Przed nami jeszcze wyższa temperatura niż ta, którą obserwujemy na termometrach od co najmniej kilku dni. Jak powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w środę nastąpi kulminacja ciepłej pogody.
Nawet tam, gdzie zwykle o tej porze roku panuje mróz, we wtorek o poranku było wyjątkowo ciepło jak na styczeń. W Moskwie termometry wskazywały 0 stopni Celsjusza, a w europejskiej części Rosji mróz występował tylko na północy. Kilkanaście stopni mrozu było również na północy Skandynawii. W Polsce temperatura wynosiła 3-4 stopnie powyżej zera.
- Na zachodzie Europy jest teraz 12 stopni i to ciepło jutro przywędruje do nas - powiedział we wtorek Wasilewski.
Dlaczego jest tak ciepło?
Na pogodę w Europie wpływają trzy ośrodki ciśnienia. Na południu kontynentu znajdują się dwa wyże, a na północy jeden niż. Zgodnie z tym, że powietrze wokół wyżów porusza się zgonie z ruchem wskazówek zegara, a wokół niżów odwrotnie do tego ruchu, do naszej części kontynentu od strony Atlantyku i Morza Śródziemnego dostają się bardzo duże ilości ciepła.
- Mamy pas wyżowy ciągnący się od Hiszpanii aż po Morze Czarne. Z kolei nad Morzem Norweskim znajduje się centrum ogromnego i bardzo aktywnego niżu - powiedział Wasilewski. Jak zauważył, podobny układ baryczny, jedynie z małymi modyfikacjami, jest nad Europą od wielu tygodni.
Wasilewski dodał, że obecne ciepło będzie płynąć jeszcze intensywniej. - Jutro nastąpi kulminacja ciepłej pogody - powiedział. Jak dodał, nieco chłodniejsze powietrze płynie z północnego zachodu kontynentu, ale to również jest atlantyckie ciepło, a nie mroźna masa powietrza.
Jaka temperatura w środę?
Z prognozy temperatury na środę dla naszego kraju wynika, że na granicy polsko-niemieckiej powinniśmy spodziewać się 12 stopni Celsjusza. 11 stopni możliwe jest na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim.
Styczniowe rekordy
Tomasz Wasilewski przypomniał, jak skrajne temperatury zanotowano dla naszego kraju w styczniu. Rekordem najniższej temperatury dla stycznia i jednocześnie rekordem zimna w historii pomiarów było -41 stopni st. C w Siedlcach (województwo mazowieckie) 11 stycznia 1940 roku. Styczniowym rekordem najwyższej temperatury jest 18,6 st. C. Taką wartość pokazały termometry w Pszennie (woj. dolnośląskie) 6 stycznia 1999 r. - Jesteśmy bliżej drugiego rekordu, ale nie widać go w prognozach - podsumował prezenter tvnmeteo.pl.
Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:
Autor: ps/map / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash/tvnmeteo.pl