Park Narodowy Wirunga w Kongo do tej pory był znany głównie ze swoich niezwykłych mieszkańców - goryli górskich wpisanych do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Jednak od 6 listopada, kiedy wybuchł wulkan Nyamulagira, można odbyć nocną wycieczkę w kierunku wulkanu.
Wulkan raczej nie pójdzie szybko spać. Jest to najprawdopodobniej największa erupcja wulkanu Nyamuragira od 100 lat. W 2010 roku styczniowa erupcja zakończyła się aż po kilku dniach.
- Przebywanie obok czynnego wulkanu jest bardzo ekscytujące. Jednocześnie czuję się bezpiecznie, ponieważ koło mnie są strażnicy parku. Wulkanolodzy ocenili, że w tym miejscu można bezpiecznie przebywać – mówi jedna z turystek, Jane Turner.
Innym miejscem przyciągającym turystów był hawajski wulkan Kilauea, z którego szczeliny na początku tego roku tryskała lawa na 20 metrów wysokości. Wulkanolog Dario Tedesco, ocenia, że w Kongo lawa sięga nawet 300 metrów wysokości. Uformowały one nowy stożek.
Schronienie goryli górskich
Strażnicy pracujący w kongijskim parku nazwali ostatni wybuch "Kimanura" od nazwy obszaru rozciągającego się wzdłuż boku Nyamulagira.
Powoli w kierunku niezaludnionej północy płyną pomarańczowo-żółte rzeki lawy. Nie stanowią one zagrożenia dla chronionych mieszkańców parku.
W Wirunga jest domem dla 200 goryli górskich. To duża populacja tych zwierząt zważywszy na to, że na świecie jest ich tylko 790. Oprócz nich w parku mieszkają goryle nizinne, szympansy, słonie leśne, bawoły i okapi.
Za 300 wycieczka marzeń
Władze parku chcą stworzyć obóz namiotowy oddalony od wybuchającego wulkanu o 1,5 kilometra. Turyści będą mogli tam spędzić noc. Za 300 dolarów park zapewnia godzinny transport z miasta Goma, przewodników-strażników oraz 3-4 godzinną wycieczkę do obozu.
Niezwykłe miejsce - eksytujące i niebezpieczne
Liczący ponad 7800 kilometrów kwadratowych Park Narodowy Wirunga wpisany został w 1979 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przylega on do Parku Narodowego Wulkanów w Rwandzie i Parku Narodowego Rwenzori w Ugandzie. Na jego terenie znajduje się 8 wulkanów, w tym dwa czynne – Nyamuragira oraz Nyiragongo.
Autor: usa//aq / Źródło: APTN