Nadchodzące godziny mogą być niebezpieczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Lokalnie wyładowaniom mogą towarzyszyć opady gradu.
W środę synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach:
- wielkopolskim (w powiatach: kępińskim, ostrzeszowskim, międzychodzkim, szamotulskim, nowotomyskim, grodziskim, wolsztyńskim, poznańskim, Poznań, wolsztyński, grodziskim, Leszno, leszczyńskim, kościańskim, śremskim, średzkim, rawickim, jarocińskim, krotoszyńskim, pleszewskim, ostrowskim, kępińskim, ostrzeszowskim, kaliskim, Kalisz);
- łódzkim (w powiatach: sieradzkim, wieluńskim, wieruszowskim, zduńskowolskim, łaskim, pajęczańskim, bełchatowskim, piotrkowskim, Piotrków Trybunalski, radomszczańskim i opoczyńskim);
- lubuskim;
- opolskim;
- dolnośląskim.
Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami rzędu 5-10 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 30 l/mkw. oraz porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwe są opady gradu.
IMGW ostrzega przed burzami także mieszkańców województw:
- małopolskiego;
- śląskiego;
- świętokrzyskiego - w powiatach: pińczowskim, kazimierskim, buskim, staszowskim, sandomierskim;
- podkarpackiego.
W tych rejonach prognozowane są burze z opadami deszczu miejscami rzędu 20-30 l/mkw. i porywami wiatru do 70 km/h. Alarmy będą ważne do godziny 22.30 w środę.
Prognoza zagrożeń na czwartek
Burze mogą dać się we znaki również w kolejnych dniach. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubuskim i wielkopolskim. Wyładowaniom będą towarzyszyć opady deszczu rzędu 20 l/mkw. oraz porywy wiatru rozpędzające się do 70 km/h. W dwóch ostatnich z wymienionych regionów lokalnie wystąpią opady gradu.
Prognoza zagrożeń na piątek
W piątek niebezpiecznie może zrobić się w województwie lubuskim. Jak prognozują synoptycy IMGW, wystąpią tam burze z opadami deszczu do 20-30 l/mkw. i porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie spadnie grad.
Apel RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina w związku z tym, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym. RCB przypomina również, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Jak mówi definicja IMGW, przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: sc,kw/map,aw / Źródło: IMGW, PAP