Wracają upały, więc zamiast odchorować urlop, warto go w pełni wykorzystać. By podczas tropikalnej pogody czuć się dobrze, warto zapoznać się z radami od lekarzy i specjalistów. Zasady są proste, i warto z nich skorzystać, by uniknąć osłabienia, odwodnienia, udaru czy poparzeń.
Specjaliści radzą, by w czasie upałów zamiast słodzonych soków, wybierać wodę. Przebywając na plaży w pełnym słońcu, powinniśmy przyjmować około 5 litrów płynów (w zwykłych okolicznościach człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów na dobę).
- Dzięki temu woda może zostać dobrze zaabsorbowana i pozostać w organizmie - tłumaczy maratończyk Andrzej Gondek.
Unikając plaży między 10 a 17 godziną zmniejszamy szansę, by poparzyć się podczas opalania. Pamiętajmy, by regularnie nakładać krem z filtrem, co pozwoli nam cieszyć się zdrową skórą i mniejszymi zmarszczkami w późniejszym wieku.
Gdy jest gorąco, chętnie odkrywamy ciało. Jednak Gondek przekonuje, by raczej ciało zakrywać. Wybierajmy lekkie, oddychające tkaniny w jasnych kolorach. - Chodzi o ochronę skóry nie tylko przed poparzeniami, ale również przed nadmiernym parowaniem - wyjaśnia Gondek.
Całą rozmowę z maratończykiem przeczytasz tutaj:
Kulinarne sztuczki na upały
W czasie upałów warto zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków i alkoholu na rzecz owoców oraz jogurtów. To sprawi, że będziemy się czuć zdecydowanie lżej i przyjemniej, niż po tłustym obiedzie.
Przeczytaj, jak skutecznie uchronić się przed udarem i odwodnieniem:
Unikaj słońca
Osoby starsze powinny przebywać w miejscach zacienionych, a najlepiej w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dla osób chorujących na serce czy nadciśnienie lub tych, które przyjmują jakiekolwiek leki obniżające ciśnienie, przebywanie w pełnym słońcu jest absolutnie niewskazane. Pogoda, gdy jest parno i duszno, jest zaś dla nich bardzo niebezpieczna.
- Wówczas (przy takim klimacie - red.) parujemy całym ciałem, dlatego dość szybko dochodzi do odwodnienia. W takiej sytuacji następuje wzmożone działanie leków, co może doprowadzić do utraty przytomności - przypomina internista Piotr Gryglas.
Jak rozpoznać odwodnienie
Odwodnione dziecko staje się apatyczne, ospałe, nagle traci chęć do zabawy.
Dorosłego dopadają nudności, wymioty, ma mroczki przed oczami, zawroty głowy i uczucie zbliżającego się zasłabnięcia.
Żadnego z tych objawów nie można lekceważyć. W takich sytuacjach jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem - podkreśla Gryglas.
Autor: mb//tka / Źródło: TVN Meteo/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Fot. PAP/EPA/Paweł Supernak