W jądrze Ziemi panuje zdecydowanie wyższa temperatura niż wcześniej sądzono - donosi BBC News. Naukowcy obliczyli, że wnętrze naszej planety jest tak samo gorące jak powierzchnia słońca i jego temperatura wynosi ok. 6 tys. st. C.
Na początku lat 90. naukowcy badali jądro Ziemi i oszacowali jego temperaturę na 5 tys. st. C. - To były początki tego typu pomiarów - wyjaśniła Agnes Dewaele, współautorka nowych badań.
Badaczka i jej zespół oszacowali temperaturę panującą we wnętrzu Ziemi na o ok. 20 proc. wyższą niż do tej pory sądzono, czyli na ok. 6 tys. st. C. Dodali, że jest zbliżona do temperatury panującej na powierzchni Słońca.
Badali wnętrze Ziemi
Jądro Ziemi ma postać krystaliczną i otoczone jest cieczą. Przedmiotem wieloletniej debaty było ustalenie, w jakiej temperaturze formuje się zbudowany ze stopów niklu i żelaza rdzeń.
Naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali w "Science", wykorzystali promienie Rentgena. Naświetlali nimi próbki żelaza, żeby sprawdzić, kiedy tworzą się kryształy żelaza, a kiedy topnieją.
Temperatura wnętrza Ziemi ma kluczowe znaczenie dla wielu dyscyplin naukowych, m.in. może mieć wpływ na wyjaśnienie przyczyn trzęsień Ziemi, a także roli pola magnetycznego.
- Musimy dać odpowiedź geofizykom, sejsmologom, a także geodynamikom. Oni potrzebują danych do komputerowych modeli - wyjaśniła dr Dewalele.
Autor: pk//bgr / Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock