Kwazar o nazwie Ulas został odkryty przez europejskich astronomów. Jest zasilany przez czarną dziurę o masie dwa miliardy razy większej od Słońca. To najjaśniejszy obiekt odkryty dotąd we Wszechświecie, odległy od nas o niemal 13 miliardów lat świetlnych. Rewelację opublikuje 30 czerwca prestiżowe czasopismo "Nature".
Kwazar Ulas odkryty został przez naukowców z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) przy pomocy teleskopu VLT. Dokładne wyniki ich badań zostaną opublikowane 30 czerwca w czasopiśmie "Nature".
Ulas jest zasilany przez potężną czarną dziurę i oddalony od Ziemi na niewyobrażalną skalę, a jego światło widziane przez nas, zostało wysłane miliardy lat temu. Badanie kwazaru jest więc równocześnie badaniem wczesnych etapów rozwoju Wszechświata. - Ten kwazar to bardzo rzadki obiekt, który pomoże nam zrozumieć, jak czarne dziury kształtowały się kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu - mówi Stephen Warren, lider zespołu badawczego.
To dlatego, że świecenie kwazarów jest efektem spływu materii do masywnej czarnej dziury. Jej masa w kwazarze nieustannie rośnie w trakcie ewolucji. Wyczerpuje się zarazem dostępna materia i pod koniec ewolucji pozostają masywne czarne dziury w galaktykach, które już nie wykazują silnej aktywności charakterystycznej dla kwazarów.
Okno do historii Wszechświata
Blask kwazarów czyni z nich potężne nadajniki, które pomagały uformować się pierwszym gwiazdom i galaktykom. Nowo odkryty kwazar pomagał w ostatniej erze rejonizacji ciał niebieskich.
Ulas powstał tylko 770 mln lat po Wielkim Wybuchu, a jego światło docierało do nas przez 12,9 miliardów lat. - Zajęło nam pięć lat, aby znaleźć ten obiekt - wyjaśnia Bram Venemans, jeden z autorów badania. - Kwazar stanowi wyjątkową okazję do spojrzenia w głąb czasów rejonizacji i zbadania fragmentu w historii wszechświata, który wcześniej był poza naszym zasięgiem - dodaje.
Naukowcy szukali kwazara z przesunięciem ku czerwieni wyższym niż 6,5. Jednak ku ich zaskoczeniu, znaleźli Ulas na przesunięciu ku czerwieni wyższym niż 7. - Myślimy, że jest tylko około 100 jasnych kwazarów z przesunięciem ku czerwieni wyższym niż 7 - podsumowuje Daniel Mortlock, wiodący autor artykułu w czasopiśmie "Nature".
- Znalezienie tego obiektu wymagało żmudnych poszukiwań, ale było warte wysiłku, aby móc odkryć niektóre z tajemnic wczesnego Wszechświata - mówi naukowiec.
Poprzedni najdalszy znany kwazar odkryto w 2007 r. Znajduje się w odległości około 12,7 miliarda lat świetlnych. Jego przesunięcie ku czerwieni to 6,43.
Autor: mm/ms / Źródło: eso.org