"Krwawa Pętla", czyli twierdza, łosie i uroczyska w jednym

Fragment Turystycznej Obwodnicy Warszawy
Fragment Turystycznej Obwodnicy Warszawy
Fragment Turystycznej Obwodnicy Warszawy

Doskonale wiesz, gdzie wokół Warszawy znajdują się obwodnice dla samochodów, przez sen powiesz, jak ominąć korki i którędy jechać, gdy chcesz wydostać się z miasta. A wiedziałeś, że – tak samo jak fragmentami droga ekspresowa – Warszawę okala obwodnica turystyczna? I to nawet lepsza, bo otwarte są nie kawałki, ale zamyka się w całość. Zobacz, jak objechać Warszawę na rowerze.

Czy to możliwe, żeby za jednym zamachem zaliczyć najciekawsze lasy na obrzeżach Warszawy? Okazuje się, że to właśnie nimi w większości prowadzi Warszawska Obwodnica Turystyczna. Ma długość ok. 240 km i ciągnie się w promieniu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów od centrum Warszawy.

"Krwawa Pętla"

Co roku w czerwcu znajduje się grupa śmiałków, którzy na zawodach "Krwawa Pętla" próbują pieszo i rowerowo pokonać całość w ciągu jednej doby. Tworzą zwykle czteroosobowe zespoły, w których są po trzy rowery. To oznacza, że w czasie całej rywalizacji trzy osoby jadą, a jedna zawsze biegnie. Kto, kiedy i ile kilometrów pokona w jaki sposób - pozostaje do decyzji zespołów. Rzadko kiedy znajduje się czwórka, której całość w ogóle udaje się przebyć (w tym roku udało się to tylko trzem zespołom), a zrobienie tego w limicie 24 godzin niemal graniczy z cudem (w tym roku nie było takiego zespołu).

Na raty

Spokojnie, nie trzeba porywać się na cały szlak za jednym zamachem. Trasę bez problemu można podzielić na przynajmniej cztery krótsze odcinki. Na poszczególne punkty startu i mety łatwo jest dojechać komunikacją miejską i pociągami.

Turystyczna Obwodnica WarszawyOpenStreetMap / CC-BY-SA 2.0

Większość szlaku ma kolor czerwony, dalej zmienia się w niebieski, żółty i zielony.

Start: Modlin (0 km)

Zaczynamy od północy. To tutaj, przy twierdzy Modlin bieg rozpoczyna czerwony szlak. Warto zatrzymać się tu na chwilę i zwiedzić zabytkowe zabudowania.

Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu pojawiły się w czasie potopu szwedzkiego, ale po tych zabudowaniach nie ma już dziś śladu. Budowa dzisiejszej twierdzy rozpoczęła się na początku XIX wieku na rozkaz Napoleona I i prace prowadzone były na wielką skalę. Do realizacji nowoczesnego projektu zatrudnionych zostało 10-12 tys. okolicznych chłopów. W 1812 roku, po klęsce wyprawy na Moskwę, zaistniała potrzeba, by przystosować twierdzę do obrony. Oblężenie twierdzy, które rozpoczęło się w lutym 1813 roku, prowadziło 10 000 żołnierzy Iwana Paszkiewicza. Twierdza wypełniła zadanie – zatrzymała na obszarze Księstwa Warszawskiego liczne wojska rosyjskie.

Twierdza mocno rozbudowana została w drugiej połowie XIX wieku, niedługo potem jednak zaczęła tracić na znaczeniu – stała się przestarzała, a kroki w kierunku modernizacji podjęto dopiero w latach 80. i 90. Wzniesiony został pierścień ośmiu fortów, wysuniętych przed twierdzę na odległość od 2,1 do 4,8 km, powstał też fort "Nad Wisłą".

Twierdza Modlin - budynek mieszkalny w zespole budowlanym osiedla oficerskiego, 1898-1900 / fot: Wistula, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

W czasie I wojny światowej oblężenie twierdzy trwało bardzo krótko. Rozpoczęło się 9 sierpnia 1915, a już 20 sierpnia złożony został podpis pod aktem kapitulacji.

W międzywojniu twierdza Modlin była ważnym garnizonem i magazynem. Tu szkolili się żołnierze, a także przeprowadzano testy broni fortecznej.

Działobitnia "gen. Dehna" z 1839 r / fot: Misza8721, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Po wybuchu II wojny światowej wojska niemieckie podeszły pod twierdzę 10 września. Od tego momentu trwał mocny atak – ostrzał i bombardowanie z powietrza. Ostatecznie kapitulacja nastąpiła 29 września 1939 roku – po kapitulacji Warszawy – gdy dalsza obrona stała się bezcelowa.

Po wojnie budynki zostały zdewastowane, skradzione zostało wyposażenie. W 2008 roku wewnętrzna część twierdzy i koszary znalazły się w rejestrze zabytków. Obecnie zwiedzać można zabudowania części koszar, umocnień, zaplecza, zobaczyć można tzw. Bramę Ostrołęcką. Dla turystów dostępny jest Fort X w Henrysinie. By zobaczyć pozostałe budynki, trzeba skontaktować się z administracją poszczególnych obiektów.

Z Modlina kierujemy się wzdłuż Wisły na południowy wschód i dalej na wschód w stronę Lasów Chotomowskich.

Twierdza Modlin / fot: Wojsyl, Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Lasy Chotomowskie (12 km)

Tutaj uważać trzeba na nagłe zakręty – żeby się nie zgubić, uważnie pilnujmy znaków na drzewach. W lasach spotkać można sporo zwierząt – dziki, zające, sarny, jeże, lisy i wiele, wiele ptaków. Tereny te są też bogate w grzyby. W chotomowskich lasach znajdują się dwa zabytkowe dęby szypułkowe, których wiek szacowany jest na ok. 200-300 lat. Obwody ich pni to 280 i 410 cm.

Szlak prowadzi obok pomnika Orła Białego, upamiętniającego poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Pomnik Orła Białego w Chotomowie / fot: MGostek, CC0 Public DomainCC0 Public Domain

Nieporęt (34 km)

Za lasami przychodzi czas na jeziora. Szlak prowadzi blisko największego zalewu w okolicach Warszawy – Jeziora Zegrzyńskiego. Jeżeli mamy więcej czasu, warto zboczyć tu nad wodę np. na obiad. Interesujące są też tereny Uroczyska Białobrzegi, o które zahacza nasza trasa. Znajduje się tu mauzoleum 30 tys. żołnierzy radzieckich, którzy polegli na linii obrony na Narwi pod koniec II wojny światowej. Wcześniej, w 1907 roku na terenach tych zbudowano koszary dla garnizonu fortu Beniaminów. Do dziś pozostał tam kompleks kilkunastu ceglanych budynków. Nieco dalej na północ, między Rudą a Sokołówkiem, znajdują się bagna, o których legendy mówią, że straszą tam diabły. Na terenie tym szkoliły się oddziały AK, a pod Sokołówkiem istniało "Orle Gniazdo", obozowisko szkolenia instruktorów Szarych Szeregów.

Plaża miejska w Nieporęcie / fot: hiuppo, Wikipeda (CC BY-SA 3.0)Wikipeda (CC BY-SA 3.0)

Kanał Żerański (35 km)

W Nieporęcie szlak prowadzi nas przez Kanał Żerański. I chociaż teraz łączy powstałe w latach 60. Jezioro Zegrzyńskie z Wisłą, to w miejscu północnego odcinka istniał już wcześniej Kanał Królewski. Utworzony został w XVII wieku z polecenia Zygmunta III Wazy przez uregulowanie rzeki Długiej między Kobiałką a Narwią. Ówczesnego władcę motywowały względy bezpieczeństwa – powodziami zagrożony był dwór myśliwski w Nieporęcie. Kanał zaś wpłynął na odprowadzenie wody od tych terenów.

Kanał Żerański / fot: Cezary p, Wikipedia GFDLWikipedia GFDL

Kanał Królewski został wykorzystany przy budowie Żerańskiego. Była to kontynuacja robót prowadzonych już na początku XIX wieku. Chodziło o to, by m.in. za pomocą kanału otworzyć przez Narew i Niemen połączenie z Bałtykiem (w tamtym czasie odciętym przez Prusy). Innym kanałem, który był kontynuacją tego szlaku, był Kanał Augustowski między Narwią a Niemnem i Kanał Królewski między Bugiem a Dnieprem.

Koncepcja obecnego kanału powstała na początku XX wieku. Chodziło o skrócenie drogi wodnej Bug-Wisła z 61 do 20 km. Drugim zadaniem było dalsze odwodnienie doliny Bródnowsko-Nieporęckiej. Prace rozpoczęto w 1919 roku, ale niedługo potem zostały przerwane. Dalej budowa ruszyła tuż przed wojną, ale powstało tylko 2,5 km kanału i wojna przerwała budowniczym. W latach 50. udało do planów powrócić – wybudowana została śluza i port.

Śluza im. inż. Tadeusza Tillingera w Warszawie / fot: Andrzej Barabasz, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Uroczysko Horowa Góra i jezioro Kruczek (49 km)

Po przekroczeniu Kanału Żerańskiego kierujemy się na południowy wschód i na południe w stronę Radzymina i dalej w kierunku Zielonki. Zanim jednak tam dotrzemy, przejeżdżać będziemy przez uroczysko Horowa Góra. Wzniesienie o tej nazwie to najwyższa góra w Markach, ma wysokość 109,7 m n.p.m. Rezerwat Horowe Bagno to miejsce, gdzie przy odrobinie szczęścia napotkać można ptaki: bączka, czajkę, dzięciołka, jastrzębia, kosa, perkozka czy trzciniaka. Z płazów i gadów interesujące mogą być: rzekotka drzewna, żmija zygzakowata, jaszczurka zwinka i żyworodna i padalec zwyczajny.

Rezerwat Horowe Bagno / fot: Wojsyl, Wikipeda (CC BY-SA 3.0)Wikipeda (CC BY-SA 3.0)

Kamień Piłsudskiego (66 km)

W okolicach Wesołej wkraczamy już do rozległego Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Szlak przebiega nieopodal Kamienia Piłsudskiego. Wyryty jest na nim napis: Na polach Wawra i Zielonej w dniu 29 IV 1917 r. Józef Piłsudski, ucząc Polaków bić się za wolność, ćwiczył ochotnicze wojsko zebrane potajemnie w Polskiej Organizacji Wojskowej.

Ćwiczenia, jakie w tym miejscu prowadził marszałek, były pokazem siły i wyszkolenia polskich wojskowych. Głaz ustawiony został tu w kwietniu 1937 roku 20 lat po manewrach. Trasa numer 2, którą przekraczamy, to dawny Trakt Brzeski, wybudowany w 1823 roku jako pierwsza nowoczesna droga na wschód od Warszawy.

Emów – dąb Bartek Mazowiecki (84 km)

Dalej na południe, jadąc wciąż ścieżkami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, docieramy do Emowa i okolic rzeki Mieni. Napotkać można tu jeden z najstarszych dębów na Mazowszu – Bartka Mazowieckiego. Wiek drzewa szacowany jest na ok. 400 lat, a obwód jego pnia to niemal 560 cm.

Dąb Bartek Mazowiecki / fot: Katarzyna Karpa

Jadąc dalej na południe przekraczamy Świder i wjeżdżamy w zabudowania Mlądza, dalej osiedla Tekli, a następnie mijamy sanatorium Wojskowe, wybudowane w latach 30.

Meran (91 km)

Wydma Meran, która znajduje się w okolicach odejścia od czerwonego żółtego szlaku, wznosi się na wysokość 20 m n.p.m., a jej nazwa nawiązuje do włoskiego uzdrowiska Merano w Tyrolu Włoskim. Przed wojną była tu skocznia narciarska, a do dziś mieszkańcy Otwocka lubią uprawiać w tym miejscu sporty zimowe.

Rezerwat Pogorzelski Mszar (94 km)

Na wysokości Otwocka docieramy do rezerwatu Pogorzelski Mszar. Ochroną objęte zostały tutejsze torfowiska, które poprzedzielane są wydmami. Pogorzelska Struga to rzeczka, która meandruje w lesie aż w końcu w rejonie Soplicowa wsiąka w piaszczyste podłoże. Są w roku momenty, kiedy wysycha w ogóle. Gdy przekroczymy tory, napotkamy pomnik upamiętniający działania żołnierzy Armii Krajowej.

Dąbrowiecka Góra (99 km)

Dalej jechać będziemy drogą zwaną ceglanką. Na Dąbrowieckiej Górze natrafimy na żelbetowe schrony, a u podnóża – rów przeciwczołgowy.

Bunkry na Dąbrowieckiej Górze / fot: Lukas skywalker, CC BY 3.0 WikipediaCC BY 3.0 Wikipedia

Dalej kierujemy się na południowy zachód w stronę Otwocka. Za Otwockiem zaś wzdłuż Wisły wałem na południe do mostu w Ostrówku. Tu przekraczamy Wisłę i wjeżdżamy do Góry Kalwarii.

Góra Kalwaria (118 km)

W tym miejscu wieś rycerska istniała już w XIII wieku, na znaczeniu jednak zyskała w chwili, gdy przeszła we władanie biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego. Paradoksalnie Górze Kalwarii pomogło też zniszczenie jej przez Szwedów – umożliwiło to budowę systemu dróg kalwaryjskich, które przystosowane były do odprawiania nabożeństw pasyjnych. W 1670 roku wieś otrzymała przywilej miejski i nadano jej nazwę Nowa Jerozolima. Zabroniono w nim osiedlania się Żydom – w całości miało być przeznaczone dla katolików, na miejscu zaś osadzone zostały zakony dominikanów, dominikanek, franciszkanów obserwantów, bernardynów, pijarów i marianów. Kaplice i kościoły w dużej części zostały rozebrane pod koniec XVIII i na początku XIX wieku, uchylono też zakaz osiedlania się Żydów. Ci szybko stali się tam największą grupą wyznaniową. Pod koniec XIX roku wybudowano dla żydowskich pielgrzymów kolej wąskotorową z Warszawy do Góry Kalwarii. Żydzi z Góry Kalwarii w czasie drugiej wojny światowej zostali wywiezieni do getta warszawskiego i prawie wszyscy zginęli.

Do dziś w mieście można znaleźć dużo zabudowań kościelnych: kościół pw. Podwyższenia Krzyża z 1679 roku, kościół parafialny z 1755 roku, kaplicę św. Antoniego , wieczernik na Mariankach, dawne Kolegium Pijarów (obecnie Dom Pomocy Społecznej). Oprócz tego zobaczyć można synagogę, kirkut, dwór cadyka Izaaka Meira Altera i dom modlitwy.

Synagoga przy ul. Pijarskiej 10/12 w Górze Kalwarii / fot: Lysy, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Zalesie Górne (134 km)

Z Góry Kalwarii kierować się będziemy północny zachód w stronę Lasów Chojnowskich. To mało uczęszczane przez turystów miejsca, może zdarzyć się, że poruszając się szlakami przez knieje przez wiele godzin nie napotkamy nikogo. W okolicach Zalesia dobrze zboczyć ze szlaku w kierunku zalewu. Po jeziorze tym można popływać kajakiem, rowerem wodnym, są też kameralne zakątki, w których można urządzić piknik. Oprócz tego w rezerwacie Zimne Doły znajdują się wiaty i miejsca na grilla i ognisko.

Zalesie Górne / fot: Alina Zienowicz, Wikipedia

Przez "siódemkę" (154 km)

Z Lasów Chojnowskich jedziemy dalej na północny zachód, a następnie na północ i przez Sękocin i Magdalenkę, by dalej przekroczyć krajową "siódemkę", a zaraz potem – "ósemkę". Kierować będziemy się przez Popówek do Podkowy Leśnej.

Podkowa Leśna (171 km)

Miasto to założone zostało na terenach należących do myśliwego Stanisława Lilpopa jako miasto-ogród w 1925 roku. Było bezpośrednio związane z Elektryczną Koleją Dojazdową, która także budowana była w latach 20. XX wieku. Plan urbanistyczny opierał się na koncentrycznych ulicach wokół stacji kolejki. Podkowa Leśna w 1981 roku znalazła się rejestrze zabytków.

Warta zobaczenia jest Aleja Lipowa, wzdłuż której rośnie prawie 100 lip-pomników przyrody, jest też pałacyk myśliwski Lilpopa, wille: Aida, Kasyno Obywatelskie i Stawisko, w którym znajduje się muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

Willa Iwaszkiewiczów w Stawisku / Alina Zienowicz, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Z Podkowy Leśnej kierować będziemy się już na północ i północny zachód. Na tym odcinku napotkamy już więcej odkrytych terenów niż lasów. Nacieszmy się przestrzenią, bo już za chwilę wkroczymy do Puszczy Kampionoskiej.

