Idzie pierwszy większy mróz. Jaka pogoda czeka nas w grudniu

Prognoza pogody na Mikołajki
Prognoza pogody na Mikołajki
Prognoza pogody na Mikołajki

Nad naszymi głowami toczy się walka pomiędzy północą i południem. Trwać ma do końca grudnia, bo żadna ze stron nie odpuszcza. Doświadczymy więc przepychanek między ciepłymi i zimnymi masami powietrza, a tym samym dużych wahań temperatury i całego spektrum opadów atmosferycznych. O prognozie na grudzień pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

W kulturze zachodniej mocno zakorzenił się stereotypowy obraz dynamicznej, pracowitej i surowej północy oraz ciepłego, rozleniwionego południa. Nie ma znaczenia czy mówimy o mentalności, czy sposobie gospodarowania. Obraz utrwaliła literatura angielska i amerykańska. Coś w tym jest, bo zimno niezmiennie kojarzy się z ciężką walką o przetrwanie, a ciepło ze spokojną, leniwą egzystencją.

Niezdecydowana pogoda

Nas jednak, niezależnie od mas powietrza napływających nad Polskę, czekają zmagania z silnymi wahaniami ciśnienia, zmiennym zachmurzeniem, zmianami temperatury i silnym wiatrem.

W modelach prognostycznych widać, że w ciągu najbliższych tygodni napływać mają w nasz rejon Europy na zmianę ciepłe masy powietrza znad Morza Śródziemnego i zimne znad Skandynawii oraz Arktyki. Rysuje się silna wymiana ciosów między północą i południem. Co kilka dni następować mają po sobie kliny ciepła i zatoki chłodu, stąd duża "dynamika w pogodzie". I choć to stwierdzenie jest dość wyświechtane, to niestety taki mamy klimat… Południe będzie usiłowało wpływać znacząco na pogodę, jednak każde kolejne wkroczenie ciepła ma być słabsze i krótsze. Ale czy zimna północ ostatecznie wygra tę walkę? Może w styczniu?

Poniższa mapa pokazuje prognozę temperatury na popołudnie 6 grudnia. Ciepło od Hiszpanii po Polskę, chłód daleko nad Rosją - według GFS/University of Maine:

Temperatura 6 grudnia po południu (GFS/University of Maine)GFS/University of Maine

Mikołajki raczej jesienne

Szkoda tylko, że mikołajki są pochmurne i deszczowe. Mikołaj, podobnie jak reszta świata, musi przystosować się do zmian klimatu. W ciepłej masie powietrza znajdzie się dzisiaj kawał Europy, od Hiszpanii, Francji i Anglii przez Niemcy, Polskę po Ukrainę i Bałkany.

6 grudnia po południu ma być w Warszawie około 6 stopni Celsjusza, w Berlinie 7 stopni, w Paryż 8 stopni, w Londynie 11 st. C, w Rzymie 14 st. C. Z południowego zachodu napływają ciepłe i wilgotne masy powietrza, w których temperatura na zachodzie Polski wzrastać ma do nawet 8 stopni. Tym samym resztki śniegu stopnieją, a biało pozostanie tylko w górach.

Opady deszczu prognozowane na środę
Opady deszczu prognozowane na środęVentuskay.com

Skąd to ciepło?

Ciepły epizod trwać ma do piątku za sprawą prężnych układów niżowych powstałych nad Północnym Atlantykiem, pompujących łagodne masy powietrza. W sobotę jednak wielki niżowy wir powietrza zacznie zrzucać w nasz rejon Europy zimne masy z północy, wypychając ciepło na wschód.

W modelach rysuje się bardzo malownicza zatoka chłodu, która sięgać ma od Grenlandii i Oceanu Arktycznego po Sycylię. Stąd ponownie od 9 grudnia spodziewać możemy się opadów śniegu, nocami mrozu do nawet -5 st. C, a w dzień temperatury niewiele powyżej 0 stopni. Zimowo zrobi się na kilka dni, bo około wtorku 12 grudnia zaczną wciskać się z południa ciepłe masy powietrza, śnieg ustąpi miejsca opadom deszczu i wysokiej temperaturze, do nawet 10 st. na południu kraju.

Znowu chłód

W połowie miesiąca pogodowej przepychanki ciąg dalszy. Spodziewamy się kolejnego, tym razem bardzo konkretnego napływu chłodu z północy. Arktyka utrzymać ma rządy co najmniej do 20 grudnia, sypnie śniegiem i nieco nas wymrozi. Temperatura w nocnych rozpogodzeniach spadać może do -8 st. C, -10 st. C. W niektórych regionach w ciągu dnia może już nie wzrosnąć powyżej 0 stopni.

Mapa pokazuje duży mróz w połowie miesiąca - 15 grudnia. Na podstawie modelu GFS:

Mroźna prognoza na 15 grudnia (GFS/University of Maine)GFS/University of Maine

Pogoda na Święta

Po 20 grudnia pojawia się niestety na horyzoncie kolejny klin ciepła. Czy Święta Bożego Narodzenia jak zwykle będą ciepłe i deszczowe? Wprawdzie typowa jest w naszym klimacie tzw. odwilż bożonarodzeniowa, ale może jednak nie w tym roku? Atlantyckie niże zaciągają ciepło do Europy Środkowej na jakieś 3-4 dni. Pojawia się więc szansa, że około 25 grudnia wróci zima. Dziś dajemy białym Świętom 50 procent szans. Jak na nasze warunki to dużo.

Grudniową normą w ostatnich trzech dziesięcioleciach stały się następujące często po sobie ochłodzenia i ocieplenia. Wielkiego mrozu nikt dawno w grudniu nie widział, a śnieg utrzymuje się zwykle kilka dni, gdyż grunt rzadko bywa dostatecznie wychłodzony. Grudzień w tym roku ma być bardzo zmienny, wilgotny i w sumie cechować się temperaturą średnią miesięczną powyżej normy według najświeższych wyliczeń amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery. Tylko w górskich pasmach Sudetów i Karpat temperatura oscylować ma wokół normy. Jest więc nadzieja, że tam śnieg przetrwa.

Na mapie widać odchylenie średniej miesięcznej temperatury grudnia w 2017 roku od normy. Według niej miesiąc ma być cieplejszy o około 1-2 stopnia:

Odchylenie średniej miesięcznej temperatury grudnia 2017 roku (NOAA)NOAA

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo; źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Ventusky

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Ventusky

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. W części kraju będzie niebezpiecznie do późnych godzin nocnych. Obowiązują także alarmy przed intensywnymi opadami deszczu na południu Polski.

IMGW wydał alarmy dla kolejnych regionów. Zagrzmi, silnie popada

IMGW wydał alarmy dla kolejnych regionów. Zagrzmi, silnie popada

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 22.05. Noc w prawie całym kraju będzie pochmurna i deszczowa, a w niektórych regionach może zagrzmieć. Burzom towarzyszyć ma silny wiatr. Mieszkańcom większości regionów parasole przydadzą się także w dzień.

Pogoda na jutro - czwartek 22.05. Burzowa noc, w dzień do 22 stopni

Pogoda na jutro - czwartek 22.05. Burzowa noc, w dzień do 22 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach nad Polską wędrować mają różne masy powietrza - od tych ciepłych po chłodne i wilgotne. Nic zatem dziwnego, że aura w naszym kraju będzie zmienna. W najcieplejsze dni na termometrach zobaczymy nawet 22 stopnie Celsjusza, a w te najchłodniejsze temperatura nie przekroczy 16 stopni.

Pogoda na 5 dni. Przed nami ochłodzenie, ale na horyzoncie widać trochę ciepła

Pogoda na 5 dni. Przed nami ochłodzenie, ale na horyzoncie widać trochę ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii zmagają się z ekstremalną powodzią. W niektórych miejscach w ciągu dwóch dni spadła ilość wody odpowiadająca pięciu miesiącom opadów. Media informują o tysiącach osób odciętych od świata i czekających na pomoc ratowników.

Szukają schronienia na dachach. Wielka woda odcina miasta

Szukają schronienia na dachach. Wielka woda odcina miasta

Źródło:
ABC News, The Guardian, Reuters

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Mikroplastik może zakłócać działanie układu odpornościowego. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu, malutkie cząstki tworzyw sztucznych, które trafią do układu oddechowego, osłabiają działanie obecnych w płucach makrofagów - komórek pochłaniających patogeny. Zaburzenia w ich pracy wpływają nie tylko na płuca.

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Źródło:
PAP, American Thoracic Society

W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprzątanie po przejściu tornada. Żywioł wyrządził spore zniszczenia na lotnisku, które jest kluczowe dla usług transportu medycznego. Jak donoszą amerykańskie media, silny wiatr podnosił śmigłowce i rzucał nimi jak zabawkami.

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Źródło:
ENEX, avweb.com, Fox Weather, lex18.com,

Burza przeszła przez francuską miejscowość Longages w departamencie Górna Garonna. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Załamanie pogody zostało uchwycone na nagraniu.

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Źródło:
Reuters, Meteo France

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w mieście Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych domów za pomocą pontonów. - Woda wdarła się do ponad stu domów - powiedział Neelufar Ahmad, jeden z mieszkańców.

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Źródło:
Reuters, The Hindu

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło w weekend do południowej Hiszpanii. W Andaluzji termometry pokazały w niedzielę ponad 30 stopni.

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Źródło:
ENEX, andaluciainformacion.es, europapress.es

Co najmniej sześć osób zginęło na skutek ulew, które nawiedziły południowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodziło trzypiętrowy blok mieszkalny - życia trzech mieszkańców nie udało się uratować. Trwają poszukiwania jednej osoby.

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Źródło:
PAP, Xinhua

Rzeka Kuiseb pojawiła się na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa różne ekosystemy - "morze piasków" na południu i kamieniste bezdroża północy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia się tylko na kilka miesięcy w roku, a czasami nie widać jej wcale.

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Źródło:
Copernicus, NASA Earth Observatory, Gobabeb

Choroby przenoszone przez komary egipskie mogą stać się endemiczne dla Europy. Według badań niemieckich i szwedzkich naukowców, do 2060 roku na Starym Kontynencie będzie dochodziło do regularnych wybuchów epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Źródło:
Politico, AFP, Columbia University

Wstrząsy zostały zanotowane przez sejsmometry w poniedziałek rano w południowo-zachodniej Polsce. Według USGS ich magnituda wynosiła 4,1. Co było przyczyną tej aktywności?

Trzęsienie ziemi w Polsce

Trzęsienie ziemi w Polsce

Źródło:
USGS, EMSC, KGHM, fabrykiwpolsce.pl

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a dwie są poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedziła region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu. Lokalne media podały, że swoje domy musiało opuścić ponad 7500 osób.

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Źródło:
CNN, Portal Montevido