Jak dbać o cerę na nartach

Dobra pielęgnacja to podstawa

Narciarski wypoczynek nie oznacza wolnego od pielęgnacji skóry. Na stokach narażona jest na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych takich jak mróz, ostre słońce i wiatr. TVN Meteo podpowiada, jak dbać o cerę podczas wyjazdu w góry.

Jak działa skóra na mrozie

Specjalnej ochrony wymaga skóra rąk, stóp oraz twarzy. Na mrozie musi wytworzyć więcej ciepła, aby zachować swoją normalną temperaturę.

- Zimą przemiana materii przebiega w zwolnionym tempie, tak więc przy przejściu z ciepłego pomieszczenia na mróz, skórę należy zabezpieczyć odpowiednimi preparatami ochronnymi - mówi Agnieszka Grzesik kosmetolog z Eminance Beauty Clinic w Krakowie.

- Działanie naturalnego płaszcza lipidowego skóry słabnie już przy 10 st. C. Przy temperaturze st. C ciepło skóry gwałtownie się obniża, dlatego bardzo ważna jest specjalna ochrona, by nie dopuścić do odmrożenia skóry - dodaje.

Zimą skóra potrzebuje więcej ciepła (Shutterstock)

Uszkodzenia wywołane zimnem

Skóra reaguje na zimno skurczem mięśni przywłosowych i naczyń krwionośnych. Łatwiej ulega podrażnieniom, a w efekcie staje się sucha, szorstka, zaczerwienia się, szczypie, swędzi.

- Dzieje się tak ponieważ na jeden centymetr kwadratowy powierzchni naszej skóry przypada zdecydowanie więcej receptorów zimna niż ciepła - wyjaśnia kosmetolog.

Zabiegi pielęgnacyjne przed urlopem

Przed wyjazdem skóra twarzy potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, odżywienia i zabezpieczenia przed niekorzystnym wpływem czynników klimatycznych. Najpierw należy jednak poddać ją gruntownemu, lecz delikatnemu oczyszczaniu.

- Polecam peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję diamentową lub oczyszczanie manualne. Na tak perfekcyjnie oczyszczoną skórę aplikujemy specjalistyczne serum kosmetyczne oraz maseczkę na przykład z alg lub kolagenu odpowiednio dobraną do wieku i potrzeb skóry - podpowiada Grzesik.

Przed nartami maska z alg (Shutterstock)

Krem na mróz

Osobom uprawiającym sporty zimowe kosmetolodzy i dermatolodzy polecają specjalne kremy tłuste. Należy nakładać je bezpośrednio przed wyjściem na stok, natomiast po powrocie natychmiast zmywać, by zapobiec nadmiernemu rozgrzaniu naskórka, co może skutkować niepotrzebnym rozszerzeniem naczyń krwionośnych.

- Przy niezbyt silnych mrozach możemy stosować specjalne emulsje ochronne, które pomagają odbudować płaszcz lipidowy i zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie - tłumaczy kosmetolog.

- Ponadto tego typu emulsje wzmacniają naturalną powłokę hydrofilną. Dzięki temu nie następuje zakłócenie fizjologicznych funkcji skóry - dodaje.

Pamiętaj o ochronie ust (Shutterstock)

Skład kremów ochronnych

Słońce i mróz, które w wyższych partiach gór działają najsilniej, przede wszystkim wysuszają cerę. Dlatego specjalne emulsje ochronne powinny zawierać naturalne czynniki nawilżające (NMF), ceramidy, które uszczelniają naskórek i ograniczają parowanie wody, witaminę E, glicerynę, alantoinę, a także filtry UV.

Ochronę skóry przed mrozem i silnym wiatrem można dodatkowo wspomóc sypkim pudrem z proteinami jedwabiu.

- Podczas zimy polecam, poza kremami tłustymi, emulsje typu woda w oleju, lipożele, czyli specjalne kremy chroniące przed mrozem z wysoką zawartością tłuszczu, oraz kremy na bazie wazeliny. Zapobiegają przyleganiu płatków śniegu do skóry - mówi kosmetolog.

Zadbaj o wybór odpowiedniego kremu (Shutterstock)

Ciepłe ubranie i ochrona oczu

Zimą komórki naskórka obumierają szybciej, dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze mieć rękawiczki, czapkę, szalik wykonany z materiałów, które nie podrażniają skóry i zapewniają jej ciepło. W ten sposób zapewniamy skórze ochronę na wiele godzin.

Podczas godzin spędzonych na śniegu nie rezygnujmy z gogli lub okularów przeciwsłonecznych. - Mrużenie oczu pod wpływem światła odbitego od białej powierzchni może uwydatnić zmarszczki mimiczne i sprzyja dalszemu ich rozwojowi - tłumaczy kosmetolog.

Skórę wokół oczu chrońmy specjalnym odżywczym kremem, gdyż jest bardzo wrażliwa i bardziej podatna na podrażnienia. - Polecam w szczególności żele z wyciągu alg morskich, są bardzo wydajne i mają ładny zapach - zapewnia Grzesik.

Na stoku chroń skórę wokół oczu (Shutterstock)

Zabiegi pielęgnacyjne po urlopie

Po kilkudniowym wypoczynku w górach jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani. Nasza skóra niekoniecznie. Wielogodzinne białe szaleństwo na mrozie nie obyło się bez szkód dla naskórka. Dlatego po powrocie winni jesteśmy naszej skórze zabiegi pielęgnacyjne i odprężające.

- Po zakończonej podróży proponuję skorzystać z zabiegu czekoladowego na twarz. Piękny zapach doskonale odpręży, a filiżanka gorącej czekolady w trakcie zabiegu na pewno poprawi nastrój, przyczyniając się do nasilenia produkcji serotoniny. Ponadto kakao zawarte w czekoladzie dostarczy skórze lipidów, witamin z grupy B, PP, A, E oraz magnezu, a także znakomicie nawilży, odżywi i zregeneruje skórę - zachęca kosmetolog.

Po powrocie czekoladowy zabieg SPA (Shutterstock)

Autor: mm//ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Alarmy wydano na terenie 13 województw. Sprawdź, gdzie ściśnie lekki mróz.

Wiele regionów objętych ostrzeżeniami IMGW

Wiele regionów objętych ostrzeżeniami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie kształtowana przez wiry niżowe znad Atlantyku. Przyniosą one w wielu regionach kraju opady deszczu. Temperatura przekraczać ma miejscami 20 stopni.

Polska pod wpływem atlantyckich wirów niżowych. Co to dla nas oznacza?

Polska pod wpływem atlantyckich wirów niżowych. Co to dla nas oznacza?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 25.05. Nocą lokalnie popada deszcz. W dzień wystąpi zmienne zachmurzenie - od małego do dużego. Termometry wskażą maksymalnie 20 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela 25.05. Słońce będzie się przebijać zza chmur, lokalnie pokropi

Pogoda na jutro - niedziela 25.05. Słońce będzie się przebijać zza chmur, lokalnie pokropi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła pakistańską prowincję Sindh. W piątek termometry pokazały tam prawie 50 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia przed wysoką temperaturą.

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Źródło:
Reuters

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+