Ubrania sportowe wykonywane są z zupełnie innych materiałów niż te, które nosimy na co dzień. Żeby jak najlepiej nam służyły, konieczna jest odpowiednia konserwacja. Czy wiesz, jak należy dbać o outfit, w którym ćwiczysz?
O ulubioną marynarkę, koszulę czy sukienkę dbamy w szczególny sposób, by długo nam służyły i dobrze wyglądały. Tak samo o sportową odzież należy troszczyć się w sposób wyjątkowy.
Ubrań sportowych nie wystarczy wrzucić do pralki wraz z resztą prania i nastawić byle jaki program piorący. Po pierwsze dlatego, że odzież sportowa jest wykonana z materiałów, których włókna układają się inaczej niż w zwykłych ubraniach. Po drugie - ćwicząc, pocimy się, co sprzyja rozwojowi bakterii.
Dbałość warunkuje jakość
- Wydajność odzieży zależy od tego, jak o nią dbamy - podkreśla Joanne Whiteside-Mayor, ekspert marki Reebok. Jak wyjaśniała w rozmowie z "Huffington Post", wrzucanie ubrań z treningu do pralki i pranie ich w proszku lub płynie będzie skutkowało zapychaniem się przestrzeni pomiędzy pojedynczymi włóknami. Wówczas nawet najdroższe dresy z materiału opracowanego przez sztab naukowców w laboratorium krótko będą nam służyć. Mówiąc wprost: na własne życzenie sprawimy, że odzież sportowa straci szczególne właściwości, za które zapłaciliśmy nierzadko wysoką cenę.
Podstawowe zasady
Jak więc należy dbać o ubrania sportowe? Zasad jest kilka, ale można je stosować do wszystkich typów ubrań - zarówno tych wykonanych z materiałów przepuszczających powietrze, jak i charakteryzujących się mniejszym wchłanianiem potu czy mających właściwości antybakteryjne.
Muszą mieć dostęp do powietrza
Nie zostawiaj spoconych ubrań w torbie, którą zabierasz na siłownię. Pozwolenie na to, by leżały w niej, spowoduje, że materiał, z jakiego są wykonane, szybko zacznie się niszczyć. - Jeśli nie możesz ich wyprać od razu, rozwieś je, by obeschły z potu i mogły się przewietrzyć - radzi Whiteside-Mayor.
Pierz ręcznie
Decydując się na pranie, wybierz program z możliwie najniższą temperaturą lub pierz ręcznie.
- Najlepiej trzymać się wytycznych, jakie producent zamieścił na metce - wskazuje Whiteside-Mayor. W innym przypadku możemy ryzykować zniszczenie materiału na poziomie strukturalnym, co poskutkuje nie tylko utratą fasonu, ale także utratą właściwości odzieży.
Ogranicz chemię
Stosuj jak najmniej chemii. Płyny zmiękczające czy emulsje zapachowe mogą wnikać w przestrzenie pomiędzy włóknami, powodując, że tak wyprana koszulka, dres czy bluza nie będą właściwie spełniały swojej funkcji. Poszukaj w sklepie specjalnych środków opracowanych z myślą o konserwacji ubrań sportowych; ich stosowanie gwarantuje, że odzież będzie pachnąca i czysta, zaś przestrzenie między włóknami pozostaną takie, jakie być powinny.
Nie przyspieszaj
Daruj sportowej odzieży przyspieszone wysychanie w suszarce. Nie wieszaj jej również na kaloryferze. Niech wyschnie w sposób naturalny, rozwieszona na suszarce lub wieszaku.
Nigdy nie jest za późno!
Na aktywność fizyczną i dbanie o swoją kondycję, zdrowie i urodę nigdy nie jest za późno. Przykładem jest jedna z naszych Reporterek 24, która dopiero po 50-tce zaczęła swoją przygodę z bieganiem czy sportsmamy, dbające o figurę wraz ze swoim maluchem.
Autor: stella/map / Źródło: TVN Meteo Active / Huffington Post