Stacji naziemnej ESA w Perth po raz kolejny uda艂o si臋 nawi膮za膰 艂膮czno艣膰 z rosyjsk膮 sond膮 Fobos-Grunt. Tym razem uda艂o si臋 odebra膰 telemetri臋, czyli informacje o stanie statku.
ESA i Roskosmos poinformowa艂y, 偶e kolejne sesje 艂膮czno艣ci stacji naziemnej ESA w Perth w Australii, powiod艂y si臋 i dostarczy艂y pierwszych informacji o stanie sondy.
Pierwszy sygna艂 odebrany
23 listopada stacja w Perth, podczas ostatnich zaplanowanych pr贸b, odebra艂a pierwszy od 9 listopada sygna艂 z sondy. By艂 to nie nios膮cy 偶adnej informacji sygna艂 fali no艣nej pracuj膮cego nadajnika statku kosmicznego. Jego odebranie by艂o jednak prze艂omem dla misji uwa偶anej ju偶 przez cz臋艣膰 艣rodowiska naukowego za stracon膮.
Kolejne pr贸by powiod艂y si臋
Dwie kolejne czwartkowe pr贸by 艂膮czno艣ci, trwaj膮ce po 6 minut ka偶da, r贸wnie偶 si臋 uda艂y i pozwoli艂y odebra膰 ju偶 sygna艂 telemetrii sondy. Jest to zestaw informacji wysy艂anych przez to urz膮dzenie, m贸wi膮cych mi臋dzy innymi o tym w jakim stanie znajduje si臋 statek oraz jak funkcjonuj膮 jego urz膮dzenia pok艂adowe.
Rosyjska analiza
Dane s膮 obecnie analizowane przez zespo艂y z Roskosmosu oraz firmy NPO 艁awoczkin - producenta sondy. Informacje o post臋pach przekaza艂 szef sta艂ej misji ESA w Moskwie, Rene Pishel, kt贸ry nie by艂 jednak w stanie powiedzie膰 jakie dane pochodz膮ce z pojazdu odebra艂a ESA.
Sygna艂 z sondy Fobos-Grunt by艂 stabilny i dobrej jako艣ci. Nad ranem rzeczniczka Roskosmosu Anna Wjediszewa, potwierdzi艂a odbi贸r telemetrii.
Autor: usa//aq / 殴r贸d艂o: kosmonauta.net