Zaborów (190 km) – szlak zmienia się w niebieski

I właśnie przed wjazdem do lasu, w Zborowie, nasz czerwony przez niemal 200 km szlak zmieni się w niebieski. Takiego koloru wypatrujemy do chwili, gdy dojedziemy do Leszna. Tutaj znaki zmienią się na żółte.

Pałac Goldstandów w Zaborowie / fot: hiuppo, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Park Narodowy Puszcza Kampinoska zajmuje teren 670 km kwadratowych, ale nie spodziewajmy się, że na całości zobaczymy drzewa. Lasy porastają tylko ok. 270 km kwadratowych. Gdy przecinać będziemy Puszczę, zobaczymy, że zmieniać się będzie rodzaj lasu. Na ukształtowanie terenu wpłynęły wody płynące przed czołem lądolodu w okresie zlodowacenia bałtyckiego. Od północy wyróżnić można kolejno koryto współczesnej Wisły, taras zalewowy, taras wydmowy (północne pasy: wydmowy i bagienny i południowe: wydmowy i bagienny) oraz taras wysoki. Taras zalewowy stanowił łakomy kąsek dla osadników. Pojawili się tu w XI wieku, zachęceni żyznymi glebami.

Co ciekawe, w Puszczy panuje nieco inny klimat, niż w okolicznych miejscowościach. Latem rzadko zdarzają się tu burze, a zimne i ciepłe masy powietrza dłużej się tu utrzymują niż w Warszawie.

W Puszczy Kampinoskiej bardzo często spotkać można łosie, ale są też inne zwierzęta, m.in.: sarny, jelenie, lisy, dziki, jenoty, borsuki, rysie, wydry, a także niezwykle rzadkie bociany czarne, żurawie, czaple siwe, derkacze i bąki.

Łoś w Kampinoskim Parku Narodowym / fot: Wojsyl, Wikipedia (CC BY SA 3.0)Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Teofile (227 km) – szlak zmienia się w zielony

Nieopodal skraju Puszczy Kampinoskiej przyjdzie nam jeszcze raz zmienić kolor szlaku – tym razem na zielony. Kierujemy się na północny wschód w stronę Wisły i dalej wzdłuż jej brzegu do Kazunia Nowego. Po przejechaniu przez most dojeżdżamy do Nowego Dworu Mazowieckiego i Modlina (244 km), skąd rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Autor: Katarzyna Karpa / Źródło: otwock.pl, gorakalwaria.pl, wikipedia.org

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni przyniosą pochmurną aurę z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Na termometrach w ciągu dnia zobaczymy kilkanaście stopni Celsjusza. Noce wciąż będą zimne, a nad ranem pojawią się przymrozki.

Polska będzie we władaniu polarnego i arktycznego powietrza

Polska będzie we władaniu polarnego i arktycznego powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zapowiada się mroźna noc, a po niej przyjdzie lodowaty poranek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Alarmy obowiązują na terenie prawie całego kraju.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gwałtowna burza przeszła przez miasto Colleyville w Teksasie. Kamera do monitoringu uchwyciła na nagraniu, jak piorun uderza w dom, a sekundę później wybucha pożar.

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Źródło:
CNN, foxweather.com

Pogoda na jutro, czyli na piątek 9.05. W nocy w wielu regionach kraju ściśnie lekki mróz. Dzień będzie chłodny i pochmurny, lokalnie może popadać słaby deszcz.

Pogoda na jutro - piątek 9.05. Zimna noc, w dzień lokalnie pokropi

Pogoda na jutro - piątek 9.05. Zimna noc, w dzień lokalnie pokropi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Źródło:
CNN, NOAA

Skorpiony przejmują kontrolę nad brazylijskimi miastami - ostrzegają eksperci z tego kraju. Spodziewają się, że w najbliższej dekadzie odnotowane zostaną co najmniej dwa miliony ukąszeń tych pajęczaków.

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Produkcja wołowiny w Brazylii emituje ponad dwa razy więcej gazów cieplarnianych niż przewiduje limit wymagany do osiągnięcia międzynarodowych celów środowiskowych - donoszą badacze na łamach "Environmental Science and Pollution Research".

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Źródło:
PAP, Eureka Alert

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach i na terenach podmiejskich. Między innymi takie wnioski wyciągnęli naukowcy na podstawie badań wykonanych w Warszawie.

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Źródło:
PAP

Znany brytyjski biolog, David Attenborough kończył dziś 99 lat. Urodziny jednego z najbardziej cenionych popularyzatorów przyrody to moment na to, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona mórz i oceanów.

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

Źródło:
BBC, Filmweb, SmogLab

Za nami kolejna mroźna noc. Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miejscami temperatura powietrza wyniosła -3 stopnie Celsjusza. Z kolei przy gruncie termometry pokazały nawet -10,7 stopnia C.

Przy gruncie odnotowano prawie -11 stopni Celsjusza

Przy gruncie odnotowano prawie -11 stopni Celsjusza

Źródło:
IMGW

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

Polska Agencja Kosmiczna wydała oświadczenie dotyczące nadchodzącej deorbitacji radzieckiej sondy Kosmos 482. Jak wyjaśnił popularyzator astronomii Karol Wójcicki, jedna z potencjalnych orbit obiektu w momencie wejścia w atmosferę przebiega nad zachodnią i centralną częścią kraju.

Radziecka sonda ma spaść na Ziemię. Jest oświadczenie Polskiej Agencji Kosmicznej

Radziecka sonda ma spaść na Ziemię. Jest oświadczenie Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", LiveScience, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC

7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Aż 80 procent zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe - podkreślają eksperci. Specjaliści szczególnie dla tej grupy pacjentów zalecają szczepienia ochronne.

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Źródło:
PAP, mp.pl

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+

W Polsce przyszło ochłodzenie, w najbliższych dniach spodziewane są przymrozki, a miejscami nocami i o poranku chwyci mróz. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński, w tym roku zimni ogrodnicy i zimna Zośka, majowe zjawisko meteorologiczne, przyszło wcześniej niż zwykle.

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańskie służby poszukują dziewczynki, która w poniedziałek została porwana przez wodę w mieście Brenham w Teksasie. Region zmaga się z falą burz z obfitymi opadami deszczu, które powodują występowanie powodzi błyskawicznych. W poszukiwanie dziewczynki zaangażowanych jest wiele ekip ratowniczych.

Woda porwała dziecko

Woda porwała dziecko

Źródło:
ABC News, Fox Weather

Gwałtowne burze nawiedziły w poniedziałek po południu północno-wschodnią Hiszpanię. Na terenie prowincji Barcelona doszło do silnego gradobicia. Wtorek również ma przynieść niespokojną aurę. Władze apelują o zachowanie ostrożności.

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Źródło:
ENEX, metropoliabierta.elespanol.com, elperiodico.com, AEMET

Kilkudziesięcioletnie drzewo zawaliło się podczas burzy na jeden z domów na południu Miami w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę w tym regionie wystąpiły wichury z obfitymi opadami deszczu. Niebezpieczne warunki doprowadziły także do wielu utrudnień na drogach.

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Źródło:
CNN

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania lawiny błotnej w północno-zachodniej Kolumbii. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba. Jak donoszą lokalne media, masa błota uszkodziła domy i powywracała auta.

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Źródło:
Reuters

Około 1800 turystów zostało ewakuowanych ze starożytnego miasta Petra w Jordanii. W niedzielę południowo-zachodnie regiony kraju nawiedziła powódź błyskawiczna. W położonym niedaleko dystrykcie Shoubak lokalne służby odnalazły ciała zaginionych turystów z Belgii.

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Źródło:
Reuters, Newarab.com, Times Of Israel, Jordan Times

Potężna burza piaskowa sparaliżowała południowe i północne regiony Iraku. Z powodu problemów z oddychaniem kilkaset osób potrzebowało pomocy medycznej. W prowincji Dijala doszło do wypadku, w którym zginęły trzy osoby.

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Źródło:
ENEX, Shafaq.com,

W weekend nad Portugalią zaobserwowano co najmniej cztery trąby powietrzne. Zjawiska towarzyszyły burzom i wichurom, jakie przetoczyły się nad centralną i zachodnią częścią kraju. Silny wiatr wyrządził tam spore szkody.

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Źródło:
PAP, observador.pt

Po majówce, która miejscami była gorąca, przyjdzie duże ochłodzenie. Co czeka nas w kolejnych tygodniach maja, kiedy przypadają zimni ogrodnicy i zimna Zośka? Sprawdź autorską prognozę temperatury na kolejne 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl