Latem temperatura sięga tam 42 st. C, wody jest jak na lekarstwo, ale roślinności nie brakuje. Niekończącą się wędrówkę odbywają tam wydmy. To Wielka Pustynia Piaszczysta. Krajobrazem przypomina powierzchnię Marsa. Powyżej jej zdjęcie wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Wielka Pustynia Piaszczysta znajduje się w północno-zachodniej Australii. Zajmuje obszar 360 tys. km kw. W jej południowej części rocznie spada tam 250 mm wody, w północnej maksimum 500 mm. Jest to prawie niezamieszkały obszar, położony na wysokości 200-300 m n.p.m. W 2009 r. została wpisana na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Jej powyższy portret wykonał 25 marca astronauta 35 Ekspedycji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Liniowe wydmy
Pustynia charakteryzuje się wydmami liniowymi, których wysokość sięga 24 metrów i które dzieli od siebie 0,5-1,5 km. Układa je wiatr, wiejący z zachodu na wschód. Tam gdzie kolor wydm jest bardziej czerwony, tam roślinność została wypalona. Natomiast tam gdzie pojawiają się ciemniejsze plamy, widnieją ślady roślinności, głównie traw i niskich krzewów.
Starożytne koryta
Na zdjęciu widać też pozostałości po dawnych rzekach. To biały pas - kombinacja osadów ilastych i soli z odparowanych wód. Był to system rzeczny uchodzący na północny zachód w stronę Oceany Indyjskiego. Teraz prawie wszystkie rzeki na Wielkiej Pustyni Piaszczystej są suche.
Autor: mm//bgr / Źródło: Earth Observatory