Przyczyna lokalizacji miasta Machu Picchu od dawna frapowała naukowców. Według najnowszych badań rozwiązanie zagadki leży głęboko pod powierzchnią ziemi - na poziomie płyt tektonicznych.
Machu Picchu jest równie piękne, co trudne do zdobycia. Położone na wysokości około 2400 metrów nad poziomem morza w peruwiańskich Andach, otoczone z trzech stron stromymi zboczami, w okolicy rzeki Urubamba - od dekad frapowało naukowców. Przez długie lata zastanawiali się, dlaczego Inkowie wybrali właśnie taką lokalizację miasta.
Teraz doszukali się pierwszej poszlaki, a wyniki swojej analizy zaprezentowali na dorocznym spotkaniu Geological Society of America.
Wniknąć wgłąb
Okazuje się, że sekret może tkwić głęboko pod zabytkowym sanktuarium - na poziomie litosfery, gdzie znajdują się płyty tektoniczne. Konkretnie chodzi o ich uskoki, czyli struktury tektoniczne powstałe wskutek pęknięcia mas skalnych i ich przemieszczenia. Dzięki nim przez miliony lat na powierzchni ziemi nagromadziły się duże ilości kamienia, które posłużyły Inkom za materiały budowlane.
Niektóre z kamieni składających się na budowle Machu Picchu są ze sobą tak szczelnie połączone, nawet bez zaprawy, że nie widać żadnych przerw w poszczególnych elementach.
- Lokalizacja Machu Picchu nie jest przypadkiem - twierdzi geolog Rualdo Menegat z uniwersytetu stanowego brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul. - Nie byłoby możliwe zbudowanie takiego miasta w wysokich górach, gdyby nie podłoże.
"Imperium połamanych skał"
Łącząc dane pochodzące ze zdjęć satelitarnych i pomiarów terenowych Menegat i jego koledzy zaznaczyli na mapie pęknięcia pod miastem Inków. Niektóre ze zidentyfikowanych przez badaczy uskoków rozciągają się na długości do 175 kilometrów.
Naukowcy twierdzą, że na mapie można narysować znak X wyznaczający miejsce spotkania uskoków. W nim stykają się uskoki biegnące na cztery strony: północny wschód, południowy zachód, północny zachód i południowy wschód. Jak dodają specjaliści, inne miasta Inków, w tym Ollantaytambo, Pisac i Cusco, znajdują się na podobnych skrzyżowaniach.
- Machu Picchu wyraźnie pokazuje nam, że cywilizacja Inków była imperium połamanych skał - powiedział Menegat.
Według badaczy nawet budynki i schody w mieście w pewnym stopniu odzwierciedlają uskoki pod nimi.
- Układ wyraźnie odzwierciedla matrycę pęknięć leżącą u podstaw tego miejsca - mówi Menegat.
Mistrzowie budownictwa
Inkowie zbudowali tu miasto nie tylko dlatego, że mieli zapewniony zasób materiałów budowlanych na grzbiecie górskim. Dzięki uskokom i kamieniom powstała tam naturalna kanalizacja, którą odprowadzała wody deszczowe. To też jeden z powodów, dla których Machu Picchu jest do dziś tak dobrze zachowane i przyciąga rocznie ponad 1,5 miliona turystów.
Autor: kw / Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Diego Delso/ Wikipedia (CC BY-SA 4.0)