Nie ulega wątpliwości, że zmiany klimatu wpływają na różne elementy przyrody. Nie tylko flora musi przystosować się do nowych warunków panujących w atmosferze, ale także zwierzęta. Naukowcy z Durham udowodnili, że zmiany w atmosferze wpływają na bytowanie m.in. kozic alpejskich. Jednak nie tylko na nich zatrzymuje się negatywne działanie efektu cieplarnianego.
Niemal codziennie słyszymy o wpływie człowieka na zmianę klimatu. Przymykamy oko na jego konsekwencje i nie zwracamy uwagi jak reagują na nie Ci, którzy nie mogą zabrać głosu, czyli zwierzęta. Zmiany klimatu wpływaj na środowisko na całej planecie, zarówno na powierzchni, jak i w głębi oceanów. W każdym miejscu spotykamy zwierzęta, które stoją przed wielkim wyzwaniem, jakie przygotowuje im atmosfera. Muszą przystosować się do nowych warunków przyrodniczych.
Fauna się "kurczy"
Według naukowców z Uniwersytetu w Durham (północno-wschodnia Anglia) obecne zmiany klimatu są wyczuwalne i potwierdzone naukowo. Dodają, że jego konsekwencje są już widoczne gołym okiem. Zauważyli, że kozice alpejskie stają się coraz mniejsze. Eksperci tłumaczą, że zwierzęta te w ten sposób przystosowują się do zmieniających się ogólnych warunków klimatycznych panujących na terenie, na którym żyją.
30 lat badań
Przez 30 lat obserwacji naukowcy wyłonili wiele prawidłowości. Głownie spostrzegli, że alpejskie zwierzęta w tym samym wieku, w porównaniu z latami 80. XX wieku, obecnie są o 25 procent mniejsze. Okazuje się, że podobny trend występuje także u innych gatunków zwierząt. Za taką kolej rzeczy specjaliści obwiniają współcześnie zachodzące zmiany w ziemskiej atmosferze.
Walka o przetrwanie
Według badań, zmiany klimatu w bezpośredni sposób wpływają na istnienie zwierząt, wywołując negatywne skutki w ich życiu. Podczas monitoringu zwierzęta musiały przystosować się do warunków o 3-4 stopnie Celsjusza cieplejszych niż panowały tam dawniej.
Zazwyczaj klimat również pośrednio wpływa na przystosowanie się zwierząt do nowych warunków. Oddziaływania temperatury powietrza na szatę roślinną wymusza ich metamorfozę, co wpływa na zmianę diety zwierząt. Jeśli flora ulega zmianie to zwierzęta, żyjące na danym terytorium muszą zaadaptować się do nowego typu jedzenia. Do takich wniosków doszli naukowcy, jednak nie są w stanie potwierdzić ich naukowo. Nie zaobserwowali jeszcze interakcji ocieplenia klimatu na rośliny, którymi żywią się alpejskie kozice.
Leniwe kozice
Według badań wyższa temperatura powietrza zmienia zachowanie zwierząt. Gdy w środowisku, w którym żyją robi się coraz cieplej, kozice mają tendencję do spędzania więcej czasu na wylegiwanie się i odpoczynek. Dłuższy czas przeznaczony na relaks odzwierciedla się w tym, że mniej się wypasają i poszukują jedzenia. Pierwotny rozmiar kozic ułatwiał im przetrwać srogie warunki, jakie panowały w trakcie zimy. W związku z obecnymi niepokojącymi zmianami w ich wyglądzie fizycznym, zagrożone jest ich przetrwanie. Eksperci nie ukrywają, że klimat może wpływać w podobny sposób na zwierzęta w gospodarstwie domowym, co może oddziaływać na poziom rolnictwa.
Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal
Nie tylko na powierzchni Ziemi wpływ zmian klimatu odzwierciedla się w środowisku organizmów żywych. Z przeprowadzonych badań wynika, że jest zagrożonych aż sześć gatunków żółwi morskich. Wszystko za sporawą podwyższającego się światowego poziomu wód oceanów, które zalewają coraz to więcej plaż, gdzie żółwie składają swoje jaja. Co ciekawe stopień nagrzania piasku determinuje płeć młodego osobnika. Im wyższa tym będzie się rodzić więcej samic. Już teraz populacja żółwi wodnych z gatunku Karetta liczy 90 proc. samic. Jeśli tendencja wzrostu średniej temperatury powierza utrzyma się to dalsza egzystencja żółwi jest poważnie zagrożona.
Pokrzywdzone homary
Homary też mają powody do zmartwień. Okazuje się, że cieplejsza woda może przysporzyć im trudności w oddychaniu. Temperatura wody powyżej 20 stopni C wywiera na nich stres fizjologiczny. Tracąc wiele energii na oddychanie, mają mniej sił na szukanie pożywienia i reprodukcję.
Trzeba działać
Wszyscy naukowcy są zgodni co do ingerencji człowieka w zmiany klimatu. Dyskusyjny jest jednak aspekt dotyczący wielkości jego wpływu. Niektórzy uważają, że nasze życie na Ziemi w dużym stopniu oddziałuje na klimat, od którego zależy egzystencja różnych gatunków flory jak i fauny. Z ostatnich badań okazuje się, że zwierzęta płacą wysoką cenę za nasze błędy i wygodę życia. Aby nie spowodować nieodwracalnych strat w środowisku na naszej planecie należy powstrzymać lub zwolnić tempo zmian zachodzących w klimacie.
Autor: AD/rp / Źródło: phys.org, care2.com
Źródło zdjęcia głównego: AD / TVN Meteo