Ich wygląd przyprawia o dreszcze

[object Object]
Wampirzyca piekielna w głębinach oceanuNautilus Live
wideo 2/15

W ciemnych, niezbadanych głębinach oceanicznych pływa wiele przerażających stworzeń. Czają się w zakamarkach na dnie, by zaatakować swoją ofiarę. Oto 10 gatunków, które zadziwiają najbardziej. Listę opublikował portal buzzfeed.com

Większość z nich jest bardzo rzadka. Żyją w otchłaniach wód oceanicznych i są przystosowane do bardzo trudnych warunków.

Potwory z głębin

Niestraszne jest im niskie nasycenie tlenu, wieczne ciemności czy ograniczona liczba pokarmu, bo natura wyposażyła je w cechy, które pozwalają im to przezwyciężyć. Naukowcy, aby je zbadać, w wielu przypadkach muszą korzystać ze skamielin, które zostały wyrzucone na brzeg lub znalezione w żołądkach innych ssaków. Niektóre z nich są tak rzadkie, że krążą o nich legendy. Ich wygląd może przyprawić o dreszcze. Oto 10 najciekawszych morskich okazów, które mogą przyśnić się w nocy.

Płaszczak

Rekin należący do rodziny Chlamydoselachidae. Najniższa głębokość, na jakiej go złapano, wynosiła 1570 m. W zatoce Suruga w Japonii można go spotkać na głębokości od 50 do 200 metrów. Jego długie szczęki, wyposażone w cienkie jak igły zęby, umożliwiają połknięcie ofiary w całości. Żywi się głowonogami.

Płaszczak (Wikipedia / CC BY-SA 3.0 / Citron)Wikipedia / CC BY-SA 3.0 / Citron

Japoński krab pacyficzny

Największy stawonóg na świecie. Jest tak rzadki, że zaliczany jest do żywych skamieniałości, czyli organizmów nieposiadających bliskich żyjących krewnych i o których wiedza pochodzi ze skamieniałości. Długość jego odnóży może osiągać nawet od 3 do 4 m. Według niektórych hipotez krab ten może osiągać wiek nawet 100 lat, ale nie zostało to jeszcze w żaden sposób udowodnione. Najczęściej spotykany jest na wschód od Archipelagu Japońskiego, zwykle na głębokości od 200 do 300 metrów.

Japoński krab pacyficzny (Wikipedia (CC BY SA 2.5) / Michael Wolf)Wikipedia (CC BY SA 2.5) / Michael Wolf

Wampirzyca piekielna

Głębinowy głowonóg. Jak opisał go amerykański oceanograf William Beebe: bardzo mała, ale straszna ośmiornica, czarna jak noc, ze szczękami białymi jak kość słoniowa i krwistoczerwonymi oczami. Płaszcz wampirzycy osiąga do 13 cm długości. Nie żywi się jednak krwią, jak mogłoby się wydawać. Jej głównym źródłem pożywienia są cząstki obumarłej materii organicznej. Ma aksamitnoczarny lub bladoczerwonawy kolor. Posiada osiem ramion połączonych błoną. Oczy mają 2,5 cm średnicy. Naukowcy odkryli, że dzięki specjalnym fotoforom na zakończeniach ośmiu ramion, wampirzyca wytwarza bioluminescencyjny płyn, dzięki któremu roztacza wokół siebie świecącą zasłonę.

Wampirzyca piekielna (B. Phillips (URI), D. Gruber (CUNY/Baruch College) and OET/Nautilus Live)B. Phillips (URI), D. Gruber (CUNY/Baruch College) and OET/Nautilus Live

Kałamarnica olbrzymia

Jeden z dwóch największych rodzajów mięczaków na świecie. Posiada dziesięć ramion, dwa z nich mają haczykowate przyssawki. Największy znany okaz odnaleziono w 1887 roku na wybrzeżu Nowej Zelandii. Średnica jego oczu sięgała 37 cm, a długość ciała miała prawie 18 m. Jest uważana za zwierzę mityczne, o jej istnieniu przez stulecia krążyły legendy. Naukowcy nadal mają o kałamarnicach niewielką wiedzę ze względu na to, że badają jedynie martwe okazy wyrzucone na brzeg. Dopiero w 2011 roku udało po raz pierwszy sfilmować żywego przedstawiciela tego gatunku w jego naturalnym środowisku.

Kałamarnica olbrzymia (Wikipedia (CC BY-SA 2.0))Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Mitsukurina

Zwany też rekinem chochlikiem lub rekinem Owstona. Ma charakterystyczny kształt głowy - wydłużony ku przodowi, przypominający kielnię. Oprócz tego mitsukurina odznacza się wysuwanymi szczękami i różowym zabarwieniem ciała. Występuje najczęściej w głębinach morskich, poniżej 200 m.

Mitsukurina (Wikipedia / CC BY 3.0 au / Dianne Bray / Museum Victoria)Wikipedia / CC BY 3.0 au / Dianne Bray / Museum Victoria

Zębacz pasiasty

Okazy osiągają od 50 do 80 cm, maksymalnie do 150 cm długości. Mają zmienne szaroniebieskie, czarne lub rdzawobrązowe ubarwienie. Zębacze posiadają bardzo mocne szczęki i zęby. Nie są jednak agresywne. Groźnie wyglądające zęby służą przeważnie do rozłupywania jeżowców, twardych skorup ślimaków, krabów i innych organizmów, które można znaleźć na dnie. Zębacza najczęściej można spotkać w wodach północnego Oceanu Atlantyckiego, zdarza mu się też przywędrować na Bałtyk.

Zębacz pasiasty (Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Strobilomyces)Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Strobilomyces

Anoplogaster

Ta przerażająco wyglądająca ryba o długich, ostrych zębach żyje na głębokości nawet pięciu kilometrów. Dorosłe osobniki są ciemnobrązowe albo czarne. Mają też wielką, kościstą i drobno wyrzeźbioną głowę. Żywi się innymi rybami, skorupiakami i głowonogami. Spotykana jest u wybrzeży Ameryki Północnej.

Anoplogaster (Wikipedia (Public Domain))Wikipedia (public domain)

Viperfish

Łacińska nazwa tej ryby to Chauliodus. Jej charakterystyczną cechą są zęby przypominające cienkie igły. Zwykle przebywa na głębokości od 80 do 1520 m. Naukowcy przypuszczają, że ryby te atakują swoje ofiary po zwabieniu ich wiązką słabego światła. Tworzą ją dzięki fotoforom, umieszczonym od strony brzusznej. Zęby w kształcie kłów służą do unieruchomienia ofiary.

Viperfish (Wikipedia (Public Domain))Wikipedia

Połykacz

Ryba ta wyróżnia się bardzo dużą szczęka i rozciągliwą gardzielą. Worek gardzielowy przypomina wór skórny, podobny do tych u pelikanów. Stąd pochodzi łacińska nazwa tego gatunku - Eurypharynx pelecanoides. Ma jamę gębową o dużej pojemności. U osobnika mierzącego 35 cm i objętości ciała sięgającej 9 cm sześciennych, jama gębowa może pomieścić nawet 100 cm sześciennych wody. Wykazano, że znajdują się w niej komórki gruczołowe, wypełnione kwasochłonnymi białkowymi ziarnistościami. Są hipotezy, że produkują one enzymy trawienne albo substancje toksyczne, oddziałujące na zdobycz zamkniętą w jamie gębowej, zanim zostanie skonsumowana.

Połykacz (Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Alexei Orlov)Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Alexei Orlov

Żabnica

Pomimo swojego osobliwego wyglądu ryba ta jest bardzo pożądana ze względów kulinarnych. Cieszy się popularnością szczególnie w kuchni francuskiej. Mięso nie przypomina wcale smaku ryby, kojarzy się bardziej z kurczakiem lub młodym królikiem. Żabnica ma silnie spłaszczone ciało. Posiada szeroką głowę z dużym otworem gębowym wyposażonym w ostre, ruchome zęby. Ma wysuniętą dolną szczękę. Dzięki płetwom piersiowym może pełzać po dnie. Dorosłe osobniki osiągają nawet 2 m długości.

Żabnica (Wikipedia (CC BY SA 3.0))Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Autor: dd/rp / Źródło: BuzzFeed / Wikipedia

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / CC BY-SA 3.0 / Citron

Pozostałe wiadomości

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami. W części kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy przed burzami z silnym deszczem. Sprawdź szczegóły.

Tutaj trzeba uważać. W mocy pomarańczowe alarmy

Tutaj trzeba uważać. W mocy pomarańczowe alarmy

Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi burzami, którym mają towarzyszyć ulewny deszcz oraz silny wiatr Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest na Ziemi. We wtorek kapsuła Dragon, która ponad dwa tygodnie wcześniej wraz z rakietą wyniosła Polaka i jego załogę na orbitę, teraz wróciła. Spadła do oceanu u wybrzeży Kalifornii. Na ekipę z kosmosu czekała tam ekipa ratunkowa firmy SpaceX. Kolejnym etapem powrotu astronauty do kraju jest jego lot do Europy. Rządowy samolot leci w tej chwili do Kolonii w Niemczech, gdzie czeka go obserwacja po kosmicznej misji.

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci. Tym razem do Kolonii

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci. Tym razem do Kolonii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl