Fala wezbraniowa na Wiśle w poniedziałek minęła woj. lubelskie i południowe powiaty mazowieckiego. Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski zapewnił, że w woj. lubelskim nie ma zagrożenia dla ludzi - w Annopolu poziom wody spadał o 1 cm co godzinę. W środę rano fala ma dotrzeć do Warszawy.
Spodziewane w najbliższych dniach opady nie będą miały znaczącego wpływu na sytuację hydrologiczną w kraju. W ocenie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo największym ryzykiem nie jest przelanie wałów, tylko ich wytrzymałość w związku z nasiąkaniem, dlatego strażacy nadal je monitorują tam, gdzie woda opadła. Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest stabilna.
Nowa fala
Trzaskowski poinformował w poniedziałek, że na Wiśle utworzyła się jeszcze jedna fala kulminacyjna, ale po jej przejściu stan rzeki ustabilizuje się i woda będzie opadać. - Woda już opada na dopływach Wisły - tłumaczył. W jego ocenie jeszcze dwie doby będzie trwał stan podwyższonej gotowości. Minister dziękował wszystkim wspierającym akcję i za jej dobrą koordynację.
Świętokrzyskie
W poniedziałek rano fala na Wiśle przeszła przez woj. świętokrzyskie. W Sandomierzu, gdzie wcześniej skoncentrowano duże siły zabezpieczające, woda nie przerwała wałów. Przekroczyła o 1,5 metra stan alarmowy, ale była niższa niż podczas powodzi sprzed czterech lat i rano zaczęła opadać. Uszkodzony został wał na lewym brzegu Wisły w miejscowości Sulejów w powiecie opatowskim, ale nie ma zagrożenia dla mieszkańców – woda zalała uprawy.
Na południu woj. świętokrzyskiego woda w Wiśle od rana opadała. Powyżej stanu alarmowego utrzymywała się woda w dopływach Wisły, m.in. na Czarnej Staszowskiej w Połańcu, a stan ostrzegawczy na Wiernej Rzece w Bocheńcu. W górnym biegu Wisły i dopływach w woj. śląskim woda opadała i tylko w kilku miejscach jeszcze sięgała stanu ostrzegawczego.
Opolszczyzna
W dorzeczu Odry na Opolszczyźnie wody stopniowo opadają, stan alarmowy w poniedziałek w ciągu dnia był przekroczony na Odrze w Brzegu oraz przy ujściu Nysy Kłodzkiej, ale woda opadała. Fala wezbraniowa minęła Brzeg.
Również na śląskich dopływach Odry i wodowskazie w Raciborzu Miedoni woda opadała. Nie odnotowano nowej fali wezbraniowej na Odrze i Olzie, po zapowiadanym przez Czechy spuszczaniu wody ze zbiorników retencyjnych.
Mazowsze
Na Mazowszu w nocy ewakuowano mienie z czterech gospodarstw rolnych, położonych bezpośrednio nad Wisłą w miejscowości Podmieście w gm. Gniewoszów. Strażacy specjalnie doglądają odbudowanych wałów koło Kozienic, przerwanych w 2010 r. ale fala jest o metr niższa niż wówczas.
Kulminacja w Warszawie
Wisła w Warszawie kulminację będzie miała w środę rano - IMGW prognozuje poziom 700 cm - o 80 cm mniej niż w 2010 r. W poniedziałek rzeka miała ok. 350 cm. Rozpoczęło się zrzucanie wody ze zbiornika na Wiśle we Włocławku, by miał minimalny stan w piątek przed wpłynięciem do niego fali wezbraniowej.
Szef MAC w poniedziałek podczas wizytacji wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły na Lubelszczyźnie zapewnił, że w tym miejscu ludzie są bezpieczni i nie ma konieczności ewakuacji. Są podtopione pojedyncze domy po mazowieckiej stronie Wisły, ale leżące w strefie zalewowej. Wszędzie są strażacy, którzy pomagają ludziom - zaznaczył.
Lubelskie
- O godz. 20.00 (poniedziałek 19.05) poziom wody w Annopolu wynosił 718 cm i przekraczał stan alarmowy o 168 cm. W ciągu ostatnich ośmiu godzin obniżył się o osiem centymetrów - poinformował rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marcin Bielesz.
Strażacy i mieszkańcy stale pracują przy umacnianiu i monitorowaniu nadwiślańskich wałów. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Braciejowic w gminie Łaziska, gdzie na odcinku kilkuset metrów nie zostały dokończone prace modernizacyjne umocnień. Wał jest obłożony folią i podwyższany workami z piaskiem.
Spadek w Annopolu
Według najnowszych prognoz woda w Annopolu we wtorek ma dalej opadać, w czwartek zbliży się do poziomu ostrzegawczego.
Rośnie natomiast poziom wody w położonych w niżej położonych Puławach - stan alarmowy przekroczony jest o 1,3 metra i Dęblinie - o ponad 80 cm. Jeszcze w czwartek woda ma płynąć powyżej stanów alarmowych.
Wieprz przekroczył w poniedziałek stan alarmowy o 116 cm, ale po południu poziom obniżył się - o godz. 20.00 stan alarmowy był przekroczony o 97 cm.
Obowiązuje alarm powodziowy
W nadwiślańskich powiatach kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim, w leżących na ich terenie gminach Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca oraz miastach Puławy i Dęblin obowiązuje alarm powodziowy.
W Krasnymstawie również obowiązuje alarm powodziowy. Wzrost poziomu wody w Wieprzu spowodowany jest m.in. spływem wód po gwałtownych ulewach i burzach na terenie powiatów zamojskiego i krasnostawskiego oraz związanym z tymi opadami spuszczaniem wody ze zbiornika w Nieliszu.
Fala na Wieprzu
Na nadejście fali wezbraniowej na Wieprzu przygotowuje się sąsiednia gmina Łopiennik Górny. Według tamtejszych służb kryzysowych realne zagrożenie zalaniem istnieje tam dla jednej posesji, którą zabezpieczono workami z piaskiem. Zalana może też być tamtejsza droga powiatowa na odcinku między miejscowościami Borowica i Łopiennik Dolny.
Aktualna sytuacja pogodowa
Jak wynika z komunikatu MAC (19 maja 2014r.) spodziewane są długotrwałe intensywne opady deszczu na wschodzie, południu i w centrum, które mogą powodować podtopienia oraz powódź opadową.
Sytuacja hydrologiczna
Stabilizuje się sytuacja hydrologiczna. Obserwowane są spadki stanów wód na górskich i podgórskich dopływach Wisły i Odry. Na górnej Wiśle obniża się poziom wód, fala wezbraniowa przemieszcza się na odcinku środkowej Wisły. Na górnej Odrze (do ujścia Nysy Kłodzkiej) odnotowano spadki stanów wód. Na Odrze środkowej wzrosty stanów wód spowodowane są przemieszczaniem się fali wezbraniowej (przy przekroczonych miejscami stanach alarmowych). Obowiązują 4 ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na terenie województw: lubelskiego (rzeka Wisła), opolskiego (w zlewniach Opawy, Osobłogi i Białej Głuchołaskiej) i dolnośląskiego (rzeka Odra i zlewnie dopływów Odry) oraz 1 ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych na terenie województwa mazowieckiego (rz. Wisła i Pilica). Stan alarmowy przekroczony został na 22 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Przekroczony został także stan ostrzegawczy na 33 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 21 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (wzrost o 8).
Szczegółowe informacje dotyczące sytuacji hydrologicznej
W zlewni górnej Wisły powoli stabilizuje się sytuacja hydrologiczna. Na górskich i podgórskich dopływach Wisły obserwujemy spadki poziomu wody na ogół w strefie wody wysokiej, przy przekroczonych miejscami stanach ostrzegawczych, lokalnie alarmowych. Na górnej Wiśle obniża się poziomu wody - nadal przekroczone są stany ostrzegawcze, a na odcinku Popędzynka - Sandomierz alarmowe. Na środkowej Wiśle obserwujemy wzrosty stanu wody związane z przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Kulminacja fali w ciągu najbliższych godzin wystąpi w Zawichoście. Stabilizuje się także sytuacja hydrologiczna na górskich i podgórskich dopływach Odry. Obserwujemy spadki poziomu wody w strefie wody wysokiej i średniej, przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. Na górnej Odrze (do ujścia Nysy Kłodzkiej) poziom wody obniża się w strefie wody wysokiej i przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. Na Odrze środkowej wzrost stanu wody związany jest z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, miejscami powyżej stanów alarmowych. Kulminacja fali obserwowana jest w Brzegu.
Działania służb
Państwowa Straż Pożarna: od godz. 15.00 18 maja 2014 do 05.00 19 maja 2014 odnotowano 138 interwencji związanych z zagrożeniem powodziowym i likwidacją zdarzeń związanych z opadami deszczu (najwięcej w województwach: małopolskim – 57, podkarpackim – 27, świętokrzyskim – 27, dolnośląskim – 12 i śląskim – 10). Działania prowadzone były przez 2054 ratowników i 424 pojazdy. Straż Graniczna: do dyspozycji Komendanta Powiatowego PSP w Sandomierzu, z Nadbużańskiego OSG zostało przydzielonych 5 funkcjonariuszy, celem wsparcia działań polegających na monitorowaniu wałów oraz transporcie worków z piaskiem do umacniania wałów w rejonie Sandomierza. Policja: do działań skierowano łącznie 1702 funkcjonariuszy Policji. Ministerstwo Obrony Narodowej: do działań w Sandomierzu i Zawichoście (podwyższanie korony wałów oraz likwidacja przecieków) skierowano 289 żołnierzy i 68 jednostek sprzętowych.
Jak informował dyrektor IMGW w poniedziałek po godz. 12.00:
- Wtorek nie będzie ciekawy. Właściwie w całej Polsce z wyjątkiem trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, spodziewamy się opadów do 15-20 l/mkw. - Ta pogoda przez najbliższe dni nie będzie miała wpływu na sytuację hydrologiczną. Powinno się uspokajać - mówił podczas konferencji Mieczysław Ostojski.
Autor: kt,js,pw,mb/aw,map,mj/RP / Źródło: MAC, PAP, tvn24