W Indie uderzył cyklon Nisarga. Wiatr zrywa dachy i łamie drzewa. Ewakuowano ponad 100 tysięcy ludzi, a wśród nich około tysiąc pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 ze szpitala polowego.
Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) podaje, że cyklon Nisarga dotarł do zachodniego wybrzeża Indii, 75 kilometrów na południe od Mumbaju, w środę około godziny 13 czasu lokalnego.
Nad lądem wiatr osiągał w porywach do 120 kilometrów na godzinę. W dystrykcie Raigad wyrywał drzewa i przewracał słupy sieci elektrycznej i zrywał dachy. Nie ma informacji o ofiarach.
Dziennik "The Hindu" podaje, że władze wstrzymały ruch na lotnisku w Mumbaju do godz. 19 czasu lokalnego (godz. 15.30 w Polsce), gdy samolot transportowy przy lądowaniu w trudnych warunkach pogodowych zjechał z pasa startowego.
Ewakuowani z podejrzeniem koronawirusa
Wcześniej z wybrzeża ewakuowano ponad 100 tysięcy ludzi. Władze stanu Maharasztra, którego stolicą jest Mumbaj, ewakuowały 60 tys. osób, w tym 10 tys. mieszkańców nisko położonych dzielnic miasta. Kolejne 50 tys. ludzi ewakuowano w stanie Gudźarat. Oba stany są w czołówce zachorowań na COVID-19 - chorobę wywoływaną przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Wśród ewakuowanych we wtorek znalazło się około tysiąc pacjentów z podejrzeniem koronawirusa ze specjalnego szpitala polowego w kompleksie Bandra Kurla w Mumbaju. Przeniesiono ich do innych placówek.
Indie znajdują się w dziesiątce państw świata z największą liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2. Odnotowano ponad 165 tysięcy zakażeń, a w samym Mumbaju około 55 tysięcy.
Żywioł omija Mumbaj
Indyjski sztab kryzysowy obawiał się dużych szkód i powodzi w Mumbaju. W czasie monsunu dochodzi tam do częstych podtopień, w wyniku czego giną ludzie. Żywioł przesuwa się jednak na północny wschód, omijając drugą po Nowym Delhi najludniejszą aglomerację i finansową stolicę kraju. Mumbaj liczy ponad 12 milionów mieszkańców, a cała aglomeracja ponad 20 mln.
Cyklon Nisarga powstał nad zachodnią częścią Oceanu Indyjskiego. Pojawił się w Indiach niespełna dwa tygodnie po supercyklonie Amphan, który zdewastował wschodnie wybrzeże Indii i południe Bangladeszu.
Autor: ps/dd / Źródło: PAP, Reuters, CNN, worldometers.info