Na planecie odległej od Ziemi o 40 lat świetlnych astrofizycy z amerykańskiego Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics wykryli wielkie ilości wody. Naukowcy już wcześniej przypuszczali, że na GJ1214b może występować woda, ale dopiero teraz uzyskali całkowitą pewność.
Astrofizycy wykorzystali do swoich badań teleskop kosmiczny Hubble'a, który pomierzył spektrum światła w momencie, kiedy planeta znalazła się na tle gwiazdy, wokół której krąży.
Para o temperaturze 232 st. C
Analiza światła przechodzącego przez atmosferę planety pozwoliła uzyskać całkowitą pewność, że w atmosferze GJ1214b znajdują się ogromne ilości pary wodnej. Według badaczy, zasoby tej planety znacznie przewyższają ilości wody występujące na Ziemi.
Woda na GJ1214b występuje w postaci pary wodnej. Ponieważ orbita planety znajduje się 70 razy bliżej jej gwiazdy niż orbita Ziemi wokół Słońca, panuje na niej wysoka temperatura. Naukowcy wyliczyli, że na powierzchni temperatura sięga 232 stopni Celsjusza.
Planeta ma 7 razy większą masę od Ziemi, jej atmosfera jest niezwykle gęsta i panuje na niej ogromne ciśnienie.
Obcy z GJ1214b?
Według naukowców, GJ1214b nie zawsze krążyła tak blisko swojej gwiazdy. Twierdzą, że planeta musiała uformować się na bardziej oddalonej orbicie, i są zdania, że w trakcie procesu stopniowego przybliżania się do gwiazdy przez długi czas znajdowała się w "strefie życia" - czyli krążyła w takiej odległości, że mogło się na niej rozwinąć życie.
Astrofizycy nie wykluczają zresztą, że życie, mimo wysokiego ciśnienia i temperatury doprowadzającej wodę do wrzenia, mogło w jakiejś formie przetrwać na tej planecie.
Autor: mj / Źródło: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics