Aligatory amerykańskie żyjące w Atlantyku oraz na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej zaskoczyły naukowców. Odkryli, że te gady mają bardziej urozmaiconą dietę, niż się wcześniej wydawało.
Badacze przeanalizowali zawartości żołądków ponad 500 aligatorów. Naukowcy dodatkowo wyposażyli gady w odbiorniki GPS, aby otrzymywać informacje o ich położeniu i przemieszczaniu między wodami słodkimi, a ujściami rzek (gdzie woda słodka miesza się ze słoną).
Pierwsze odkrycia w nowym regionie
Okazało się, że aligatory amerykańskie żywią się małymi rekinami i płaszczkami. To pierwsza naukowo odnotowana szeroka interakcja między tymi gatunkami.
- W artykule udokumentowaliśmy, że aligatory jedzą trzy gatunki rekinów oraz jeden spośród płaszczek - powiedział autor badań, doktor James Nifong z jednostki badawczej zajmującej się badaniami ryb i dzikiej przyrody Uniwersytetu w Kansas. Pracował wraz z Russellem Lowersem, biologiem przyrody z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego - Przedtem istniało jedynie kilka obserwacji z wysp w okolicach wybrzeża stanu Georgia, jednak nowych odkryć dokonaliśmy od wybrzeża Atlantyku przy Georgii, Florydzie, aż do Zatoki Meksykańskiej - dodał. Wyniki obserwacji opublikowano w Southeastern Naturalist.
Słodka woda nie jest przeszkodą
Pomijając różnice między wodą słoną, a słodką, Nifong stwierdził, że aligatory, rekiny oraz płaszczki dość często żyją w tym samym środowisku wodnym, blisko siebie. Na obszarach przybrzeżnych, w których środowiska morskie spotykają się z ujściami rzek, rekiny i płaszczki mogą przedostawać się z wody słonej do słodkiej rzecznej. Aligatory zaś potrzebują ku temu specjalnych warunków. Nie posiadają gruczołów solnych, dzięki którym mogłyby usuwać nadmiar soli z organizmów.
- Aligatory szukają świeżej wody w słonym środowisku - powiedział Nifong. - Kiedy pada ulewny deszcz, mogą popijać wodę utrzymującą się na powierzchni słonego zbiornika. To daje możliwość przedłużenia czasu przebywania w słonym środowisku - dodał.
To mogło się zdarzać wcześniej
Naukowcy dotarli do dowodów wskazujących na to, że aligatory amerykańskie czterokrotnie atakowały ryby morskie. To pokazuje, że jeżeli są one w zasięgu ręki, drapieżniki atakują również stworzenia nieznajdujące się w ich zwykłej diecie. Zazwyczaj spożywają skorupiaki, ślimaki i ryby. Jak powiedział New Scientist Nifong, rekiny są oportunistami - nie odmówią sobie smakowitego kąska, przepływającego blisko nich.
Wychodzi na to, że rekiny mogą być częstszym posiłkiem aligatorów niż się do tej pory wydawało. Takie zachowania gadów z badanego regionu mogły być do tej pory niedostrzegane, na przykład przez to, że małe rekiny bywają mylone z innymi rybami.
Autor: sj,ao/rp / Źródło: k-state.edu, sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Judy Cooke