Na Półwyspie Helskim zostały znalezione dwie małe foki. Miały zaledwie 2-3 tygodnie i powinny być ze swoimi mamami. W tym wieku bez matki nie są zwykle gotowe do samodzielnego życia. Maluchy trafiły do foczego szpitalika.
Spacerowicz zaobserwował na brzegu Półwyspu Helskiego dwie młode foki.
- Dwa focze maluchy zostały znalezione na Półwyspie Helskim - mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. - Pierwsza została zaobserwowana na Cyplu Helskim, a druga w Kuźnicy. Obie były malutkie, ważyły odpowiednio 13 i 16 kilogramów. Dlatego zapadła decyzja o ich przewiezieniu do Stacji Morskiej w Helu, gdzie w foczym szpitaliku zostaną poddane rehabilitacji - dodała.
"Może mieć nie więcej niż 2 tygodnie"
Młode na pewno powinny zostać jeszcze przy matce.
- Obie są młodziutkie. Jedna z nich miała na sobie jeszcze niemowlęce futro. Może mieć zatem nie więcej niż 2 tygodnie - poinformowała dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej w Helu.
Foki otrzymały imiona od miejsc, w których je znaleziono - Cypelka i Kuzia.
Rehabilitacja i śledzenie fok
Maluchy karmione są na przemian zupką rybną i rybami.
- Dwa razy dziennie wypuszczane są na krótkie kąpiele do basenu - mówi Pawliczka. - Ma to pomóc im w trawieniu pokarmu, które może być ich pierwszym innym niż mleko matki - dodaje.
Rehabilitowane foczki zostaną wypuszczone na wolność do wód Północnego Bałtyku, jak tylko będą do tego gotowe.
- Jak wypuszczamy foki, są one wyposażone w nadajniki satelitarne, dzięki którym przez pierwsze miesiące śledzimy ich wędrówki - powiedziała Natalia Makałowska-Kur, opiekunka i trenerka fok z Helu.
Przyznaje, że każdy w Internecie może podglądać ich wędrówkę.
Zgłaszanie obserwacji fok
- Jak co roku apelujemy o natychmiastowe zgłaszanie obserwacji foczych maluchów – mówi Pietrasik. - Prosimy o zapewnienie im spokoju. Nie zbliżajmy się i nie pozwalajmy innym osobom do nich podchodzić. Stres, którego możemy stać się sprawcami, zmniejsza szansę na przeżycie malucha - dodaje.
Jeśli spotkamy na swojej drodze młode foki, niezwłocznie zadzwońmy do Błękitnego Patrolu WWF lub do Stacji Morskiej w Helu. Na miejsce przybędą wolontariusze z WWF i zabezpieczą teren. Czekają potem na przybycie odpowiednio wykwalifikowanego zespołu ze Stacji Morskiej.
Autor: mab/rp / Źródło: WWF, Stacja Morska w Helu
Źródło zdjęcia głównego: Natalia Makałowska-Kur