Jak chronić dziecko w czasie upałów? Sprawdź, co radzi pediatra

Pediatra o ochronie zdrowia dzieci w upał
Pediatra o ochronie zdrowia dzieci w upał
TVN 24
Pediatra o ochronie zdrowia dzieci w upałTVN 24

W programie TVN24 "Wstajesz i wiesz" lekarz wyjaśniał, jak zatroszczyć się o bezpieczeństwo najmłodszych w okresie, gdy żar leje się z nieba. Podpowiadał, jak określać zapotrzebowanie na wodę i tłumaczył, dlaczego lody lepiej jeść po śniadaniu, zamiast na deser po obiedzie.

Dorosły człowiek powinien wypijać w ciągu doby około 1,5 litra wody. Gdy jednak temperatura za oknem wzrasta do iście tropikalnego poziomu, sugerowana ilość również. Aktywnie trenujący powinni nierzadko przyswajać nawet i 6 albo 8 litrów.

Ale co z dziećmi?

Dużo wody, czyli?

- Pediatrzy przeliczają zapotrzebowanie dobowe na wodę dla dziecka na jego wagę - wyjaśnił gość programu TVN 24 "Wstajesz i wiesz", pediatra dr Leszek Bill. Dziecko, według zaleceń żywieniowych, powinno dziennie wypijać 100 ml wody na każdy z pierwszych 10 kg wagi ciała, 50 ml na dziesięć kolejnych i 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg.

- Często, w małych porcjach i regularnie - zaznaczył dodając, że przypominanie o nawodnieniu się i dopilnowanie, aby maluch wypił wodę "to wielka odpowiedzialność rodziców i opiekunów". - Warto jednak pamiętać o tym, że są schorzenia, które uniemożliwiają wypijanie tak ogromnych ilości płynów mimo upałów i warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym - podkreślił. Takimi są m.in. choroby serca, nerek, wątroby czy cukrzyca.

Nadaj smak

Jeżeli dziecko nie przejawia entuzjazmu do wody, warto postarać się urozmaicić jej smak. Najmłodsi nierzadko wolą soki zamiast bezbarwnego płynu właśnie dlatego - jedno smakuje, a drugie smaku zupełnie nie posiada. Dobrym pomysłem wówczas jest dodanie liści mięty, plasterków cytryny, ogórka lub dolanie do butelki soku wyciśniętego z prawdziwego owocu.

Podróżuj nocą...

Planując podróż z dzieckiem w czasie takich upałów warto rozważyć przejazdy nocną porą. Wówczas temperatura jest łatwiejsza do zniesienia i nie ma tzw. lampy, czyli ostrego słońca, z którego np. w autobusie lub pociągu, nie mielibyśmy szans zejść, a które dodatkowo nagrzewałoby pojazd, co odczulibyśmy nawet gdybyśmy wewnątrz siedzieli w cieniu.

... bez klimatyzacji

- Należałoby również zastanowić się nad sensem włączania klimatyzacji. Kilka godzin ekspozycji dziecka może się skończyć infekcją górnych dróg oddechowych - zauważył dr Bill. - Wiadomo, że niekiedy to niemożliwe do zrealizowania. Rzecz w tym, aby temperatury (wewnątrz i zewnątrz) nie różniły się skrajnie, abyśmy z auta, wewnątrz którego jest 20-23 st. C, nagle nie wychodzili na zewnątrz, gdzie temperatura oscyluje na poziomie 35 st. C - podkreślił.

Chroń skórę

Pediatra przypomniał, że w przypadku dzieci niezwykle ważne jest odpowiednie nakrycie głowy oraz krem z filtrem odpowiednim dla skóry dziecka.

- Młoda skóra jest narażona w sposób szczególny na działania UVA i UVB - podkreślił. - Ja sugerowałbym nawet kompletnie blokujące, faktory rzędu 30, 50, które faktycznie blokują wpływ promieni - dodał dr Bill. Najbardziej narażone na poparzenia słoneczne są uszy i kark.

- Należy pamiętać, że słona woda się krystalizuje na skórze dziecka, a te kryształki działają jak soczewka skupiająca promienie - zaznaczył.

Dieta wakacyjna

Gdy za oknem temperatury są tak wysokie, jak w Polsce w ostatnich dniach, apetyt niemalże zanika a jeść trzeba. Zwłaszcza, gdy jest się intensywnie rozwijającym organizmem, stale powiększającym gabaryty swoich organów wewnętrznych, szkieletu i w ciele którego zachodzi szereg skomplikowanych procesów.

- Sugerowałbym posiłki w dużej mierze składające się z owoców i warzyw, i karmienie częstsze, co trzy godziny - podpowiadał pediatra. - Niech ta dieta będzie lekkostrawna i nieobciążająca - dodał.

Lody na kolację lub śniadanie

Będące synonimem wakacji i letnich dni lody dr Bill odradzał. Jako lekarz deser lodowy ostatecznie zaakceptowałby tylko pod warunkiem, że byłby podawany albo wczesną, albo wieczorową porą ze względu na różnicę temperatur. Będąc rozgrzanym, czyli mając rozgrzane m.in. gardło oraz jamę ustną, zjedzeniem lodów możemy spowodować przeziębieniem.

Autor: msb/jap / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są w nocy oraz w czwartek rano na wschodzie kraju. Synoptycy prognozują silne opady deszczu.

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przechodziły burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. Ulewy spowodowały podtopienia i zalania także w innych miejscach w kraju.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura w kolejnych dniach będzie rosnąć aż do weekendu. Na termometrach zobaczymy wtedy nawet 32 stopnie Celsjusza. Możliwe są również burze z silnym wiatrem.

Upał wróci już za kilka dni

Upał wróci już za kilka dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

Pogoda na jutro. W czwartek 25.07 na termometrach zobaczymy od 22 do 26 stopni Celsjusza. W części kraju możliwe są opady deszczu i burze.

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku obfitych opadów deszczu wywołanych przez tajfun Gaemi. Żywioł zmierza obecnie w kierunku Tajwanu, gdzie z powodu zagrożenia jakie niesie zamknięto szkoły, biura i instytucje finansowe oraz postawiono wojsko w stan gotowości.

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Źródło:
Reuters, PAP

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP