Siedzisz przed komputerem, przeglądasz portale społecznościowe i zazdrościsz kuzynce, która właśnie odpoczywa się na plaży? A może też chciałbyś przeżyć niezapomnianą imprezę jak kolega z pracy? Jeśli tak jest, cierpisz na FOMO.
Czym więcej czasu spędzasz przeglądając portale społecznościowe tym bardziej stajesz się smutny, pogrążasz się w swoich problemach i zaczynasz być niezadowolony z życia - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Michigan.
Problemy rozpoczynają się po Facebooku
Badacze przez dwa tygodnie śledzili zachowania uczestników swojego eksperymentu, którzy po korzystaniu z Facebooka odpowiadali na pytania dotyczące ich samopoczucia, osamotnienia i częstości przeglądania stron. Zwrócili również uwagę na kontakt uczestników z innymi ludźmi.
Wyniki pokazały, że korzystanie z Facebooka wywiera negatywne skutki psychologiczne: czym więcej przegląda się witryn w portalu, tym gorsze jest później samopoczucie. Jednak nadal nie wiadomo, czy w zależności od nastroju zmienia się częstość korzystania z Facebooka, czy ludzie, którzy czują się samotni, więcej go przeglądają.
Czysta zazdrość?
Dotychczas przeprowadzono już podobne badania, których wyniki były zbliżone. Zjawisko ogarniającego niezadowolenia po przeglądaniu portali społecznościowych zostało nazwane FOMO (Fear Of Missing Out) - czyli strach i niezadowolenie z tego, jak dobrze bawi się druga osoba, podczas gdy my siedzimy przed komputerem.
Co ciekawe, analizy potwierdziły, że humor się nam poprawia po kontakcie "twarzą w twarz" z drugim człowiekiem.
- Badanie to pogłębiło dotychczasową wiedzę i potwierdziło, że Facebook wywiera negatywne konsekwencje. Jednak ma też swoje dobre strony - powiedział Graham Jones, psycholog.
Facebook ma ponad miliard użytkowników i dziennie "wchodzi" na niego przeszło połowa. Jest bezcennym źródłem ludzkich kontaktów, ale ma też swoje wady.
Autor: kt//tka / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock