Warto w najbliższych dniach spojrzeć w niebo, bo pojawi się na nim kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Obiekt pochodzi z samych grawitacyjnych krańców Układu Słonecznego.
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) została odkryta na początku 2023 roku przez naukowców z projektu ATLAS na Hawajach i chińskiego Obserwatorium Astronomicznego Zijinshan. Badanie jej trajektorii wykazało, że najprawdopodobniej pochodzi z samych grawitacyjnych krańców Układu Słonecznego. Od piątku będzie można dostrzec ją na niebie.
"Już dziś zaczyna się tak długo wyczekiwany okres jej obserwacji na wieczornym niebie. Przygotujcie się na widok, którego po prostu nie możecie przegapić" - napisał w piątek w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Dodał, że obiekt jest bardzo jasny. "Szacunki wskazują na jasność od -1,5 mag. (jasność Syriusza) do nawet -4 mag. (jasność Wenus)!" - podkreślił Wójcicki.
Jednostką wielkości gwiazdowej jest magnitudo (mag.). Jednostka ta ma ciekawą własność - im większa liczba, tym słabsze źródło światła.
Gdzie i o której szukać komety?
Popularyzator astronomii wyjaśnił, że pierwsi dostrzegą kometę doświadczeni obserwatorzy. Mogą dokonać tego już w piątek wieczorem. "Większość z Was zobaczy ją w sobotę lub niedzielę" - dodał.
Jak przekazał Wójcicki, C/2023 A3 będzie widoczna krótko po zachodzie Słońca nad zachodnim horyzontem. "Najlepiej wypatrywać jej tuż po zmierzchu nawigacyjnym, gdy Słońce znajdzie się około 8 stopni pod zachodnim horyzontem. Ten czas zaczyna się około 45 minut po zachodzie Słońca w miejscu Waszego zamieszkania. W okolicach Warszawy to okolice 18.30" - tłumaczył. W tym momencie kometa będzie znajdowała się nad zachodnim horyzontem i każdego kolejnego dnia, wraz z jej powolnym oddalaniem się od Słońca, o tej porze będzie coraz wyżej.
Choć kometa będzie najpewniej wystarczająco jasna, aby dostrzec ją z miasta, pamiętajcie, że obserwując pod ciemnym, podmiejskim niebem, zobaczycie więcej nieuzbrojonym okiem. Na ciemnym nieboskłonie warkocz komety będzie się prezentował lepiej.
"Kometa C/2023 A3 będzie prawdziwą perełką tegorocznego nieba" - dodał Wójcicki.
Źródło: tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock