Falcon wystartował. Elon Musk: "Ziściło się to, co szalone"


We wtorek agencja kosmiczna SpaceX wystrzeliła w kosmos największą spośród swoich rakiet, Falcon Heavy. I choć pogoda nie dopisała, a start dwukrotnie opóźniano, to rakiecie - wraz z nietypowym ładunkiem - udało się wystartować. Nie obyło się jednak bez perturbacji.

Falcon Heavy o wysokości 23-piętrowego budynku wystartował we wtorek o godzinie 21.45 polskiego czasu z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego w Cape Canaveral. Ze względu na warunki pogodowe start był dwukrotnie przekładany. Początkowo miał się odbyć o godzinie 19.30 naszego czasu, został przesunięty na 21.05, a następnie na 21.45.

Ostatecznie jednak niemal wszystko poszło zgodnie z planem. Dwie poboczne stopnie rakiety oddzieliły się od jej głównej części i z powodzeniem wylądowały na ziemi. Na konferencji prasowej po wystrzeleniu rakiety, założyciel agencji Elon Musk poinformował media, że główny stopień uderzył w Atlantyk, a jego odłamki uszkodziły poważnie pływającą platformę dla dronów.

Na pokładzie rakiety znalazło się miejsce dla nieoczywistego ładunku: czerwonego samochodu Tesla Roadster.

Zobacz start rakiety:

Magnat z głową w chmurach

Elon Musk, magnat z Doliny Krzemowej przyznaje, że wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy udało się wystrzelić rakietę.

- Miałem przed oczami taką ogromną eksplozję, samotne opony telepiące się drogą i logo naszej firmy zrzucone z nieba z wielkim hukiem. Na szczęście stało się coś zgoła innego - przyznał. - Ziściło się to, co szalone - dodał.

Musk nie ukrywa, że ma nadzieję, że start Falcona rozpocznie okres kosmicznego wyścigu na nowo tak, jak miało to miejsce podczas Zimnej Wojny, gdy w szranki o podbój kosmosu stanęły Stany Zjednoczone i Związek Radziecki.

- Cóż, kosmiczne wyścigi to nie lada emocje - zapewnił.

A jakie są kolejne plany magnata? Nie ukrywa on, że pierwotnie chciał wykorzystać Falcona Heavy do zapewnienia dwóm osobom turystycznej wycieczki dookoła księżyca, ale zdecydował, że temu celomi lepiej przysłuży się rakieta o potężniejszych silnikach, Big Falcon Rocket.

Tak wyglądały dwie poboczne części rakiety podczas lądowania:

Widok ze środka samochodu:

Karol Wójcicki - popularyzator nauki tłumaczył w programie "Wstajesz i Wiesz" wyjątkowość tego wydarzenia.

- Dzisiaj chcemy zobaczyć, czy taki kolos będzie w stanie rzeczywiście podnieść się z ziemi. Widzieliśmy wielokrotnie start Faclona 9, dzisiaj to będą trzy falcony zlepione razem, łącznie 27 silników, które odpalą się równocześnie - tłumaczył we wtorkowy poranek Wójcicki.

Połączone rakiety wystartowały jako jedność, a następnie kolejno odłączyły się po tym, jak skończyło się paliwo. Wtedy zawróciły do lądowania. Drugi stopień, który ma ładunek, jest umieszczony na szczycie środkowego elementu i jest jednorazowego użytku.

Czytaj więcej o tym niezwykłym starcie także na tvn24.pl.

Tak schematycznie wygląda lot rakiety Falcon 9 w kosmos i powrót na Ziemię celem powtórnego wykorzystaniatvn24

Monstrum

- Elon Musk podbija dzisiaj stawkę i skleja ze sobą trzy rakiety tworząc najpotężniejszą rakietę od czasów Saturna 5. Chociaż Saturn 5 był od niej cięższy. Jednak jeśli chodzi o zdolność wynoszenia ładunków na orbitę okołoziemską, był nieporównywalnie gorszy - poinformował Karol Wójcicki.

- Zrobiłem małe podsumowanie najpotężniejszych rakiet: Atlas 5 - wyniesienie na orbitę ładunku na poziomie 20,5 tony, Delta Heavy potężna rakieta wynosząca ładunek o masie 28 ton i 300 kilogramów. Falcon Heavy przebija stawkę dwukrotnie: 63 tony na niską orbitę okołoziemską. 
Rakieta dzisiaj poleci w kierunku Marsa. To jest absolutnie niesamowite - dodał Wójcicki.

To jest bajka

Cały pomysł i wykonanie misji brzmi jak scena z filmu science fiction.

- Elon Musk do tej rakiety wsadzi swój czerwony samochód - kabriolet. Jeśli chodzi o samochód, wraz z kolegami mieliśmy lekkie obawy, bo temperatura w kosmosie waha się od minus stu, do dwustu stopni Celsjusza w słońcu. Lakier może znieść to kiepsko. Dzisiaj będziemy mogli zobaczyć to na żywo, ponieważ w samochodzie zostały zamontowane trzy kamery. Dzięki nim będziemy podziwiać widok z samochodu w kosmosie na żywo. To jest bajka - skomentował Karol Wójcicki.

Niejeden cel

- Cel tego lotu jest kilkupoziomowy. Po pierwsze, samochód to jest bajer, z drugiej służy jako balast. Musk mógł włożyć tam symulator masy, jakiś klocek betonowy i udowodnić, że rakieta jest w stanie wynieść ciężki ładunek. Jednak stwierdził, że fajnie jest wynieść samochód, który sprzedaje. To jest forma reklamy - poinformował Wójcicki.

Game over

Jest to demonstracja tego, że można utrzymać przez pewien czas rakietę na orbicie okołoziemskiej, a następnie wyjść na orbitę transferową. - Dopiero wtedy rakieta nabierze znowu prędkości i zostanie wyrzucona w kierunku Czerwonej Planety - poinformował Wójcicki. I dodał, że do niej nie doleci.

- To będzie coś, co zmieni zasady gry. To będzie game over dla tego typu rakiet. Nie dość, że będzie miała dwukrotnie większą nośność to będzie nieporównywalnie tańsza - dodał.

Większość rakiet ulega destrukcji w przestrzeni kosmicznej. Tutaj dwie części wracają na ziemie po kilkunastu minutach w okolice lądowiska przylądka Canaveral, trzecia (jeśli będzie podejmowana taka próba) w przyszłości może wylądować na Oceanie na bezzałogowym statku.
 Podobnie jak Falcon 9, Falcon Heavy jest zbudowany po to, aby opracować rakiety wielokrotnego użytku i zminimalizować koszty. Każdy z trzech elementów może powrócić na Ziemię.

- Przy niektórych kombinacjach lotów tej rakiety będzie można zobaczyć niesamowity widok trzech rakiet w czasie kilkunastu minut na Florydzie - poinformował.

Oczywiście istnieją pewne obawy, ponieważ jest to pierwsza misja tego typu. Jednak daje to nadzieję na niższe ceny lotów kosmicznych. Były pomysły, aby taka rakieta wynosiła ludzi do Księżyca i z powrotem.

Może ten dzień przejdzie do historii

- To będzie ekscytujący sukces lub ekscytująca porażka - powiedział Musk podczas poniedziałkowej konferencji.

Autor: wd, sj/aw/rp / Źródło: Reuters, TVN24, PAP, ENEX, SpaceX

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach do Polski napłynie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Sprawi, że w czwartek miejscami termometry mogą pokazać nawet 30 stopni Celsjusza. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, te masy powietrza, oprócz wysokiej temperatury, charakteryzować się będą również obecnością pyłu znad Sahary.

"Szykuje się rzecz niezwykła". Upał i pył saharyjski

"Szykuje się rzecz niezwykła". Upał i pył saharyjski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. W święta będzie ciepło, miejscami termometry pokażą 24 stopnie Celsjusza. Poza tym w Wielkanoc miejscami spodziewane są opady deszczu, a także burze.

Pogoda na Wielkanoc. Święta miejscami mogą być burzowe

Pogoda na Wielkanoc. Święta miejscami mogą być burzowe

Źródło:
tvnmeteo.pl

W środę części kraju zagrożeniem będą silne porywy wiatru. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga na silny wiatr. Są ostrzeżenia IMGW

Uwaga na silny wiatr. Są ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W środę 16.04 w części kraju pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Zrobi się gorąco, termometry pokażą maksymalnie 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 16.03. Temperatura poszybuje. Czeka nas eksplozja ciepła

Pogoda na dziś - środa 16.03. Temperatura poszybuje. Czeka nas eksplozja ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Niezwykle efektowna zorza polarna może pojawić się na polskim niebie. Według prognoz w najbliższych godzinach do Ziemi dotrze podwójny strumień słonecznej plazmy, co zwiastuje dobre warunki zorzowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy do burzy magnetycznej dojdzie najbliższej nocy, czy też tej kolejnej.

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

Źródło:
space.com, Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w poniedziałek stan Kalifornia - poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wstrząsy były odczuwalne między innymi w Los Angeles.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, CNN, foxla.com, fox5atlanta.com, The Guardian, PAP

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP