Nadeszły duże mrozy. Nocą temperatura spada prawie do -20 st. C. Jak należy reagować, gdy na dworze panują takie warunki? Sprawdź również, jak przygotować do tego samochód. Co zrobić gdy auto nie chce odpalić? Mrozy sprzyjają również zatruciu czadem.
Odpowiednie ubranie, rozgrzewający posiłek i szybki marsz - to najprostsze sposoby na mróz.
- Należy się dobrze ubrać, pamiętać, żeby mieć naładowany telefon, ponieważ nie wiadomo w jakiej sytuacji się znajdziemy. Na drogach proszę nie wyprzedzać, ponieważ jest ślisko - radził Marek Kubiak z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Mróz jest niebezpieczny, zwłaszcza dla bezdomnych, którzy nie mogą się odpowiedni ogrzać. Z powodu wychłodzenia co roku w Polsce umiera blisko 100 osób.
- Zwracajmy uwagę na osoby, które potrzebują pomocy. Nie każdy leżący jest pijany. Warto pomagać. Najprościej jest wyjąć telefon i zadzwonić pod numer 112 i odpowiednie służby się taką osobą zajmą - powiedział Kubiak.
Wczoraj aż 4 osoby zmarły w wyniku wychłodzenia. Od 1 listopada zamarzło już 40 osób. Nie bądź obojętny, Twój telefon może uratować życie. pic.twitter.com/hexKcc2ai0— RCB (@RCB_RP) 30 grudnia 2016
Zimowe zabawy
Zimą zamarznięte jeziora i rzeki przyciągają ciekawskich. Są one jednak bardzo niebezpieczne. Chodzenie po lodzie może skończyć się tragicznie. Trudno się wydostać z takiej pułapki, a organizm szybko się wychładza. Zobacz, jak być bezpiecznym na lodzie.
Trujący czad
Zimą, podczas dogrzewania domów i mieszkań, znacznie częściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Państwowa Straż Pożarna przestrzega też przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych.
Objawami zatrucia czadem mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom, można zainstalować czujniki tlenku węgla.
Uważaj na odmrożenia
Podczas mroźnych dni specjaliści radzą, by bardzo dokładnie obserwować swój organizm, bo szybko może dojść do odmrożenia. Pierwszym sygnałem tego, że z naszym ciałem może dziać się coś negatywnego, jest swędzenie i pieczenie. Później skóra zaczyna zmieniać kolor - staje się czerwona, biała i sina. W kolejnej fazie wyczuwalne jest mrowienie i powstają pęcherze. Aby temu zapobiec, ważny jest zarówno odpowiedni ubiór, ale także pora, którą wybieramy wyjście na zewnątrz (najlepiej wybrać na to najcieplejszy moment dnia, który zimą przypada pomiędzy godz. 13, a 14). Specjaliści radzą również, by nie wychodzić z małymi dziećmi, gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz.
Ubieraj się na "cebulkę"
Gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz, najlepiej jest pozostać w domu. Jeśli jednak trzeba opuścić ciepłe mieszkanie, należy pamiętać o odpowiednim stroju, który będzie chronił każdą partię ciała. W tym celu warto zakładać na siebie kilka warstw. Ważne jest również, by na głowie zawsze mieć czapkę oraz, żeby dłonie chroniły ciepłe rękawice. Niezbędne może okazać się też zaopatrzenie w dobre buty z grubą podeszwą, które będą ocieplane od środka.
Odpowiednia dieta
Kiedy temperatury spadają znacznie poniżej -10 st. Celsjusza, tajną bronią przed zmarznięciem może się okazać odpowiednia dieta. Czy zatem mrozy muszą oznaczać rewolucję na talerzu? Niekoniecznie. Dietetyczka przekonuje, że najważniejsze w tej kulinarnej strategii są: regularność, ciepłe śniadania i kilka dodatków takich jak odpowiednie przyprawy, które pozwolą nam zachować cenne ciepło oraz równie ważną odporność.
Niech kapie woda
Częstym problemem podczas mrozów jest zamarzanie wody w rurach. Aby temu zapobiec, należy pozostawiać niedokręcony kran - tak, by co pewien czas spadały krople wody. Przydatne może stać się również otwieranie drzwi od szafy, w której ukryte są rury, ponieważ wtedy dociera do nich cieplejsze powietrze i zmniejsza się ryzyko zamarznięcia wody.
Wysiłek sprzyja zawałowi serca
A jeśli prócz mrozów dokuczać będzie śnieg, który zasypie podwórka i trzeba będzie je odśnieżyć - przede wszystkim nie należy się przemęczać. Eksperci radzą, żeby podczas mrozów unikać wysiłku. Zalecają, by przed odśnieżaniem nie jeść zbyt dużo i robić sobie częste przerwy podczas pracy, bo jak wynika z badań - duży wysiłek na mrozie może doprowadzić nawet do zawału serca.
Pamiętaj o zwierzętach
Niskie temperatury na zewnątrz są sporym kłopotem nie tylko dla ludzi. Zwierzęta również je odczuwają, dlatego zimą należy szczególnie się o nie zatroszczyć. Warto więc sprawdzić czy buda pupila jest odpowiednio izolowana. Nie można zapominać również, że gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera - woda w jego misce zamarza. O tej porze roku należy również zwrócić uwagę na to, czym karminy swoje zwierzęta - powinno to być coś ciepłego.
A co z mniejszymi psami, które przyzwyczajone są do życia w domach? Z pewnością nie można wychodzić z nimi na długie spacery. Zwierzęta też odczuwają dyskomfort podczas wychodzenia na mróz. Małe i krótkowłose psy powinny mieć zakładane nakrycia, a po powrocie należy umyć ich łapy, bo sól znacznie je wysusza.
Sprawdź akumulator
Surowa zima to także częstsze problemy z samochodami. Podczas mrozów warto jest zabezpieczyć nasze auto. Żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, trzeba przede wszystkim pamiętać o akumulatorze. Warto jest wybrać się do warsztatu, by zrobić badanie czy nasz akumulator jest naładowany. Wtedy mamy odpowiedź, czy będziemy mogli jeździć samochodem.
Ważne jest również, żeby nie popełnić pewnych błędów. Na przykład, czasami jak zamek stawia opór, to ludzie mają tendencję do podgrzewania kluczyków zapalniczką. To się sprawdzało lata temu. Dzisiaj w tym kluczyku mamy trochę elektroniki i na pewno nie uruchomimy samochodu.
A co zrobić, jeśli samochód nie chce odpalić? Jeżeli możemy, pożyczmy prąd. Nie odpalajmy samochodu na pych, nie odpalajmy samochodu z linki. To się sprawdzało 20 lata temu, w nowoczesnym samochodzie może źle się skończyć. Możemy uszkodzić pasek rozrządu, katalizator.
Chroń swojego smartfona
Zimą często zdarza się również, że działanie smartfonów i innych urządzeń elektronicznych znacznie odbiega od oczekiwań. Nic dziwnego, urządzenia tego typu nie są przystosowane do pracy w niskich temperaturach. Jak więc chronić smartfony przed mrozem? Nie można pozwolić, by zamarzły. Eksperci radzą, by nie zostawiać urządzeń mobilnych zimą np. w samochodzie. Najlepiej nosić je przy ciele, by mogły choć odrobinę ogrzać się. Jeśli jednak muszą pozostać na mrozie, to lepiej je wyłączyć. Dobrym rozwiązaniem byłoby pozostawienie ich w specjalnych pokrowcach zatrzymujących ciepło.
Autor: AD/rp / Źródło: TVN24, TVN Meteo, RCB
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock