Gwałtowne opady deszczu w krótkim czasie mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznych. Szczególnie zagrożone nimi są tereny miejskie, w których nie ma zapewnionego odpowiedniego odpływu wody. Jak wygląda powódź błyskawiczna, jak powstaje i jak sobie radzić z jej konsekwencjami? Wyjaśniamy.
Niż genueński Boris, który nadciągnął nad Polskę z południowej Europy, przynosi intensywne i nawalne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego, czyli najwyższego stopnia. Dla znacznego obszaru Polski ogłoszony został również alert RCB.
W niektórych miejscach w ciągu czterech dni może spaść tyle deszczu, ile zwykle notuje się przez pół roku. IMGW poinformował, że "sytuacja ta może nieść ze sobą powodzie błyskawiczne".
Jak powstaje powódź błyskawiczna
- Powódź błyskawiczna jest związana z bardzo intensywnymi opadami deszczu, najczęściej o charakterze burzowym, gdzie dużo wody spada na niewielką powierzchnię - wyjaśnił Jan Szymankiewicz, hydrolog z IMGW. Jak zaznaczył "powodziami błyskawicznymi najbardziej zagrożone są tereny zurbanizowane, które mają utrudniony odpływ wody z uwagi na strukturę terenu".
Tego typu powodzie często nawiedzają również tereny niżej położone i doliny, gdzie masy wody spływają z gór rzekami i potokami. Dochodzi do nich również na osiedlach, które zostały zbudowane na obszarach zalewowych, a wśród przyczyn może być też niewłaściwa konserwacja urządzeń odwadniających.
Okres, w którym woda wzbiera, trwa zwykle od 30 minut do dwóch godzin. Duże zagrożenie może stanowić poziom wody wynoszący już 15 centymetrów, zwłaszcza dla tych osób, które znajdują się w samochodach. Na zalanej do tego poziomu ulicy auto zaczyna tracić sterowność i trudniej jest zapanować nad pojazdem. Warto wtedy jak najszybciej opuścić samochód i schronić się w bezpiecznym miejscu.
Gdy poziom wody wyniesie około 60 cm, zaparkowane auto może już zostać porwane przez powódź. Kiedy woda sięga wysokości kilkudziesięciu centymetrów, stanowi także bardzo duże niebezpieczeństwo dla osób przemieszczających się pieszo. Woda płynąca z prędkością około 15 kilometrów na godzinę ma siłę wiatru wiejącego z huraganową prędkością, dlatego z łatwością może porwać idącego człowieka.
Co robić, kiedy zastanie nas powódź błyskawiczna?
- nie wjeżdżaj na zalane drogi;
- poruszaj się bardzo ostrożnie;
- wejdź najwyżej jak się da;
- nie zbliżaj się do urządzeń elektrycznych poza domem;
- sprawdzaj grunt, gdy przechodzisz przez wodę;
- jeżeli potrzebujesz pomocy, poinformuj służby, gdzie jesteś.
W trakcie powodzi błyskawicznej należy uważać na:
- powalone linie wysokiego napięcia;
- rozlane płyny
- wymyte nawierzchnie dróg;
- ostre przedmioty na ziemi.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w przypadku zagrożenia powodzią słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji, przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku, pojazdy z terenu posesji przestawić w niezagrożone miejsca, zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem, a także zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany.
Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24