Płyty tektoniczne cały czas są w ruchu, przez co Ziemia ciągle się zmienia. Niedawno naukowcy odkryli najstarszą część dna morskiego, położoną we wschodniej części Morza Śródziemnego, niedaleko Cypru.
Powierzchnia tej najstarszej części skorupy ziemskiej ma 155 tysięcy km kw. Znajduje się pod Morzem Śródziemnym od ok. 340 mln lat. Zaginiony ocean pochodzi z czasów, gdy lądy na Ziemi tworzyły superkontynent Pangea. Później kontynent podzielił się na części, które znamy obecnie.
Ta część jest o 70% starsza niż pozostałe części dna morskiego, wliczając Atlantyk i Ocean Indyjski. Co więcej, naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu twierdzą, że zaginiony ocean może być pozostałością Oceanu Tetydy.
Odkryto go dopiero niedawno, ponieważ leży pod prawie 13-kilometrową warstwą osadów. Nowe badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience.
Poszukiwania zaginionego oceanu
Badania trwały od października 2012 roku do października 2014 roku i obejmowały cztery rejsy badawcze. Analiza ujawniła istnienie bardzo starego bloku dna morskiego.
Podczas badań naukowcy ciągnęli za łodzią trzy duże czujniki, do pomiaru anomalii pola magnetycznego.
- Byłem w szoku - powiedział geolog Roi Granot z Uniwersytetu Ben Gurion. - Jednak obraz był przejrzysty, zobaczyłem skorupę oceaniczną - dodał naukowiec.
Te badania mogą pomóc w zrozumieniu przepływu ciepła we wschodniej części Morza Śródziemnego, co pomoże w ocenie potencjału węglowodorowego i rezerw ropy i gazu w tym regionie.
Pod wodami oceanów kryją się również pasma górskie. Zobacz niezwykłą mapę.
Autor: AP/rp / Źródło: iflscience.com