NASA opublikowała w sieci nieznane dotąd zdjęcia z programu Apollo. Fotografie, które do tej pory przechowywano w archiwum, przerobiono cyfrowo do rozdzielczości 1800 dpi i udostępniono na portalu Flickr.
Astronauci, którzy eksploatowali przestrzeń kosmiczną oraz Księżyc podczas programu Apollo w latach 1966 - 1972 byli wyposażeni w szwedzkie aparaty Hasselblada. Tysiące obrazów zarejestrowanych tym sprzętem zostało zachowanych i zdigitalizowanych. Znajdowały się w archiwum NASA i nie były one dostępne dla internautów.
W sieci znajdowało się dotychczas niewiele dowodów obrazujących eksplorację powierzchni Księżyca z tamtych lat.
Doskonała jakość zdjęć
Jednak jak informuje portal The Verge, w 2004 roku kilku entuzjastów kosmicznych fotografii postanowiło cyfrowe przerabianie do wyższej rozdzielczości nieznanych dotąd zdjęć, a 4 października 2015 roku NASA opublikowała wyniki ich pracy. Ponad 8.4 tys. archiwalnych fotografii z programu Apollo w doskonałej jakości udostępniono w sieci.
Zdjęcia mają rozdzielczość 1800 dpi i trafiły na popularny portal Flickr. Wcześniej internauci nie mieli możliwości oglądania tych zdjęć. Na razie możemy zobaczyć obrazy tylko z kilku misji. Na fotografie z Apollo 7, 8 ,9 , 10 i 13 musimy trochę poczekać.
Kosmiczny wyścig
W 1961 roku, kiedy ZSRR dominowała w kosmicznych podbojach, amerykański prezydent Kennedy zapowiedział, że to Amerykanie jako pierwsi zdobędą Księżyc i znajdą się na jego powierzchni przed zakończeniem dekady.
- Oczy świata skierowane są teraz w kosmos - ku Księżycowi i dalszym planetom. Przyrzekliśmy sobie, że nie będzie nad nim panować wroga flaga podboju, lecz sztandar wolności i pokoju - mówił.
Przedstawiono wówczas podstawowe założenia trzeciego (po Mercury i Gemini) amerykańskiego programu załogowych lotów w kosmos. Misję nazwano Apollo. Realizację programu rozpoczęto w 1966 roku. Trzy lata później, w czasie misji Apollo 11 Amerykanie jako pierwsi stanęli na Księżycu.
"Orzeł wylądował"
Neil Armstrong - dowódca misji, Mike Collins - pilot modułu dowodzenia oraz Edwin "Buzz" Aldrin - pilot modułu księżycowego (lądownika) wystartowali 16 lipca z 1969 r. z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral. Na orbitę wyniosła ich potężna rakieta z modułem załogowych ważąca 3000 ton.
Trzy dni później Armstrong oraz Aldrin przeszli do modułu księżycowego, który rozpoczął lądowanie na Srebrnym Globie. Ich podróż była pełna emocji i wrażeń. 20 lipca moduł osiadł na powierzchni Księżyca, a Neil Armstrong postawił pierwszy krok na Księżycu.
Historyczne słowa
- To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości - powiedział wtedy Neil Armstrong stawiając pierwszy ludzki krok na Księżycu.
Chwilę potem dołączył do niego Buzz. Astronauci na Srebrnym Globie spędzili 21 godzin. Zebrali próbki z powierzchni Księżyca do badań: kamienie, pył i piasek. Robili notatki i zdjęcia. Wbili również pomiędzy skały amerykańską flagę. Po 21 godzinach powrócili do modułu dowodzenia, w którym oczekiwał na nich Mike Collins. Na Ziemię powrócili 24 lipca. Moduł wodował na Oceanie Spokojnym.
Inne lądowania na Księżycu
Po misji Apollo na Srebrnym Globie lądowało jeszcze pięć misji załogowych - Apollo 12, 14, 15, 16, 17.
Apollo 7 i 9 testowały sprzęt na orbicie okołoziemskiej, a Apollo 10 była próbą generalną przed lądowaniem na Księżycu - zgodnie z planem skończyła się na orbitowaniu wokół niego.
Do historii przeszła misja Apollo 13, której misję przerwała eksplozja zbiornika z tlenem. Astronautom udało się szczęśliwie powrócić na Ziemię. Ostatnia - Apollo 17 - miała miejsce w 1972 roku.
Autor: PW/rp / Źródło: The Verge