Kryptozoolodzy na całym świecie poszukują dowodów na istnienie kryptyd, czyli stworów, których istnienia nie potwierdza oficjalna nauka. Japończycy są w posiadaniu dowodu na istnienie legendarnego stwora o nazwie kappa - w posiadaniu rodziny Shimazu są bowiem szczątki kappy - legendarnego demona zamieszkującego śródlądowe wody Kraju Wschodzącego Słońca. Stwór był znany z kradzieży i porwań oraz topienia dzieci i gwałcenia kobiet. Teraz zmumifikowaną łapę będzie można obejrzeć na wystawie.
Na ogół kryptydy funkcjonują najczęściej jedynie w dziecięcej wyobraźni, karmionej pożywką w postaci baśni i legend.
Jedną z najbardziej znanych kryptyd jest potwór żyjący w szkockim jeziorze Loch Ness - poszukują go kryptozoolodzy, ale oficjalna nauka nie potwierdza jego istnienia. Ale wodne stwory są obecne również w świadomości mieszkańców Kraju Wschodzącego Słońca.
Zasuszony mit
Japończycy na istnienie rzecznych demonów zwanych kappa mają lepsze dowody niż rozmazane zdjęcia. Są nimi liczące prawie 200 lat zasuszone kończyny demona zwanego "rzecznym dzieckiem".
Szczątki są w posiadaniu klanu Shimazu w prefekturze Miyakonijo na wyspie Kiusiu. Chętni będą mogli je oglądać na wystawie w rezydencji Shimazu, Miyakonojo. Zmumifikowane szczątki - mierzące 15 cm przedramię oraz stopa - należały do demona ustrzelonego w 1818 roku.
Czy są to rzeczywiście szczątki kappy - nie wiadomo, ponieważ nigdy nie zostały one przebadane przez naukowców. Nie są planowane analizy, mogące jednoznacznie określić ich pochodzenie.
Małe i wredne
Opisywano je jako złośliwe, wredne istoty o wyjątkowej sile fizycznej i wzroście kilkuletniego dziecka. Miały skórę pokrytą zieloną, żółtą lub niebieską łuską. Porywały i topiły dzieci, gwałciły kobiety i kradły żywność.
Japończycy obłaskawiali je wrzucając do rzek ich przysmak - ogórki, a w bezpośrednim starciu zamiast walczyć - głęboko się kłaniali. Mimo morderczych skłonności kappa zawsze na ukłon odpowiadały ukłonem. Wtedy wylewała się im woda z charakterystycznego wgłębienia na czubku głowy, który uważano za źródło ich energii.
Autor: mb/mj / Źródło: Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia