Europejska Agencja Kosmiczna za kilka miesięcy wyśle misję Proba-3, dzięki której będzie możliwe wywołanie sztucznego zaćmienia Słońca. Nietypowy instrument ma wykonać zdjęcia tarczy naszej dziennej gwiazdy.
Korona słoneczna, najbardziej zewnętrzna warstwa atmosfery naszej dziennej gwiazdy, wyjątkowo interesuje naukowców. To właśnie w niej powstają zjawiska odpowiadające za kosmiczną pogodę, oddziałującą między innymi na pojazdy kosmiczne, astronautów i Ziemię. Do najsilniejszych zjawisk tego typu należą koronalne wyrzuty masy, czyli ogromne obłoki plazmy wyrzucane z dużą prędkością w przestrzeń międzyplanetarną.
Ponieważ korona jest milion razy ciemniejsza od tarczy Słońca, do jej badań potrzebne jest zakrycie jasnej tarczy. Z tego powodu dla badających Słońce naukowców cenne są zaćmienia słoneczne. Do ostatniego z nich, zaćmienia całkowitego, doszło w poniedziałek. Księżyc przysłonił tarczę gwiazdy, a widoczna była tylko jej rozżarzona korona. To zjawisko można było oglądać w części Ameryki Północnej i Środkowej.
Sztuczne zaćmienie Słońca
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje pionierską misję, dzięki której da się wywołać sztuczne zaćmienie. Jej celem jest stworzenie precyzyjnych zdjęć korony Słońca. Misja o nazwie PROBA-3 jest pierwszą w historii, w której wykorzystane zostaną dwa satelity, poruszające się w precyzyjnej formacji.
Nietypowy instrument ma zostać wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w sierpniu tego roku, a na orbicie zostanie umieszczony miesiąc później. Satelity stworzą razem 144-metrowy koronograf słoneczny. Pierwszy z nich, Coronograph, waży 340 kilogramów i ma za zadanie obserwować i fotografować koronę Słońca. Drugi, Occulter o masie 200 kg, ma zamontowany dysk, którym będzie przesłaniał Słońce w momencie wykonywania zdjęć. PROBA-3 będzie krążyć po eliptycznej orbicie, osiągając w najdalszym punkcie około 60 tysięcy kilometrów od Ziemi.
Potrwa sześć godzin
- Mamy bardzo małą wiedzę o koronie Słońca, gdyż zjawisko zaćmienia słonecznego nie trwa długo, maksymalnie 7 minut i 29 sekund, i zazwyczaj możemy je obserwować na Ziemi raz w roku - powiedział Andrei Zhukov, naukowiec z Królewskiego Obserwatorium (ROB) w Belgii. - Dzięki misji możliwe będzie stworzenie sztucznego zaćmienia, które będzie trwało sześć godzin - dodał Zhukov.
Jak poinformowała ESA, budżet misji PROBA-3 wynosi 200 milionów euro.
Źródło: PAP, ESA, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: ESA