Kosmos nie przestaje zaskakiwać naukowców. Amerykańscy astronomowie poinformowali w czwartek, że wykryli tymczasową obecność trzeciego pasa radiacyjnego wokół Ziemi. Wcześniej przyjmowano istnienie dwóch stabilnych pasów.
Przestrzeń kosmiczna, nawet ta najbliższa Ziemi, raz po raz sprawia naukowcom niespodzianki. Astronomom udało się ustalić, że naszej planety nie otaczają tylko dwa pasy radiacyjne. Tak uważano od 1958 roku, kiedy to zostały one odkryte przez Jamesa Alfreda Van Allena.
To obszary intensywnego promieniowania
Pasami radiacyjnymi nazywa się obszary intensywnego promieniowania, które otaczają Ziemię. Składają się one z naładowanych cząstek o wielkiej energii, które zostały schwytane w pułapkę przez ziemskie pole magnetyczne, w którym poruszają się one po trajektoriach zbliżonych do helis.
Trzeci, tymczasowy
Jak się okazało - dzięki misji Radiation Belt Storm Probes, sond należących do NASA - w okresie od 2 września do 1 października 2012 roku Ziemię otaczał także trzeci, dotąd nieznany nauce pas radiacyjny. Do jego powstania przyczyniły się prawdopodobnie wyrzucone w kierunku Ziemi cząsteczki pochodzące z erupcji słonecznej. Ów wiatr słoneczny mógł "rozedrzeć" zewnętrzny pas radiacyjny.
Badacze zaskoczeni
- To, co zauważyliśmy, było tak zaskakujące, że byłem przekonany, że nasze instrumenty nie działają jak należy. W końcu jednak zdałem sobie sprawę z tego, że to prawda - powiedział odkrywca Daniel Baker z University of Colorado.
Pas radiacyjny, jak przyznał Baker, zniknął na skutek "potężnej międzyplanetarnej fali uderzeniowej".
Sprawdzą, czy to powszechne
Odkrycie tego tymczasowego pasa radiacyjnego sprawiło, że naukowcy muszą na nowo przyjrzeć się pasom radiacyjnym i rządzących nimi mechanizmom. Jest to szczególnie ważne dlatego, że cząstki składające się na nie mogą uszkadzać elektroniczne komponenty sond kosmicznych, które zbyt długo przebywały w polu ich oddziaływania. Przyszłe badania pokażą też, czy to zjawisko było jednorazowe, czy też zdarza się częściej.
Wyniki obserwacji i swoje spotrzezenia naukowcy zamieścili 28 lutego na łamach magazynu "Science".
Autor: map / Źródło: space.com