Do dziś w mieście można znaleźć dużo zabudowań kościelnych: kościół pw. Podwyższenia Krzyża z 1679 roku, kościół parafialny z 1755 roku, kaplicę św. Antoniego , wieczernik na Mariankach, dawne Kolegium Pijarów (obecnie Dom Pomocy Społecznej). Oprócz tego zobaczyć można synagogę, kirkut, dwór cadyka Izaaka Meira Altera i dom modlitwy.

Synagoga przy ul. Pijarskiej 10/12 w Górze Kalwarii / fot: Lysy, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Zalesie Górne (134 km)

Z Góry Kalwarii kierować się będziemy północny zachód w stronę Lasów Chojnowskich. To mało uczęszczane przez turystów miejsca, może zdarzyć się, że poruszając się szlakami przez knieje przez wiele godzin nie napotkamy nikogo. W okolicach Zalesia dobrze zboczyć ze szlaku w kierunku zalewu. Po jeziorze tym można popływać kajakiem, rowerem wodnym, są też kameralne zakątki, w których można urządzić piknik. Oprócz tego w rezerwacie Zimne Doły znajdują się wiaty i miejsca na grilla i ognisko.

Zalesie Górne / fot: Alina Zienowicz, Wikipedia

Przez "siódemkę" (154 km)

Z Lasów Chojnowskich jedziemy dalej na północny zachód, a następnie na północ i przez Sękocin i Magdalenkę, by dalej przekroczyć krajową "siódemkę", a zaraz potem – "ósemkę". Kierować będziemy się przez Popówek do Podkowy Leśnej.

Podkowa Leśna (171 km)

Miasto to założone zostało na terenach należących do myśliwego Stanisława Lilpopa jako miasto-ogród w 1925 roku. Było bezpośrednio związane z Elektryczną Koleją Dojazdową, która także budowana była w latach 20. XX wieku. Plan urbanistyczny opierał się na koncentrycznych ulicach wokół stacji kolejki. Podkowa Leśna w 1981 roku znalazła się rejestrze zabytków.

Warta zobaczenia jest Aleja Lipowa, wzdłuż której rośnie prawie 100 lip-pomników przyrody, jest też pałacyk myśliwski Lilpopa, wille: Aida, Kasyno Obywatelskie i Stawisko, w którym znajduje się muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

Willa Iwaszkiewiczów w Stawisku / Alina Zienowicz, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Z Podkowy Leśnej kierować będziemy się już na północ i północny zachód. Na tym odcinku napotkamy już więcej odkrytych terenów niż lasów. Nacieszmy się przestrzenią, bo już za chwilę wkroczymy do Puszczy Kampionoskiej.

Zaborów (190 km) – szlak zmienia się w niebieski

I właśnie przed wjazdem do lasu, w Zborowie, nasz czerwony przez niemal 200 km szlak zmieni się w niebieski. Takiego koloru wypatrujemy do chwili, gdy dojedziemy do Leszna. Tutaj znaki zmienią się na żółte.

Pałac Goldstandów w Zaborowie / fot: hiuppo, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Park Narodowy Puszcza Kampinoska zajmuje teren 670 km kwadratowych, ale nie spodziewajmy się, że na całości zobaczymy drzewa. Lasy porastają tylko ok. 270 km kwadratowych. Gdy przecinać będziemy Puszczę, zobaczymy, że zmieniać się będzie rodzaj lasu. Na ukształtowanie terenu wpłynęły wody płynące przed czołem lądolodu w okresie zlodowacenia bałtyckiego. Od północy wyróżnić można kolejno koryto współczesnej Wisły, taras zalewowy, taras wydmowy (północne pasy: wydmowy i bagienny i południowe: wydmowy i bagienny) oraz taras wysoki. Taras zalewowy stanowił łakomy kąsek dla osadników. Pojawili się tu w XI wieku, zachęceni żyznymi glebami.

Co ciekawe, w Puszczy panuje nieco inny klimat, niż w okolicznych miejscowościach. Latem rzadko zdarzają się tu burze, a zimne i ciepłe masy powietrza dłużej się tu utrzymują niż w Warszawie.

W Puszczy Kampinoskiej bardzo często spotkać można łosie, ale są też inne zwierzęta, m.in.: sarny, jelenie, lisy, dziki, jenoty, borsuki, rysie, wydry, a także niezwykle rzadkie bociany czarne, żurawie, czaple siwe, derkacze i bąki.

Łoś w Kampinoskim Parku Narodowym / fot: Wojsyl, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Teofile (227 km) – szlak zmienia się w zielony

Nieopodal skraju Puszczy Kampinoskiej przyjdzie nam jeszcze raz zmienić kolor szlaku – tym razem na zielony. Kierujemy się na północny wschód w stronę Wisły i dalej wzdłuż jej brzegu do Kazunia Nowego. Po przejechaniu przez most dojeżdżamy do Nowego Dworu Mazowieckiego i Modlina (244 km), skąd rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Autor: Katarzyna Karpa / Źródło: otwock.pl, gorakalwaria.pl, wikipedia.org

Pozostałe wiadomości

Poniedziałek w części kraju zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia na terenie trzech województw. Najgroźniejsze zjawiska są spodziewane w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Tu będzie groźnie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Tu będzie groźnie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przez część kraju przeszły nawałnice. Najtrudniejsza sytuacja była w Mielcu (Podkarpackie), który nawiedziła superkomórka burzowa. Wiatr uszkodził dachy i połamał drzewa, doszło też do zalań piwnic. Niektóre domy w rejonie Rzeszowa i Krosna wciąż nie mają prądu.

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Około 130 milionów osób jest zagrożonych upałami w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich dniach padło wiele rekordów temperatury i spodziewane są kolejne. Na południowym zachodzie kraju "niebezpieczna i historycznie wysoka fala upałów dopiero się zaczyna" - ostrzegła Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 8.07 w niektórych regionach Polski pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek 08.07. Ulga od upału, ale nie od burz

Pogoda na dziś - poniedziałek 08.07. Ulga od upału, ale nie od burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe