Kilka dni temu na Florydzie można było podziwiać piękne, a zarazem groźne zjawisko. Niedaleko plaży Santa Rosa pojawiły się dwie trąby wodne. Wiry sunęły bardzo blisko brzegu. Zjawisko udało się nakręcić jednemu z plażowiczów.
Pierwsza trąba wodna przez piętnaście minut przemieszczała się bardzo blisko brzegu, potem się rozproszyła. Po krótkiej chwili lej utworzył się nowy lej.
Lej sunął blisko brzegu
Trąba wodna o tej porze roku nie jest niezwykłym zjawiskiem. Wyjątkowy był jednak czas jej trwania. Na amatorskim nagraniu lej, który wokół siebie unosi ogromne ilości wody, bardzo wolno sunie wzdłuż brzegu.
Jak powstaje trąba wodna?
Trąba wodna powstaje z chmury burzowej (cumulonimbus). Przy sprzyjających warunkach - w momencie silnej konwekcji - formuje się pionowy lej, który linią łączy chmurę z morzem.
Są dwa rodzaje trąb wodnych. Pierwszym jest tornado powstałe na lądzie, które następnie wdziera się nad wodę. Ten typ zwykle powoduje duże zniszczenia. Kolejny rodzaj, to zjawiska, które wytworzyły się bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym. Zazwyczaj są małe, krótkotrwałe i nie siejące zniszczenia wokół.
Autor: mab/kt / Źródło: ENEX