Marsjański łazik Curiosity wytrwale pracuje na Czerwonej Planecie już od ponad dwóch lat. W tym roku naukowcy z NASA zamierzają skupić się na warunkach pogodowych, jakie panują na Marsie. W tym celu łazik będzie obserwował marsjańskie niebo. Pracownicy NASA wrzucili na Twittera pierwsze zdjęcie chmur, jakie udało się zrobić Curiosity w ostatnich dniach na Czerwonej Planecie.
6 sierpnia minęła druga rocznica pobytu Curiosity na Marsie. Do tej pory dostarczył na Ziemię m.in. kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Wciąż będzie prowadzić badania na Czerwonej Planecie.
Dostarcza wielu dowodów
W pierwszym roku, łazik przeprowadził badania w rejonie Glenelg, dostarczając dowodów na istnienie w przeszłości wilgotnego środowiska, które sprzyjało życiu mikroorganizmów. Curisty spędził tam 7 miesięcy.
W drugim roku swojej pracy, Curiosty spędził na zboczach góry Sharp, w centrum krateru Gale.
Patrzy w niebo
Teraz Curiosity skupi się na analizie pogody, która pomogła ukształtować klimat na Marsie. W tym celu jego "oczy" będą zwrócone ku niebu.
- Chmury są częścią systemu klimatycznego planety - mówił Robert Häberle z NASA. Zachowanie chmur ma zobrazować naukowcom, kierunek, ruch i natężenie wiatru na Marsie. To one przyczyniły się do nadania kształtu powierzchni tej planety.
Drogi łazik
Łazik Curiosity jest sercem wartej 2,5 miliarda dolarów misji Mars Science Laboratory (MSL). Zadaniem zautomatyzowanego laboratorium naukowo-badawczego jest między innymi analiza potencjalnych warunków do życia na Marsie.
Na Czerwonej Planecie sześciokołowy robot pracuje od sierpnia 2012 roku. Obecnie znajduje się w okolicy krateru Gale.
Autor: PW/map / Źródło: NASA, IFL Science