Już ponad 900 osób trafiło do szpitali z objawami udaru cieplnego, a jedna zmarła na skutek fali upałów, jaka ogarnęła Japonię. W wielu częściach kraju temperatury osiągnęły lub przekroczyły 35 st. C. Synoptycy prognozują, że cały lipiec i sierpień mogą być gorętsze niż zwykle.
Ofiara śmiertelna to 50-letni mężczyzna z prefektury Ehime na południu wyspy Sikoku. Do szpitali trafia coraz więcej ludzi z objawami udaru cieplnego i dolegliwościami spowodowanymi upałem. Po weekendzie ich liczba przekroczyła 900.
Gorąco przez całe lato?
W wielu prefekturach temperatura w niedzielę podniosła się do 37 stopni Celsjusza, a w tokijskim regionie metropolitarnym po raz pierwszy tego lata wyniosła 35 stopni.
Wysokie temperatury to efekt działania silnego układu wysokiego ciśnienia. Sprawił on, że japońska pora deszczowa - która też była nieprzeciętnie ciepła - zakończyła się wcześniej niż zwykle. Japońska Agencja Meteorologiczna zapowiada, że istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że przez cały lipiec i sierpień temperatury będą wyższe niż przeciętnie w tych miesiącach.
Dwukrotnie więcej hospitalizowanych
Meteorolodzy przewidują dalszy wzrost temperatury w poniedziałek, zwłaszcza w takich miastach, jak Tokio, Saitama, Gifu i Nagoja, i apelują do ludzi o rozwagę w celu zapobieżenia udarowi słonecznemu. Radzą, by jak najmniej przebywać na słońcu, koniecznie nosić nakrycie głowy i dostarczać organizmowi jak najwięcej płynów.
Lekarze zaznaczają, że udar cieplny można łatwo zdiagnozować. Temperatura ciała rośnie wtedy do nawet 40,5 st. C, możliwe są omdlenia a nawet utrata przytomności. Inne symptomy to: ból i zawroty głowy, zatrzymanie pocenia, nudności, przyspieszony oddech, a nawet drgawki.
W sobotę japońska agencja do walki z klęskami żywiołowymi poinformowała, że liczba ludzi, których w tym roku hospitalizowano z powodu przegrzania organizmu czy udaru słonecznego, jest ponaddwukrotnie wyższa niż w ubiegłym roku.
Upał dokucza i młodym, i starym
Portal JapanTimes.co.jo podaje, że 10 uczniów z miasta Saitama z objawami udaru cieplnego zostało zabranych do szpitala wprost z boiska po tym, jak rozegrali w upale mecz baseballa. Informację przekazała lokalna straż pożarna i policja. Z powodu upału ucierpieli także maratończycy z Prefektury Aomori. Sześć osób trafiło do szpitala.
Lekarze zwracają uwagę, że starsi ludzie, którzy należą do grupy szczególnie podatnej na działanie upału, nie zawsze korzystają ze wsparcia, jakie daje klimatyzacja. Wielu z nich uważa, że poradzą sobie bez niej, skoro nie doznali udaru za młodu, kiedy klimatyzacji nie było. Na dodatek seniorzy bardziej skrupulatnie niż młodzi przestrzegają zaleceń dotyczących oszczędzania energii.
Ministerstow Środowiska stara się edukować ludzi, jak się do nich stosować, ale nie narażać się na ryzyko. Ogłosiło lipiec Miesiącem Zapobiegania Udarowi Cieplnemu. Radzi, żeby się lekko ubierać i pić dużo płynów, a na swojej stronie internetowej zamieściło mapę pokazaującą najbardziej narażone na upał obszary kraju.
Autor: pk, js/mj / Źródło: PAP, Japan Times, blogs.wsj.com, mainichi.jp