Astronom z USA badający archiwalne zdjęcia Neptuna zrobione za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a odkrył nowy, 14. księżyc krążący wokół tej planety. Kluczowy okazał się pomysł przeanalizowania przestrzeni wokół Neptuna, ale poza obszarem jego pierścieni. Satelita nie dostał jeszcze imienia, ale wiadomo, że zostanie ono wybrane z antycznej mitologii.
Jak poinformowała NASA, na razie nie ma jeszcze oficjalnej nazwy dla naturalnego satelity. - Tak daleko jeszcze nie doszliśmy. Mogę powiedzieć tylko tyle, że nazwa będzie nawiązywała do mitologii greckiej i rzymskiej, i będzie miała związek z postaciami pozostającymi w relacji z Neptunem, bogiem oceanów - powiedział odkrywca księżyca Mark Showalter z Instytutu SETI w Kalifornii.
Najnowszy księżyc oznaczono na razie symbolem S/2004 N. Znajduje się on między Larissą a Proteuszem i okrąża swą macierzystą planetę w 23 godziny.
Zmienił zakres analizy
Odkrycie Showaltera poprzedziły komputerowe analizy przestrzeni wokół Neptuna wykraczającej poza pierścienie planety.
- Zmieniłem mój program, aby zamiast kończyć się na skraju systemu pierścieni przetwarzał dane dalej. Odszedłem od komputera i poczekałem godzinę, gdy ten nadal pracował. Gdy wróciłem, spojrzałem na zdjęcie i była tam dodatkowa kropka, której nie powinno być - tłumaczył Showalter.
Odkrywają księżyce od XIX wieku
Największy księżyc Neptuna, Tryton, został odkryty w 1846 roku zaledwie kilka dni po odkryciu ósmej i najdalszej planety Układu Słonecznego. Trzeci co do wielkości księżyc, Nereidę, odkryto w 1949 roku. Zdjęcia wykonane przez sondę Voyager 2 w 1989 roku ujawniły istnienie drugiego co do wielkości satelity planety, Proteusza, a także pięciu mniejszych księżyców: Najady, Talassy, Despoiny, Galatei i Larissy.
W 2002 roku teleskopy naziemne zaobserwowały księżyce Halimede, Laomedeia, Sao i Neso. Rok później odkryto Psamathe.
Autor: js//tka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA, ESA, M. Showalter/SETI Institute