Na najnowszym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a możemy zobaczyć Jowisza z Europą u boku. Na powierzchni samego Jowisza naukowcy zauważyli pewne zmiany.
Jowisz, tak jak kilka innych planet, co roku fotografowany jest w ramach programu Outer Planets Atmospheres Legacy. 25 sierpnia należący do NASA i ESA Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał zdjęcie gazowego olbrzyma, gdy znajdował się w odległości 653 milionów kilometrów od Ziemi.
Po lewej stronie od Jowisza widoczny jest jego Lodowy Księżyc, czyli Europa. Prawdopodobnie pod jego lodową skorupą znajduje się ocean wypełniony wodą w stanie ciekłym. Dlatego księżyc ten stanowi jeden z głównych przedmiotów badań jako potencjalnego miejsca do zamieszkania poza naszą planetą. W 2013 roku poinformowano, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrył parę wodną wybuchająca z lodowej pokrywy. Planowana na 2022 rok sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej Jupiter Icy Moon Explorer ma zbadać zarówno samego Jowisza jak i jego trzy największe księżyce: Ganimedes, Kallisto i Europę.
Wielka Czerwona Plama bardziej czerwona
Zdjęcie daje naukowcom także wgląd w warunki atmosferyczne panujące na powierzchni Jowisza. Na północnej półkuli planety da się zauważyć rozciągniętą burzę w jasnym kolorze. Porusza się ona z prędkością 560 kilometrów na godzinę. Potężne burze to dosyć częste zjawisko na tego typu planetach, jednak ta konkretna wydaje się mieć większy potencjał niż burze obserwowane wcześniej. Zdaniem badaczy, to może być początek trwalszego zjawiska mogącego rywalizować ze znajdującą się na półkuli południowej Wielką Czerwoną Plamą.
Jak zauważają naukowcy, Wielka Czerwona Plama, będąca ogromnym antycyklonem, charakteryzuje się obecnie wyjątkowo intensywnym i głębokim kolorem. Według naukowców ma teraz około 15 800 kilometrów średnicy. To wystarczająco dużo, aby pochłonąć Ziemię.
Autor: ps/aw / Źródło: spacetelescope.org
Źródło zdjęcia głównego: NASA, ESA, A. Simon (Goddard Space Flight Center), and M. H. Wong (University of California, Berkeley) and the OPAL team.