Amerykanie szacują straty po przejściu huraganu Florence. W Karolinie Północnej zginęło prawie 3,5 milionów zwierząt, odnotowano również wycieki obornika do środowiska. Oceniono, że tegoroczny żywioł przyniósł więcej zniszczeń niż poprzedni poważny huragan w stanie - Matthew z 2016 roku.
Huragan Florence pochłonął życia 36 osób, nie oszczędził również zwierząt. We wtorek oszacowano, że w Karolinie Północnej zginęło ponad 3,4 miliona drobiu i około 5,5 tysiąca sztuk trzody chlewnej. Stanowy departament rolnictwa dokonał szacunków na podstawie informacji od ratowników i weterynarzy, którzy oceniali straty na obszarach rolniczych.
Według danych Krajowego Departamentu Rolnictwa (USDA) w Karolinie Północnej żyje 8,9 miliona sztuk trzody chlewnej, co stanowi 12 procent łącznej ich liczby w całych Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku wyhodowano tu 830,8 miliona kurczaków (9 procent krajowej produkcji) i 32,5 miliona indyków (13 proc. krajowej produkcji).
Większe straty niż po przejściu Matthew
- W oparciu o głębokość wody, którą mieliśmy w Karolinie Północnej oraz sumę opadów zakładam, że prawdopodobnie poniesiemy większe straty niż podczas huraganu Matthew - poinformował komisarz Rolnictwa Steve Troxler we wtorek po przelocie nad zalanymi obszarami. W 2016 roku Matthew przyczynił się do śmierci 2,8 tysiąca sztuk trzody chlewnej i 1,8 miliona drobiu.
Karolina Północna jest drugim co do wielkości produkcji trzody chlewnej stanem w USA, pierwszym producentem tytoniu i jednym z większych hodowców drobiu, co czyni rolnictwo głównym przemysłem stanu o wartości szacowanej na 87 miliardów dolarów.
Szkody krajowych potentatów
Florence spowodowała zniszczenie dwóch ferm kurczaków należących do firmy Tyson Food Inc., największego amerykańskiego przetwórcy mięs - poinformował rzecznik prasowy Worth Sparkman. Firma stara się przetransportować ocalałe kurczaki na inne fermy.
Zakłady przetwórcze największego krajowego producenta trzody chlewnej WH Group Ltd’s Smothfield Foods Inc. działały w ograniczonym zakresie. Zamknięto również największą na świecie ubojnię wieprzową w Tar Heel – przekazała rzecznik firmy Diana Souder. Wody powodziowe zalały stodoły i składowisko obornika należące do przedsiębiorstwa.
Ponad pół miliona bez czystej wody pitnej
Florence zniszczyła wiele składowisk świńskiego obornika, co wywołało obawy o zanieczyszczenie wody i jej jakość. Również w tym przypadku tegoroczny huragan przyniósł więcej strat niż Matthew.
Agencja Ochrony Środowiska (EPA) poinformowała w poniedziałek, że 16 zakładów uzdatniania wody nie jest w stanie zapewnić dostępu do niezanieczyszczonej wody pitnej. Nie funkcjonuje również siedem publicznych oczyszczalni ścieków. Ponad 600 tysięcy odbiorców zostało przestrzeżonych przed piciem nieprzegotowanej wody, która nie spełnia standardów jakości w Karolinie Północnej.
Reggie Cheatham, dyrektow Biura Zarządzania Kryzysowego EPA powiedział w poniedziałek telewizji ABC News, że niektóre z zanieczyszczeń trafiły do wód powodziowych przez włazy kanalizacyjne. W jednym przypadku przyczyną była awaria zasilania w oczyszczalni ścieków. Zanieczyszczenia trafiły do rzek Neuse i Cape Fear.
Zalane, przepełnione, uszkodzone składowiska
Departament Jakości Środowiska Karoliny Północnej poinformował we wtorek, że zanieczyszczenia przeciekły przez uszkodzone ściany czterech ze stanowych składowisk obornika. Trzynaście zostało przepełnionych wodami opadowymi, a dziewięć zalała powódź.
Huragan Matthew z 2016 roku spowodował przecieki w jednym ze składowisk, w żadnym nie doszło do przepełnienia, a 14 zostało zalanych przez powódź - wynika z danych przedstawionych przez grupę przemysłową NC Pork Council.
Producenci trzody chlewnej, włączając w to Smithfield Foods, jednego z największych światowych producentów wieprzowiny, obniżyło poziom obornika na składowiskach, jednak nie wszędzie to pomogło. Na niektóre farmy spadło ponad 900 litrów deszczu na metr kwadratowy.
Matt Wellington, dyrektor programu antybiotykowego organizacji PIRG poinformował, że uwolnienie odpadów ze składowisk może spowodować rozprzestrzenienie się bakterii odpornych na antybiotyki.
Autor: ao/aw / Źródło: Reuters, accuweather.com