Gdańsk, Toruń, Kraków - słoneczne i rozbiegane miasta w niedzielę

Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielę
TVN Meteo
Prognoza pogody na niedzielęTVN Meteo

Sezon biegowy nie zwalnia. Przed nami kolejny weekend, podczas którego można wystartować w zawodach niemalże na każdym dystansie. Od dziesięciu kilometrów w Zachodniopomorskiem przez półmaratony na Dolnym Śląsku i Pomorzu do maratonu na Kujawach i ultramaratonu na południu Polski. Sprawdźcie, jaką pogodę prognozują synoptycy TVN Meteo.

Wiecie, że to już końcówka października? Czas leci strasznie szybko. Jeszcze chwilę temu zdejmowaliśmy kurtki i cieszyliśmy się pierwszym treningiem w krótkim rękawku (to jest jeden z moich ulubionych momentów każdego roku). Równie niedawno wychodziliśmy na treningi albo o 5 rano, albo po 22 po to, żeby uniknąć trzydziestostopniowych upałów. Tak samo chwilę temu wbiegaliśmy na mety jesiennych maratonów z nowymi życiówkami. A tu już listopad puka do drzwi...

Od teraz będzie boleć. Za każdym razem, kiedy wstaniecie rano na trening, a za oknem będzie szaro, zimno i ponuro. Będzie boleć. Za każdym razem, gdy po pracy będziecie wychodzić pobiegać, a na zewnątrz będzie czekać ciemność, deszcz i wiatr (razem lub osobno, w dowolnej konfiguracji). To będzie boleć. Na szczęście boli tylko przez moment. Boli tylko przez pierwsze 500 metrów. Dwie, trzy minuty i już jest dobrze. Przestaje być zimno. Deszcz przestaje przeszkadzać. Wiatr staje się jakby słabszy. Krew zaczyna krążyć szybciej. Jednak nic nie boli!

Dlaczego o tym piszę? Rozmawiałem ostatnio z paroma osobami, które zaczęły biegać w tym roku. Nie przeżyły jeszcze w butach biegowych jesieni i zimy. Zastanawiały się, czy jest to do przeżycia. Informuję więc wszem i wobec - to nie tylko jest do przeżycia, ale to wręcz trzeba przeżyć! Zajrzyjcie tu po kolejnym, biegowym weekendzie - przekażę Wam kilka dobrych rad, aby "przeżywanie" tej zimy, było przyjemnością, a nie męczarnią.

Marcin Kargol, wydawca tvnmeteo.pl, ultramaratończyk, bloger.

Prognoza pogody na sobotę, 25.10

Wrocław, 1. Półmaraton Piastowski

Na mapie biegowej pojawia się nowa impreza. Półmaraton, który w całości rozegrany zostanie na terenie Lasu Rędzińskiego. Zawodnicy na pewno nie będą mogli narzekać na pogodę, gdyż sobotnie przedpołudnie w stolicy Dolnego Śląska będzie bardzo słoneczne. Temperatura będzie już jednak typowo jesienne, bo termometry wskażą 8 stopni C. Wiatr będzie wieć z północnego zachodu z prędkością do 15 km/h

godziny 11-14 / temperatura 8 stopni C / zachmurzenie umiarkowane / wiatr północno-zachodni do 15 km/h

Police, 36. Ćwierćmaraton Policki

Dziesięciokilometrowe zawody w Policach odbędą się w bardzo przyjemnej, jesiennej pogodzie. Podobnie jak we Wrocławiu, tak i u podnóza Wzgórz Warszewskich, aura będzie sprzyjać biegaczom. Na termometrach zobaczymy 9 stopni C, a prędkość północno-zachodniego wiatru nie przekroczy 15 km/h. Warto pamiętać, że dla wielu - szczególnie wolniejszych biegaczy - temperatura na pograniczu 10 stopni, jest graniczną pomiędzy długim a krótkim rękawem. Dobierzcie odpowiednio swój strój na zawody.

godziny 11-13 / temperatura 9 stopni C / zachmurzenie umiarkowane / wiatr północno-zachodni do 15 km/h

Blizanów, 30. Supermaraton Kalisia

Przez całą sobotę w okolicach wielkopolskiego Blizanowa będzie odbywać się bieg na dystansie stu kilometrów. Zawodnicy biorący w nim udział, muszą wziąć pod uwagę to, że start zawodów przewidziany jest na godzinę 6:30, kiedy to termometry pokażą nieco ponad 3 stopnie nad zerem. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do 11-12 stopni C. Nad Blizanowem i okolicami będzie spora ilość słońca, a wiatr będzie wiać z prędkością do 15 km/h z północnego zachodu.

godziny 6:30 - 18:30 / temperatura 2-12 stopni C / zachmurzenie umiarkowane / wiatr północno- zachodni do 15 km/h

Nowa Wieś Wielka, Nocny Marek

Podobnie, jak w poprzedni weekend przy okazji Harpagana na Kaszubach, tak i tego weekendu biegacze-orientaliści będą mogli sprawdzić swoją formę oraz umiejętności nawigacyjne. Odnajdywanie się w terenie nocą nie należy do najłatwiejszych, dlatego też dobrą wiadomością jest to, że pogoda nie powinna stawać zawodnikom na przeszkodzie. Noc z soboty na niedzielę będzie zimna, ale pogodna. Temperatura zbliży się do 2-3 stopni C, a w lasach Puszczy Bydgoskiej, gdzie rozgrywane będą zawody, może pojawić się przygruntowy przymrozek. Na pewno nie będzie padać - synoptycy TVN Meteo przewidują, że niebo nad tą częścią województwa kujawsko-pomorskiego będzie bezchmurne.

godziny 18:30 - 6:30 / temperatura 8 stopni C (18:30), 2 stopnie C (00:00) / brak zachmurzenia / wiatr północno-zachodni do 10 km/h

Krynica-Zdrój/Komańcza, Łemkowyna Ultra Trail

Poza półmaratonami i maratonami biegacze wystartują również w biegu ultra. W sobotę i niedzielę zawodnicy będą mierzyć się na dystansach 70 i 150 kilometrów na trasie poprowadzonej Głównym Szlakiem Beskidzkim. W sobotę o północy w Krynicy-Zdroju termometry wskażą około 0 stopni C. Z kolejnymi godzinami temperatura będzie rosnąć i w najcieplejszym momencie dnia osiągnie 10-11 stopni C. Noc z soboty na niedzielę, to ponownie temperatury w granicach 0 stopni. W niedzielę termometry pokażą 9-10 stopni C. Przez cały weekend nie będzie padać, a wiatr nie przekroczy 15 km/h.

sobota 00:00 - niedziela 10:00 / temperatura 0-1 stopni C (w nocy) - 10-11 stopni C (w dzień) / zachmurzenie umiarkowane / wiatr północno-zachodni do 15 km/h

Prognoza pogody na niedzielę, 26.10

Gdańsk, AMBEREXPO Półmaraton Gdańsk

Silny wiatr - to będzie największe utrudnienie dla zawodników, startujących na dystansie 21 kilometrów i 97 metrów w Gdańsku. Słońce świecące nad Trójmiastem i brak zagrożenia opadami, nie będą rekompensować wiatru, wiejącego z prędkością ponad 25km/h. Termometry pokażą ponad 10 stopni C, jednakże temperatura odczuwalna będzie niższa i może nie przekroczyć 5 stopni C.

godziny 11-14 / temperatura 10 stopni C / zachmurzenie umiarkowane / wiatr północny do 25 km/h

Toruń, XXXII Maraton Toruński

Jeszcze jeden maraton w tym roku? Dlaczego nie! Tym razem w mieście Mikołaja Kopernika oraz przepysznych pierników. Pogoda w Toruniu i okolicach będzie taka, jakiej wszyscy oczekują po końcówce października. Zimny poranek przyniesie temperaturę w okolicach 3 stopni C. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do 10 stopni C, choć ta odczuwalna będzie niższa i wyniesie w granicach 6-7 stopni. Wszystko przez północno-zachodni wiatr wiejący z prędkością do 20 km/h.

godziny 10-15 / temperatura 10 stopni C / zachmurzenie umiarkowane / wiatr północno-zachodni do 20km/h

Kraków, 1. PZU Cracovia Półmaraton Królewski

Małopolska w niedzielę będzie skąpana w słońcu - tak przynajmniej wynika z najświeższych prognoz synoptyków TVN Meteo. Błękitne niebo, duża ilość słońca i trasa wiodąca przez najpiękniejsze miejsca w Krakowie - w takich okolicznościach przyrody aż chce się biegać. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą 11 stopni C. Zachodni wiatr osiągający prędkość do 15km/h obniży temperaturę odczuwalną do około 7 stopni C.

godziny 11-14 / temperatura 11 stopni C / brak zachmurzenia / wiatr zachodni do 15 kmh/h

Radom, IX Radomski Maraton Trzeźwości

Radom przywita maratończyków dużą ilością słońca, ale i najniższą temperaturą. Termometry w trakcie zawodów pokażą maksymalnie 7 stopni C. Podobnie jak w większości kraju temperatura odczuwalna będzie niższa. Znów przyczyną tego będzie północno-zachodni wiatr. Oczywiście - jak w całej Polsce - w Radomiu również nie będzie padać.

godziny 10-15 / temperatura 7 stopni C / małe zachmurzenie / wiatr północno-zachodni do 15 km/h

O BIEGANIU MOŻESZ PRZECZYTAĆ RÓWNIEŻ TUTAJ

Autor: mk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl