Temperatura, którą odczuwamy, nie zawsze pokrywa się z tą wskazywaną przez termometr. Uczucie chłodu może pogłębiać nawet niezbyt silny wiatr. Jak ocenić temperaturę odczuwalną, wyjaśnia Tomasz Wasilewski z TVN Meteo.
Prezenter podkreślał, że na poziom chłodu, jaki odczuwamy, mają wpływ różne czynniki, m.in. wiatr. - Co innego wskazanie termometru, a co innego odczucia naszego organizmu. Zwykle jest to temperatura dużo, dużo niższa - mówił w studio TVN24.
- To jest tak, że jeśli mamy na termometrach -6 stopni, to już przy wietrze wiejącym 20 km na godzinę, czyli wcale nie przy jakimś silnym, odczuwamy -10 stopni - tłumaczył Wasilewski.
W miarę jak wzrasta prędkość wiatru, bardzo szybko obniża się temperatura odczuwalna. - I nagle -6 st. może zmienić się w -17 - mówił prezenter.
Temperatura maksymalna tylko przez kilka godzin
Sprawdzając prognozy, warto także pamiętać, że zawarte w nich wartości temperatur podawane są dla klatek meteorologicznych. To warunki, które można nazwać poglądowymi.
- Poza tym podajemy temperaturę maksymalną, czyli tą najwyższą w ciągu dnia. W zimę taka temperatura jest przez godzinę-dwie w ciągu doby, o 13-14, kiedy jest najcieplej - zaznaczył Wasilewski. W pozostałym czasie jest zdecydowanie chłodniej.
Warto pamiętać o tej różnicy, przygotowując sie do wyjścia z domu.
Autor: js/ŁUD / Źródło: tvn24