Sonda Juno należąca do NASA uchwyciła zdjęcie wirujących chmur największej planety w naszym Układzie Słonecznym - Jowisza. Widok jest oszałamiający.
Zdjęcia zostały wykonane 24 maja po godzinie 1 naszego czasu, kiedy statek Juno po raz trzynasty przelatywał obok planety.
Kłębiące się masy chmur
Region widziany na zdjęciu wygląda bardzo chaotycznie, widać na nim pełno wirujących i kłębiących się chmur. Zwykle ciemniejsze chmury ulokowane są głębiej w atmosferze Jowisza, natomiast jaśniejsze - wyżej. Jasne chmury to najprawdopodobniej amoniak oraz amoniak wymieszany z wodą oraz innymi pierwiastkami i substancjami chemicznymi.
Kuzyn Wielkiej Czerwonej Plamy?
Pośród wirujących chmur i mas atmosfery, wyróżnia się jasny owal na dole, pośrodku. Dzięki teleskopowi Juno możemy obejrzeć go w pełnej skali. Nie jest to jednak tak charakterystyczna struktura atmosfery Jowisza, jak Wielka Czerwona Plama. Ten antycyklon, w którym cyrkulacja powietrza wieje w przeciwnym kierunku do ruchu obrotowego Ziemi, ozdabia planetę od ponad 350 lat. Prędkość wiatru dochodzi w nim do ponad 650 kilometrów na godzinę.
Autor: dd/rp / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA