Idzie pierwszy większy mróz. Jaka pogoda czeka nas w grudniu

Prognoza pogody na Mikołajki
Prognoza pogody na Mikołajki
Prognoza pogody na Mikołajki

Nad naszymi głowami toczy się walka pomiędzy północą i południem. Trwać ma do końca grudnia, bo żadna ze stron nie odpuszcza. Doświadczymy więc przepychanek między ciepłymi i zimnymi masami powietrza, a tym samym dużych wahań temperatury i całego spektrum opadów atmosferycznych. O prognozie na grudzień pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

W kulturze zachodniej mocno zakorzenił się stereotypowy obraz dynamicznej, pracowitej i surowej północy oraz ciepłego, rozleniwionego południa. Nie ma znaczenia czy mówimy o mentalności, czy sposobie gospodarowania. Obraz utrwaliła literatura angielska i amerykańska. Coś w tym jest, bo zimno niezmiennie kojarzy się z ciężką walką o przetrwanie, a ciepło ze spokojną, leniwą egzystencją.

Niezdecydowana pogoda

Nas jednak, niezależnie od mas powietrza napływających nad Polskę, czekają zmagania z silnymi wahaniami ciśnienia, zmiennym zachmurzeniem, zmianami temperatury i silnym wiatrem.

W modelach prognostycznych widać, że w ciągu najbliższych tygodni napływać mają w nasz rejon Europy na zmianę ciepłe masy powietrza znad Morza Śródziemnego i zimne znad Skandynawii oraz Arktyki. Rysuje się silna wymiana ciosów między północą i południem. Co kilka dni następować mają po sobie kliny ciepła i zatoki chłodu, stąd duża "dynamika w pogodzie". I choć to stwierdzenie jest dość wyświechtane, to niestety taki mamy klimat… Południe będzie usiłowało wpływać znacząco na pogodę, jednak każde kolejne wkroczenie ciepła ma być słabsze i krótsze. Ale czy zimna północ ostatecznie wygra tę walkę? Może w styczniu?

Poniższa mapa pokazuje prognozę temperatury na popołudnie 6 grudnia. Ciepło od Hiszpanii po Polskę, chłód daleko nad Rosją - według GFS/University of Maine:

Temperatura 6 grudnia po południu (GFS/University of Maine)GFS/University of Maine

Mikołajki raczej jesienne

Szkoda tylko, że mikołajki są pochmurne i deszczowe. Mikołaj, podobnie jak reszta świata, musi przystosować się do zmian klimatu. W ciepłej masie powietrza znajdzie się dzisiaj kawał Europy, od Hiszpanii, Francji i Anglii przez Niemcy, Polskę po Ukrainę i Bałkany.

6 grudnia po południu ma być w Warszawie około 6 stopni Celsjusza, w Berlinie 7 stopni, w Paryż 8 stopni, w Londynie 11 st. C, w Rzymie 14 st. C. Z południowego zachodu napływają ciepłe i wilgotne masy powietrza, w których temperatura na zachodzie Polski wzrastać ma do nawet 8 stopni. Tym samym resztki śniegu stopnieją, a biało pozostanie tylko w górach.

Opady deszczu prognozowane na środę
Opady deszczu prognozowane na środęVentuskay.com

Skąd to ciepło?

Ciepły epizod trwać ma do piątku za sprawą prężnych układów niżowych powstałych nad Północnym Atlantykiem, pompujących łagodne masy powietrza. W sobotę jednak wielki niżowy wir powietrza zacznie zrzucać w nasz rejon Europy zimne masy z północy, wypychając ciepło na wschód.

W modelach rysuje się bardzo malownicza zatoka chłodu, która sięgać ma od Grenlandii i Oceanu Arktycznego po Sycylię. Stąd ponownie od 9 grudnia spodziewać możemy się opadów śniegu, nocami mrozu do nawet -5 st. C, a w dzień temperatury niewiele powyżej 0 stopni. Zimowo zrobi się na kilka dni, bo około wtorku 12 grudnia zaczną wciskać się z południa ciepłe masy powietrza, śnieg ustąpi miejsca opadom deszczu i wysokiej temperaturze, do nawet 10 st. na południu kraju.

Znowu chłód

W połowie miesiąca pogodowej przepychanki ciąg dalszy. Spodziewamy się kolejnego, tym razem bardzo konkretnego napływu chłodu z północy. Arktyka utrzymać ma rządy co najmniej do 20 grudnia, sypnie śniegiem i nieco nas wymrozi. Temperatura w nocnych rozpogodzeniach spadać może do -8 st. C, -10 st. C. W niektórych regionach w ciągu dnia może już nie wzrosnąć powyżej 0 stopni.

Mapa pokazuje duży mróz w połowie miesiąca - 15 grudnia. Na podstawie modelu GFS:

Mroźna prognoza na 15 grudnia (GFS/University of Maine)GFS/University of Maine

Pogoda na Święta

Po 20 grudnia pojawia się niestety na horyzoncie kolejny klin ciepła. Czy Święta Bożego Narodzenia jak zwykle będą ciepłe i deszczowe? Wprawdzie typowa jest w naszym klimacie tzw. odwilż bożonarodzeniowa, ale może jednak nie w tym roku? Atlantyckie niże zaciągają ciepło do Europy Środkowej na jakieś 3-4 dni. Pojawia się więc szansa, że około 25 grudnia wróci zima. Dziś dajemy białym Świętom 50 procent szans. Jak na nasze warunki to dużo.

Grudniową normą w ostatnich trzech dziesięcioleciach stały się następujące często po sobie ochłodzenia i ocieplenia. Wielkiego mrozu nikt dawno w grudniu nie widział, a śnieg utrzymuje się zwykle kilka dni, gdyż grunt rzadko bywa dostatecznie wychłodzony. Grudzień w tym roku ma być bardzo zmienny, wilgotny i w sumie cechować się temperaturą średnią miesięczną powyżej normy według najświeższych wyliczeń amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery. Tylko w górskich pasmach Sudetów i Karpat temperatura oscylować ma wokół normy. Jest więc nadzieja, że tam śnieg przetrwa.

Na mapie widać odchylenie średniej miesięcznej temperatury grudnia w 2017 roku od normy. Według niej miesiąc ma być cieplejszy o około 1-2 stopnia:

Odchylenie średniej miesięcznej temperatury grudnia 2017 roku (NOAA)NOAA

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo; źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Ventusky

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Ventusky

Pozostałe wiadomości

Alert RCB w związku ze złą jakością powietrza został wysłany w niedzielę do odbiorców telefonów komórkowych w części województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Odradzane jest przebywanie na zewnątrz.

Alert RCB. Tu lepiej nie wychodźcie z domów

Alert RCB. Tu lepiej nie wychodźcie z domów

Źródło:
PAP, RCB

Z powodu gęstej mgły w niedzielę rano występowały utrudnienia na krakowskim lotnisku. Samoloty nie mogły startować, część rejsów przekierowano do Katowic i Ostrawy.

Mgła spowodowała utrudnienia na lotnisku w Krakowie

Mgła spowodowała utrudnienia na lotnisku w Krakowie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

W nowym tygodniu w wielu regionach kraju dopisze pogodna, a nawet słoneczna aura. Jednak znajdą się też miejsca, w których popada deszcz. W środę spodziewane są niewielkie opady deszczu ze śniegiem.

Zima bez zimy. Co widać w prognozie na najbliższe dni

Zima bez zimy. Co widać w prognozie na najbliższe dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedziela, podobnie jak pierwszy dzień weekendu, przyniesie najwięcej słońca w południowych regionach kraju. Na północy niebo nadal szczelnie będą przykrywać chmury. Termometry pokażą nawet 6 stopni Celsjusza.

Sporo chmur na niebie, lokalnie możliwe są opady mżawki

Sporo chmur na niebie, lokalnie możliwe są opady mżawki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli u wybrzeży Wietnamu nowy gatunek skorupiaka. Nazwano go Bathynomus vaderi, na cześć Dartha Vadera z filmu "Gwiezdne wojny". Osobniki te osiągają długość 32,5 centymetra i ważą ponad kilogram.

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Źródło:
CNN, zookeys.pensoft.net

Niebezpiecznie niska temperatura zagraża ponad 120 milionom Amerykanów. Fala arktycznego mrozu rozleje się w weekend i w przyszłym tygodniu po niemal całych Stanach Zjednoczonych. Temperatura odczuwalna może wynieść nawet -45 stopni Celsjusza. Według meteorologów AccuWeather poniedziałkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta może być najzimniejszą taką uroczystością od 40 lat.

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, The Guardian, phys.org, tvnmeteo.pl

Dziesiątki tysięcy ludzi w australijskim stanie Nowa Południowa Walia zostało w sobotę pozbawionych prądu po wichurach. To kolejne gwałtowne burze w tym tygodniu. Jest jedna ofiara śmiertelna.

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Źródło:
Reuters, The Guardian

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

Australopitek, wymarły ssak naczelny z podrodziny Homininae, który żył około 3,5 miliona lat temu w południowej Afryce, jadł znikome ilości mięsa lub wcale - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of the Witwatersrand w RPA i Towarzystwa Maksa Plancka w Niemczech.

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Źródło:
sciencedaily.com, PAP

Kobieta pracująca na kurzej fermie w angielskim Devon znalazła jajo o rzadkim kulistym kształcie. Niezwykły okaz ma trafić na aukcję charytatywną.

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Źródło:
BBC, The Guardian

Na stadionie PGE Narodowym trwa wystawa Ikon Motoryzacji. Można na niej zobaczyć między innymi bolid Michaela Schumachera Benetton B194. Poza tym jest też kultowy Opel Vectra z filmu "Poranek kojota".

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Centrum Kosmiczne Andoya, które leży na północy Norwegii, stanie się platformą startową dla amerykańskich rakiet i satelitów. Przewiduje to zawarta w nocy z czwartku na piątek umowa między Oslo a Waszyngtonem.

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Źródło:
PAP

Tureckie i zagraniczne media opisują wzruszającą historię ze Stambułu, gdzie uratowano umierającego, wyziębionego szczeniaka. Młode przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej jego matka.

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Źródło:
PAP,bianet.org

Burze z ulewnymi opadami deszczu przetoczyły się przez włoską Sycylię. W prowincji Katania strażacy mieli pełne ręce roboty. Uratowali między innymi uwięzionego w samochodzie mężczyznę.

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Źródło:
ENEX, rainews.it

Mieszkaniec miejscowości Altadena w hrabstwie Los Angeles opublikował w sieci nagranie, na którym pokazał swój dom pośród ruin innych spalonych budynków. - Każdy dom na mojej ulicy spłonął, z wyjątkiem mojego - mówi wyraźnie poruszony mężczyzna.

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Źródło:
Fox News, ABC News, CB News, PAP

Kot o imieniu Archie, nazywany przez media z uwagi na wygląd "kotem wampirem", poszukuje domu. Jak zapewniają pracownicy schroniska, gdzie obecnie mieszka, "nie przepada za krwią", jest za to towarzyski, choć wymaga też uwagi.

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

Źródło:
BBC

Rakieta Starship firmy SpaceX rozpadła się po starcie, a jej szczątki w spektakularny sposób spadły na Ziemię lub spłonęły w atmosferze, co udało się zarejestrować na nagraniach. Największa rakieta w historii ludzkości wzbiła się w niebo późnym wieczorem w czwartek w Polsce, ale po około minucie centrum dowodzenia straciło z nią kontakt.

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Starship, największa rakieta w historii ludzkości, straciła łączność z centrum dowodzenia i rozpadła się w powietrzu w czwartek podczas swojego siódmego lotu testowego. Jak przekazał właściciel firmy SpaceX Elon Musk, eksplozja była związana prawdopodobnie z wyciekiem paliwa. Po raz drugi udało się jednak lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej Super Heavy, który został przechwycony przez mechaniczne ramiona.

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Archeolodzy odkryli na terenie Pompejów okazałą łaźnię. Eksperci sugerują, że to prawdopodobnie największy kompleks kąpielowy w prywatnym domu na terenie tego starożytnego miasta zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza. Jak zauważają, odkrycie rzuca nowe światło na mroczną stronę starożytnych Rzymian.

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Kilka osób zginęło, a nawet tysiące domów na północy Mozambiku zostało zniszczonych po przejściu cyklonu Dikeledi. Żywioł dotknął też między innymi spustoszoną miesiąc temu Majottę na Oceanie Indyjskim.

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Dokarmianie wiewiórek orzeszkami ziemnymi, o wiele bardziej miękkimi niż naturalny pokarm tych gryzoni, powoduje zmianę w budowie ich czaszek - informują brytyjscy naukowcy, którzy zbadali wybraną populację tych zwierząt. Jak zaznaczają, to może wpływać na ewentualny sukces związany z ich przetrwaniem.

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - wynika z nowego badania naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Gaz dotarł do polskiego wybrzeża.

Metan z Nord Stream zanieczyścił znaczną część Bałtyku. Poziom 1000 razy wyższy

Metan z Nord Stream zanieczyścił znaczną część Bałtyku. Poziom 1000 razy wyższy

Źródło:
PAP

Dym i dźwięk przypominający huk eksplozji. Kamera przed domem w Kanadzie zarejestrowała moment uderzenia meteorytu w chodnik tuż przed budynkiem. Właściciel domu twierdzi, że był o krok od śmierci, a badacze podkreślają: nagranie, na którym słychać uderzenie meteorytu o podłoże, to nowość.

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Źródło:
CBC, CNN

W czwartek gigantyczna rakieta New Glenn firmy Blue Origin wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie. Drugi stopień rakiety dotarł na orbitę, osiągając długo oczekiwany kamień milowy i główny cel misji. To ogromny skok dla firmy Jeffa Bezosa, która zamierza rywalizować ze SpaceX Elona Muska w branży wynoszenia satelitów na orbitę.

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Blue Origin

Locha adoptowana przez hodowczynię koni Elodie Cappe w kwietniu 2023 roku może pozostać ze swoją właścicielką - orzekł w czwartek francuski sąd. Kobiecie groziło więzienie, a zwierzęciu - eutanazja. Sprawa wzbudziła wiele emocji wśród francuskiej opinii publicznej. W obronie Elodie i lochy Rillette stanęło wielu aktywistów, organizacje obrońców praw zwierząt oraz gwiazdy, między innymi aktorka Brigitte Bardot.

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Źródło:
Reuters