Jak się przygotować i czego unikać podczas mrozów?

Marek Kubiak o zaleceniach podczas mrozu
Marek Kubiak o zaleceniach podczas mrozu
tvn24
Marek Kubiak o zaleceniach podczas mrozutvn24

Nadeszły duże mrozy. Nocą temperatura spada prawie do -20 st. C. Jak należy reagować, gdy na dworze panują takie warunki? Sprawdź również, jak przygotować do tego samochód. Co zrobić gdy auto nie chce odpalić? Mrozy sprzyjają również zatruciu czadem.

Odpowiednie ubranie, rozgrzewający posiłek i szybki marsz - to najprostsze sposoby na mróz.

- Należy się dobrze ubrać, pamiętać, żeby mieć naładowany telefon, ponieważ nie wiadomo w jakiej sytuacji się znajdziemy. Na drogach proszę nie wyprzedzać, ponieważ jest ślisko - radził Marek Kubiak z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Mróz jest niebezpieczny, zwłaszcza dla bezdomnych, którzy nie mogą się odpowiedni ogrzać. Z powodu wychłodzenia co roku w Polsce umiera blisko 100 osób.

- Zwracajmy uwagę na osoby, które potrzebują pomocy. Nie każdy leżący jest pijany. Warto pomagać. Najprościej jest wyjąć telefon i zadzwonić pod numer 112 i odpowiednie służby się taką osobą zajmą - powiedział Kubiak.

Wczoraj aż 4 osoby zmarły w wyniku wychłodzenia. Od 1 listopada zamarzło już 40 osób. Nie bądź obojętny, Twój telefon może uratować życie. pic.twitter.com/hexKcc2ai0— RCB (@RCB_RP) 30 grudnia 2016

Zimowe zabawy

Zimą zamarznięte jeziora i rzeki przyciągają ciekawskich. Są one jednak bardzo niebezpieczne. Chodzenie po lodzie może skończyć się tragicznie. Trudno się wydostać z takiej pułapki, a organizm szybko się wychładza. Zobacz, jak być bezpiecznym na lodzie.

Trujący czad

Zimą, podczas dogrzewania domów i mieszkań, znacznie częściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Państwowa Straż Pożarna przestrzega też przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych.

Objawami zatrucia czadem mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom, można zainstalować czujniki tlenku węgla.

Uważaj na odmrożenia

Podczas mroźnych dni specjaliści radzą, by bardzo dokładnie obserwować swój organizm, bo szybko może dojść do odmrożenia. Pierwszym sygnałem tego, że z naszym ciałem może dziać się coś negatywnego, jest swędzenie i pieczenie. Później skóra zaczyna zmieniać kolor - staje się czerwona, biała i sina. W kolejnej fazie wyczuwalne jest mrowienie i powstają pęcherze. Aby temu zapobiec, ważny jest zarówno odpowiedni ubiór, ale także pora, którą wybieramy wyjście na zewnątrz (najlepiej wybrać na to najcieplejszy moment dnia, który zimą przypada pomiędzy godz. 13, a 14). Specjaliści radzą również, by nie wychodzić z małymi dziećmi, gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz.

Ubieraj się na "cebulkę"

Gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz, najlepiej jest pozostać w domu. Jeśli jednak trzeba opuścić ciepłe mieszkanie, należy pamiętać o odpowiednim stroju, który będzie chronił każdą partię ciała. W tym celu warto zakładać na siebie kilka warstw. Ważne jest również, by na głowie zawsze mieć czapkę oraz, żeby dłonie chroniły ciepłe rękawice. Niezbędne może okazać się też zaopatrzenie w dobre buty z grubą podeszwą, które będą ocieplane od środka.

Odpowiednia dieta

Kiedy temperatury spadają znacznie poniżej -10 st. Celsjusza, tajną bronią przed zmarznięciem może się okazać odpowiednia dieta. Czy zatem mrozy muszą oznaczać rewolucję na talerzu? Niekoniecznie. Dietetyczka przekonuje, że najważniejsze w tej kulinarnej strategii są: regularność, ciepłe śniadania i kilka dodatków takich jak odpowiednie przyprawy, które pozwolą nam zachować cenne ciepło oraz równie ważną odporność.

Co jeść, żeby się rozgrzać?

Dietetyk radzi, co jeść, żeby nie zmarznąć
Dietetyk radzi, co jeść, żeby nie zmarznąćTVN Meteo

Niech kapie woda

Częstym problemem podczas mrozów jest zamarzanie wody w rurach. Aby temu zapobiec, należy pozostawiać niedokręcony kran - tak, by co pewien czas spadały krople wody. Przydatne może stać się również otwieranie drzwi od szafy, w której ukryte są rury, ponieważ wtedy dociera do nich cieplejsze powietrze i zmniejsza się ryzyko zamarznięcia wody.

Wysiłek sprzyja zawałowi serca

A jeśli prócz mrozów dokuczać będzie śnieg, który zasypie podwórka i trzeba będzie je odśnieżyć - przede wszystkim nie należy się przemęczać. Eksperci radzą, żeby podczas mrozów unikać wysiłku. Zalecają, by przed odśnieżaniem nie jeść zbyt dużo i robić sobie częste przerwy podczas pracy, bo jak wynika z badań - duży wysiłek na mrozie może doprowadzić nawet do zawału serca.

Pamiętaj o zwierzętach

Niskie temperatury na zewnątrz są sporym kłopotem nie tylko dla ludzi. Zwierzęta również je odczuwają, dlatego zimą należy szczególnie się o nie zatroszczyć. Warto więc sprawdzić czy buda pupila jest odpowiednio izolowana. Nie można zapominać również, że gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera - woda w jego misce zamarza. O tej porze roku należy również zwrócić uwagę na to, czym karminy swoje zwierzęta - powinno to być coś ciepłego.

A co z mniejszymi psami, które przyzwyczajone są do życia w domach? Z pewnością nie można wychodzić z nimi na długie spacery. Zwierzęta też odczuwają dyskomfort podczas wychodzenia na mróz. Małe i krótkowłose psy powinny mieć zakładane nakrycia, a po powrocie należy umyć ich łapy, bo sól znacznie je wysusza.

Sprawdź akumulator

Surowa zima to także częstsze problemy z samochodami. Podczas mrozów warto jest zabezpieczyć nasze auto. Żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, trzeba przede wszystkim pamiętać o akumulatorze. Warto jest wybrać się do warsztatu, by zrobić badanie czy nasz akumulator jest naładowany. Wtedy mamy odpowiedź, czy będziemy mogli jeździć samochodem.

Ważne jest również, żeby nie popełnić pewnych błędów. Na przykład, czasami jak zamek stawia opór, to ludzie mają tendencję do podgrzewania kluczyków zapalniczką. To się sprawdzało lata temu. Dzisiaj w tym kluczyku mamy trochę elektroniki i na pewno nie uruchomimy samochodu.

A co zrobić, jeśli samochód nie chce odpalić? Jeżeli możemy, pożyczmy prąd. Nie odpalajmy samochodu na pych, nie odpalajmy samochodu z linki. To się sprawdzało 20 lata temu, w nowoczesnym samochodzie może źle się skończyć. Możemy uszkodzić pasek rozrządu, katalizator.

Sprawdź, czy dobrze przystosowałeś auto do zimy.

Jak odpalić auto na mrozie?
Jak odpalić auto na mrozie?tvn24

Chroń swojego smartfona

Zimą często zdarza się również, że działanie smartfonów i innych urządzeń elektronicznych znacznie odbiega od oczekiwań. Nic dziwnego, urządzenia tego typu nie są przystosowane do pracy w niskich temperaturach. Jak więc chronić smartfony przed mrozem? Nie można pozwolić, by zamarzły. Eksperci radzą, by nie zostawiać urządzeń mobilnych zimą np. w samochodzie. Najlepiej nosić je przy ciele, by mogły choć odrobinę ogrzać się. Jeśli jednak muszą pozostać na mrozie, to lepiej je wyłączyć. Dobrym rozwiązaniem byłoby pozostawienie ich w specjalnych pokrowcach zatrzymujących ciepło.

Autor: AD/rp / Źródło: TVN24, TVN Meteo, RCB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju obowiązują alarmy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. W nocy spodziewane są także podmuchy silnego wiatru oraz oblodzone nawierzchnie.

Śnieżyce, silny wiatr, oblodzone jezdnie. IMGW ostrzega

Śnieżyce, silny wiatr, oblodzone jezdnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Atak zimy w Polsce. W kolejnych godzinach "śnieżna spirala" nadal będzie obracać się nad naszym krajem, przynosząc dalszy przyrost pokrywy śnieżnej. Gdzie w nocy możemy spodziewać się najobfitszych opadów?

"Śnieżna spirala" kręci się nad Polską. Gdzie w nocy dosypie najwięcej?

"Śnieżna spirala" kręci się nad Polską. Gdzie w nocy dosypie najwięcej?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Asteroida (887) Alinda będzie widoczna na nocnym niebie w niedzielę. Chociaż obiekt jest zbyt ciemny, by można było go dostrzec gołym okiem, warto uzbroić się w lornetki - tak duże skały rzadko kiedy zapuszczają się tak blisko Ziemi.

Asteroida przemknie po nocnym niebie. Szansa "jedna na dekadę"

Asteroida przemknie po nocnym niebie. Szansa "jedna na dekadę"

Źródło:
LiveScience, Forbes, in-the-sky.org

Atak zimy daje się we znaki mieszkańcom Polski, szczególnie Pomorza. Od rana strażacy z tamtego regionu mają pełne ręce roboty, usuwając z dróg powalone gałęzie i drzewa. Po południu bez prądu pozostawały tysiące gospodarstw domowych. Stan wody w porcie w Świnoujściu jest alarmowy.

Ludzie bez prądu, interwencje strażaków, wysoki stan wody

Ludzie bez prądu, interwencje strażaków, wysoki stan wody

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 12.01. Kolejne godziny będą śnieżne i pochmurne. Miejscami opady mogą zamarzać - drogi staną się niebezpiecznie śliskie. W dzień opady mają powoli słabnąć, a ciśnienie zacznie szybko wzrastać.

Pogoda na jutro - niedziela 12.01. Noc przyniesie mróz i silny wiatr

Pogoda na jutro - niedziela 12.01. Noc przyniesie mróz i silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni szykują nam odpoczynek po śnieżnej, gwałtownej aurze, jaką nad Polskę przyniósł niż Charly. Termometry znów pokażą wartości "na plusie", a miejscami będą snuć się mgły. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas dostawa następnej porcji śniegu.

Śnieżny Charly u kresu panowania. Kiedy przestanie padać?

Śnieżny Charly u kresu panowania. Kiedy przestanie padać?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB został wysłany do kolejnych mieszkańców, tym razem południowej Polski. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed bardzo silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu. Wcześniej podobne ostrzeżenie otrzymali odbiorcy telefonów komórkowych na północny kraju.

Alert RCB dla kolejnych regionów

Alert RCB dla kolejnych regionów

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP

Co najmniej 11 osób zginęło w pożarach, które od wtorku trawią hrabstwo Los Angeles w Kalifornii - poinformowały lokalne władze. W ostatnich godzinach osłabł wiatr, który do tej pory utrudniał działania strażakom.

"Najbardziej niszczycielskie pożary w historii". Nawet 200 tysięcy ludzi mogło stracić domy

"Najbardziej niszczycielskie pożary w historii". Nawet 200 tysięcy ludzi mogło stracić domy

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

W Niemczech odnotowano ognisko silnie zakaźnej pryszczycy (FMD). To pierwszy przypadek tej choroby od 1988 roku. W powiecie Maerkisch-Oderland, graniczącym z Polską, padły na nią trzy woły - poinformowała w piątek Hanka Mittelstaedt, ministra rolnictwa Brandenburgii.

Silnie zaraźliwa choroba tuż za polską granicą. Pierwszy przypadek od prawie 40 lat

Silnie zaraźliwa choroba tuż za polską granicą. Pierwszy przypadek od prawie 40 lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)

Z powodu zadymienia, wywołanego przez szalejące pożary, wszystkie szkoły należące do okręgu Los Angeles zostały w piątek zamknięte. Jak podała amerykańska stacja CNN, władze nadal zapewniają uczniom wyżywienie.

Zamknęli wszystkie szkoły. Przez gryzący dym

Zamknęli wszystkie szkoły. Przez gryzący dym

Źródło:
PAP, CNN

Opady śniegu nawiedziły część Polski w piątek rano. Miejscami obficie padało, a warunki na drogach były trudne. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Pokazaliście, gdzie znów zrobiło się biało

Pokazaliście, gdzie znów zrobiło się biało

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Niedobory wody utrudniają gaszenie niebezpiecznych pożarów, które od kilku dni pustoszą okolice Los Angeles. Braki skłoniły wiele osób do zastanowienia się, dlaczego strażacy podczas akcji nie korzystają ze słonej wody oceanicznej, której w przybrzeżnej Kalifornii jest pod dostatkiem. Istnieje bardzo proste wyjaśnienie tej decyzji służb.

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

Źródło:
USA Today, tvnmeteo.pl

W hrabstwie Los Angeles trwa walka z pożarami dewastującymi całe miejscowości. Ogień do tej pory zniszczył tysiące budynków. Skalę zniszczeń najlepiej widać na zdjęciach satelitarnych, zrobionych przed i po katastrofie.

Całe dzielnice poszły z dymem. Los Angeles przed i po pożarach

Całe dzielnice poszły z dymem. Los Angeles przed i po pożarach

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Intensywne opady śniegu nawiedziły Japonię. Lokalnie grubość pokrywy śnieżnej wyniosła prawie dwa metry, ponad dwukrotnie więcej niż zwykle o tej porze roku. Część dróg jest nieprzejezdnych, doszło także do zawieszenia części kursów superszybkich pociągów Shinkansen.

Dwa metry śniegu i dalej sypie. Stanęły superszybkie pociągi

Dwa metry śniegu i dalej sypie. Stanęły superszybkie pociągi

Źródło:
NHK, Reuters

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Listopad był jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym średnia temperatura powietrza była w Polsce niższa niż zazwyczaj. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie pozostałe miesiące okazały się cieplejsze niż zwykle, a wśród nich szczególnie wyróżnił się luty.

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Te mapy pokazują, jak gorący był 2024 rok w Polsce. "Luty był gamechangerem"

Źródło:
IMGW

Silne burze z ulewami spowodowały podtopienia w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Woda zalała domy i ulice. Strażacy ratowali kierowców uwięzionych w autach.

Ulewy w Hiszpanii. Kierowcy uwięzieni na drogach

Ulewy w Hiszpanii. Kierowcy uwięzieni na drogach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śliskie drogi i opóźnienia na lotniskach - to niektóre skutki fali intensywnych opadów śniegu, jaka nawiedziła Belgię w ostatnich godzinach. Utrudnienia komunikacyjne wystąpiły między innymi w Brukseli. Krajowa Agencja Meteorologiczna wydała pomarańczowe i żółte ostrzeżenia.

Zrobiło się biało. Poważne utrudnienia komunikacyjne

Zrobiło się biało. Poważne utrudnienia komunikacyjne

Źródło:
The Brussels Times, Reuters

Intensywne opady deszczu w ostatnich dniach doprowadziły do zalań i podtopień w wielu regionach Boliwii. Największe zniszczenia wystąpiły w centralnej i południowo-zachodniej części kraju. Kryzys związany z powodziami trwa w Boliwii od listopada ubiegłego roku. Zginęło 16 osób.

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Źródło:
Ministerio de Defensa Bolivia, PAP, AP, Opinion.com

Mocno sypnęło śniegiem na południu Norwegii. W dzielnicy Disen w Oslo, stolicy kraju, odnotowano rekordowe opady puchu. W ciągu doby spadło go tam ponad 30 centymetrów.

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Źródło:
ENEX, nrk.no, inyheter.no

Ogromny i jadowity atraks wzbogacił zasoby ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Okaz został nazwany na cześć braci Hemsworth, słynnych aktorów. - To nasz największy pająk - powiedziała Emma Teni, opiekunka tych zwierząt w parku.

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Źródło:
CNN

Silne wichury uderzyły w poniedziałek wieczorem w północne i zachodnie Niemcy. Co najmniej trzy osoby zostały ranne. Trudne warunki pogodowe spowodowały zakłócenia w transporcie drogowym, kolejowym i promowym.

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Źródło:
ENEX, tagesspiegel.de, wetteronline.de

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Blisko 40 plaż w stanie Sao Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, zostało zamkniętych przez służby sanitarno-epidemiologiczne w związku ze skażeniem wody przez wirusy. Według lokalnych mediów szpitale są przepełnione chorymi turystami.

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Źródło:
PAP

W stanie Missouri kierowca w trakcie jazdy wyskoczył z samochodu, gdy ten wpadł w poślizg. Do zdarzenia doszło w sobotę, podczas ataku zimy w środkowych Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna tłumaczył później, że po raz pierwszy prowadził w zimowych warunkach i spanikował.

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Źródło:
Local12, CNN