W najbliższych dniach przewidywane jest wysokie stężenie pyłku traw. Nadal alergeny pyłku traw będą głównym zagrożeniem dla alergików.
Stopniowo wzrasta stężenie pyłku komosy i bylicy, ale stężenie pyłku tych chwastów nie przekroczy w najbliższych dniach średnich wartości. W kolejnych dniach stężenie pyłku pokrzywy wzrośnie do średnich, a lokalnie do wysokich wartości. Warto przy tym dodać, że alergeny pyłku pokrzywy nie mają silnych właściwości uczulających.
Pamiętajmy, że w czasie opadów deszczu i bezpośrednio po nich (do około 1/2 - 1 godziny po opadach) powietrze jest wolne od pyłku roślin. Z intensywnych opadów deszczu i burz z silnym wiatrem nie będą zadowolone osoby uczulone na alergeny grzybów mikroskopowych. Część gatunków grzybów uwalnia tzw. "mokre" zarodniki do otoczenia właśnie w czasie opadów.
Z kolei silny wiatr, poprzedzający burze, przemieszcza duże ilości spor grzybowych z terenów rolnych do aglomeracji miejskich, tak że również w centrach miast notowane są bardzo wysokie stężenia zarodników.
Silne podmuchy wiatru unoszą też fragmenty ziaren pyłku wraz z zdeponowanymi na nich alergenami. U osób uczulonych na alergeny grzybów mikroskopowych i alergeny pyłku roślin może to wywołać zaostrzenie objawów nieżytu nosa i napady duszności przed i w czasie burz.
Autor: OBAS / Źródło: OBAS