Starożytny Egipt to jedno z pierwszych państw w kształcie, jaki znamy dziś - z władzą, granicami i terytorium. Dzięki nowoczesnej technologii, naukowcy doszli do wniosku, że przodkowie Egipcjan wyjątkowo szybko przeszli ze stadium rozproszonych rolników do zorganizowanej społeczności państwowej.
Dotychczasowe badania prowadzone na terenach starożytnego Egiptu dowodziły, że okres predynastyczny rozpoczął się tam około 4 tys. lat p.n.e., a pierwszy faraon zaczął rządzić 3,1 tys. lat p.n.e. Jednak według najnowszych badań prowadzonych przez naukowców z Oksfordu, granica początku okresu sprzed dynastii przesunęła się do około 3,7-3,6 tys. lat p.n.e.
Były szacunki...
Dotychczasowa wiedza historyczna o Egipcie opierała się głównie na szacunkach. Badacze nie posiadali pisanych dowodów, na podstawie których mogliby wysnuć konkretne wnioski. Jedynymi "księgami" z zapisem historii były elementy ceramiki wydobyte z grobowców.
... teraz są dowody
Sytuacja niedawno się zmieniła. Naukowcy postanowili wykorzystać metodę datowania radiowęglowego i analizy modeli komputerowych. Swoim badaniom poddali strzępki włosów, resztki kości i fragmenty roślin. Na ich podstawie udało się ustalić, że okres predynastyczny rozpoczął się znacznie później niż przypuszczano, ale proces formowania się nowoczesnego państwa trwał szybciej
- Okazało się, że transformacja, która zaszła w egipskiej społeczności była bardzo szybka, była krótsza o jakieś 300-400 lat. A to bardzo ciekawe, bo na przykład w Mezopotamii era rolnictwa trwała tysiące lat, zanim powstało coś na kształt państwa - mówią naukowcy.
Odkrycie naukowców jest bardzo ważne dla archeologii, ponieważ rzuca zupełnie nowe światło na hipotezy dotyczące początków dynastii egipskiej.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society A".
Autor: kt/rs / Źródło: BBC