Naukowcy NASA uwiecznili niesamowitą sytuację. W grudniu ubiegłego roku na Oceanie Atlantyckim pojawiła się ogromna błękitno-turkusowa plama. Wzbudziła ona ciekawość naukowców i zachwyt obserwatorów.
W dniu 28 grudnia 2017 sensor Visible Imaging Radiometer (VIIRS) umieszczony na satelicie Suomi NPP i sensor MODIS wraz z sensorem zamontowany na pokładzie satelity Aqua, uzyskał bardzo ładne zdjęcia powierzchni Oceanu. Dane zostały pozyskane w kolorach naturalnych.
Skąd te kolory?
Błękitne i turkusowe barwy świadczą o tym, że w zbiorniku wodnym Oceanu Atlantyckiego w pobliżu Wysp Falklandzkich, obecne są duże ilości fitoplanktonu. Te małe, białe obłoczki widoczne na każdym zdjęciu to nic innego jak cienkie chmury.
Czym jest fitoplankton?
Fitoplankton to mikroskopijne organizmy morskie, przypominające roślinę. Wykorzystują one chlorofil i energię słoneczną w podobny sposób jak rośliny lądowe. Kiedy warunki są odpowiednie, te maleńkie, pływające organizmy mogą się rozmnażać w błyskawicznym tempie. W dodatku mogą rozprzestrzeniać na setki kilometrów kwadratowych w wodach Oceanów. Fitoplankton stanowi centralny element wchodzący w skład morskiej sieci pokarmowej. Jest on głównym ogniwem pożywienia dla zooplanktonu, skorupiaków, ryb i większych morskich organizmów. Fitoplankton jest kluczowy dla globalnego obiegu węgla. Kiedy ginie fitoplankton (lub zwierzęta, które je jedzą), niektóre ich szczątki opadają na dno oceanu, przenosząc i magazynując węgiel na dnie oceanu. W końcu, fitoplankton jest kluczowym producentem tlenu, który sprawia, że planeta jest idealnym miejscem życia dla ludzi i innych stworzeń.
Gdzie lubi kwitnąć?
Warunki kwitnienia często znajdują się tuż przy wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej i na Falklandach, zwłaszcza zimą. Zbiorniki wodne zasilane przez duże ilości składników odżywczych, które są przenoszone przez prądy morskie. Wody płynące wzdłuż wybrzeża, wzbogacają się żelazem i innymi substancjami odżywczymi z Antarktydy i Patagonii.
Autor: wd/rp / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens