We wtorkowe popołudnie i wieczór nadal możliwe są niebezpieczne burze i grad w części kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymał dla tych regionów ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Obowiązują w północno-wschodnich terenach kraju.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Na obszarze całego województwa prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 21 do 30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie około 35 l/mkw., oraz porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Możliwe jest wystąpienie gradu.
Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 22.
WOJEWÓDZTWO PODLASKIE
Prognozuje się, że na terenie województwa rozwiną się burze, które przyniosą opady deszczu od 21 do 30 l/mkw., lokalnie około 35 l/mkw., oraz porywami wiatru do 80 km/h. Można się spodziewać lokalnych opadów gradu.
Alert obowiązuje do godziny 22.
WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE
Na terenie województwa prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 25 do 30 l/mkw., oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie pojawią się opady gradu.
Ostrzeżenie jest ważne do godziny 21.
Co oznaczają ostrzeżenia?
Pierwszy stopień zagrożenia oznacza, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."
Jak chronić się przed burzami?
Po pierwsze - schronienie. Najlepszym jest budynek, zwłaszcza zabezpieczony piorunochronem, oraz samochód. Należy unikać wysokich drzew, tablic reklamowych, kominów, masztów wysokiego napięcia i trakcji energetycznych.
W czasie burzy pod żadnym pozorem nie wolno się kąpać w zbiornikach i ciekach wodnych. Najlepiej oddalić się od wody i terenów podmokłych. Zagrożenie może stanowić nawet wilgotny mech czy trawa, które mogą doprowadzić do pośredniego porażenia piorunem.
Jeśli burza zaskoczyła nas na otwartym terenie i nie mamy gdzie się schować, to w takiej sytuacji najlepiej ukryć się w zagłębieniu terenu. Należy przyjąć pozycję "na żółwia", ale nie wolno kłaść się na ziemi. Grupa osób na otwartej przestrzeni powinna się rozproszyć. Dobrze również usiąść na przykład na plecaku czy innym przedmiocie (byle nie metalowym), aby odizolować się od podłoża.
Autor: anw,amm,dd/aw,rzw / Źródło: TVN Meteo, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock