W związku z silnym trzęsieniem ziemi na Wyspach Salomona pojawiły się niewielkie fale tsunami. Władze zaleciły ewakuację mieszkańcom 600 wiosek. Rejon ten cały czas jest aktywny sejsmicznie.
W czwartek o godzinie 18.38 czasu polskiego doszło do silnego trzęsienia ziemi na Wyspach Salomona. Znajdują się one na wschód od Australii na Oceanie Spokojnym. Geolodzy z USGS określili magnitudę wstrząsów na 7,7, choć początkowo podali 8. Trzęsienie było na głębokości 48,7 km, a epicentrum znajdowało się 68 km na południowy zachód od miejscowości Kirakira.
O godzinie 19.03 czasu polskiego doszło do wstrząsu wtórnego - 66 km na zachód od Kirakira. Miało magnitudę 5,5. W odstępstwach co około 10-30 minut od pierwszego, największego trzęsienia w tej samej okolicy doszło do kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych. Ich magnituda wahała się od 4,7 do 6,5. Region ten cały czas jest aktywny sejsmicznie i notuje się tam kolejne niewielkie trzęsienia.
Fale tsunami
W związku z pierwszym wstrząsem Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed Tsunami wniosło alert przed tsunami. Zagrożenie dotyczyło liczącej ponad pół miliona mieszkańców Wyspy Salomona, a także sąsiednich archipelagów: Vanuatu, Papuy i Nowej Gwinei, Nauru, Nowej Kaledonii i Tuvalu. Loti Yates, dyrektor Biura Zarządzania Katastrof na Wyspach Salomona potwierdził, że w południowej części kraju wystąpiły niewielkie fale.
Bazując na dostępnych danych Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed Tsunami zaznacza, że nie ma zagrożenia dla Hawajów, choć początkowo istniało takie ryzyko. Jak podają australijskie władze, nie ma także zagrożenia dla Australii. Zniesiono także ostrzeżenie dla Nowej Zelandii.
Ewakuowane wioski
W związku ze wstrząsami oraz z tsunami nie ma doniesień o poszkodowanych oraz stratach materialnych. Władze wyspy informują o nielicznych utrudnieniach komunikacyjnych. Pierwszy wstrząs wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Makira, leżącej najbliżej epicentrum trzęsienia. Władze ostrzegali mieszkańców przez zagrożeniem i zalecieli ewakuację 600 wiosek.
Pierścień ognia
Wyspy Salomona znajdują się w wyspiarskim obszarze południowo-wschodniej Oceanii. To region znany z trzęsień ziemi, ponieważ leży na tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, który okalając cały Ocean Spokojny ciągnie się nawet do Kalifornii, gdzie w czwartek przed godziną 16 czasu polskiego doszło do silnego trzęsienia ziemi.
Autor: AD/aw / Źródło: Reuters, USGS