Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

[object Object]
Szlaki w Tatrach są oblegane przez turystów tvn24
wideo 2/20

Szukasz ciekawych miejsc do odwiedzenia w Polsce? Potrzebujesz tras, które pokażą ci niezwykłe krajobrazy? Właśnie w tym celu powstały szlaki turystyczne. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje szlaków turystycznych i jakie mają kolory.

Kolory pieszych szlaków turystycznych nie oznaczają ich trudności.

Piesze szlaki turystyczne mogą być oznaczone kolorami - czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym i czarnym.

W Tatrzańskim Parku Narodowym jest 275 km szlaków turystycznych.

Co to jest szlak turystyczny?

Pierwsze szlaki turystyczne w Polsce wyznakowało w 1887 roku Towarzystwo Tatrzańskie. Szlaki są więc nieodłącznym elementem turystyki górskiej już od wielu dziesięcioleci. Obecnie (od 1950 roku) szlaki wyznacza Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).

Według definicji PTTK, szlak turystyczny to wytyczona i oznakowana jednolitymi znakami (symbolami) wyposażona w urządzenia i znaki informacyjne trasa wędrówki zapewniająca bezpieczne jej przebycie turyście o przeciętnym poziomie umiejętności i doświadczeniu bez względu na porę roku i poza ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre szlaki mogą być czasowo zamknięte.

Rodzaje szlaków turystycznych

W Polsce możesz spotkać się z kilkoma rodzajami szlaków turystycznych wytyczonych przez PTTK:

- piesze (nizinne i górskie), - narciarskie, - rowerowe, - konne, - kajakowe.

Każdy z tych szlaków ma swoje własne, jednolite oznaczenie. Oznaczenia są spójne na terenie całego kraju. Część szlaków jest również elementem międzynarodowej sieci szlaków. Szlaki piesze i konne najczęściej prowadzą ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni, a rowerowe - wręcz przeciwnie. Według ogólnych zasad tworzenia szlaków, szlaki turystyczne powinny zaczynać i kończyć się w miejscach, w których jest na przykład pętla komunikacji zbiorowej, żeby ułatwić turystom podróż.

Szlaki turystyczne - oznaczenia

Podczas wędrówki szlakiem turystycznym zauważysz na pewno dwa rodzaje znaków: - znaki określające przebieg szlaku; - znaki informacyjne i ostrzegawcze.

Kolory szlaków turystycznych pieszych

Znaki, które spotkasz na pieszych szlakach turystycznych, malowane są na białym, prostokątnym tle o wymiarach 90 × 150 mm. Wyglądają jak flaga składająca się z trzech pasków: białego - koloru szlaku - białego. Są one namalowane w odległości nie większej niż 200 metrów od siebie. Mają też z góry ustalone kolory: czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny.

Łatwo trafić na informacje o tym, że kolory mogą mieć znaczenie, jednak jest wiele odstępstw od tych reguł. Dlatego warto przed wyruszeniem na szlak sprawdzić dokładnie jego przebieg w przewodniku turystycznym.

Nieoficjalna klasyfikacja szlaków pieszych:

czerwone i niebieskie szlaki - główne, dalekobieżne,

zielone szlaki - prowadzą do najciekawszych miejsc,

żółte, czarne szlaki - najkrótsze szlaki, łącznikowe.

Początek i koniec szlaku oznaczone są białym kołem o średnicy 100 mm z mniejszym (40 mm) kołem w środku w kolorze odpowiadającym kolorowi szlaku. Specjalne oznaczenie mają też zakręty. Jeżeli zobaczysz przy znaku wykrzyknik, wiedz, że jesteś w terenie trudnym orientacyjnie lub autor znaku chciał zwrócić twoją uwagę na nagłą zmianę kierunku przebiegu szlaku.

Czy kolor szlaku oznacza jego trudność? Nic bardziej mylnego. Kolory szlaków nie wskazują trudności szlaku. Służą jedynie identyfikacji konkretnego szlaku w terenie.

Oznakowanie szlaków turystycznych PTTKPAP

Kolory szlaków narciarskich

Zupełnie inaczej jest w przypadku oznaczeń szlaków narciarskich. Tam kolory mają związek z trudnością szlaku.

zielony - trasa dla początkujących narciarzy,

niebieski - trasa łatwa,

czerwony - trasa trudna,

czarny - trasa bardzo trudna, dla doświadczonych narciarzy,

żółty - trasy nieprzygotowane, nie patrolowane.

Szlaki górskie - kolory, trudność

Stopnie trudności szlaków górskich nie są oznaczone na znakach. Pamiętaj - kolory szlaków nie oznaczają trudności trasy, jaką masz do pokonania. To, który szlak jest najtrudniejszy, a jaki szlak jest najłatwiejszy jest mocno indywidualną kwestią.

Na szlakach górskich znajdziesz też kierunkowskazy, które skierują cię na szlak. Znajdziesz na nich (poza kolorem) czas potrzebny na dotarcie do celu. Pamiętaj, że czas jest orientacyjny. Możesz potrzebować większej liczby przerw, może też zaskoczyć cię pogoda. Przygotuj się na to.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdziesz aż 275 kilometrów znakowanych szlaków turystycznych. Jedne są bardzo proste, inne wyposażone są w urządzenia asekuracyjne - łańcuchy, klamry i drabinki. Przed wyruszeniem w góry koniecznie zapoznaj się z przebiegiem szlaku, który cię interesuje. Zadbaj o własne bezpieczeństwo.

Stanowcza większość górskich szlaków jest dwukierunkowa. Są jednak miejsca, gdzie ruch może odbywać się tylko w jednym kierunku. Są to:

- szlak przez Jaskinię Smoczą Jamę (od drabinki w Wąwozie Kraków do Polany Pisanej), - szlak przez Jaskinię Mylną (od wejścia do jaskini do zejścia do Doliny Kościeliskiej), - szlak przez Jaskinię Mroźną (od wejścia do jaskini do zejścia do Doliny Kościeliskiej), - szlak przez kopułę szczytową Giewontu (ruch odbywa się w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara), - szlak turystyczny Orla Perć (od przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu).

Na szlakach obowiązuje ruch prawostronny. W okresie od 1 marca do 30 listopada szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Autor: aw / Źródło: PTTK, TPN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są już od wczesnych godzin porannych. Synoptycy prognozują również silne opady deszczu.

Niebezpiecznie na wschodzie Polski. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie na wschodzie Polski. IMGW ostrzega

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tajfun Gaemi przemieszcza się nad Tajwanem, niosąc za sobą burze, gwałtowne wichury i ulewne deszcze. Na wyspie zginęły co najmniej dwie osoby. Z powodu sztormu u wybrzeżu wyspy zatonął statek towarowy pod banderą Tanzanii. Trwa akcja poszukiwawcza załogi.

Gaemi szaleje na Tajwanie. Zatonął statek towarowy

Gaemi szaleje na Tajwanie. Zatonął statek towarowy

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Płonie Park Narodowy Jasper w Kanadzie. W środę płomienie objęły swoim zasięgiem pobliski kurort, zmuszając mieszkańców i turystów do ewakuacji. Strażacy próbują opanować ogień, zanim dotrze on do krytycznej infrastruktury, w tym rurociągu transportującego produkty naftowe.

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire

Oceany stają się zbyt głośne dla zwierząt. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wskazały, że dźwięki emitowane przez źródła antropogeniczne mogą zagłuszać naturalne odgłosy oceanu. Utrudnia to życie m. in. ostrygom, które mają problemy z kierowaniem się w optymalne miejsca do żerowania.

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Źródło:
University of Adelaide, EEA

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfotografować planetę, która nie była wcześniej obserwowana z Ziemi. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba ich oczom ukazała się niezwykła egzoplaneta, sklasyfikowana jako super-Jowisz.

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Źródło:
PAP, mpia, National Geographic

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 25.07 na wschodzie zbierze się więcej chmur, z których spadnie deszcz, a lokalnie niewykluczone są burze. Najwyższa temperatura, jakiej się spodziewamy, to 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 25.07. W części kraju może zagrzmieć

Pogoda na dziś - czwartek 25.07. W części kraju może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przechodziły burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. Ulewy spowodowały podtopienia i zalania także w innych miejscach w kraju.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura w kolejnych dniach będzie rosnąć aż do weekendu. Na termometrach zobaczymy wtedy nawet 32 stopnie Celsjusza. Możliwe są również burze z silnym wiatrem.

Upał wróci już za kilka dni

Upał wróci już za kilka dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl