Dunaj najwyżej od 500 lat. Sytuacja jest dramatyczna


Wywołana długotrwałymi opadami deszczu powódź nadal daje się mocno we znaki mieszkańcom południowych i wschodnich Niemiec. W Bawarii, Saksonii i Turyngii sytuacja jest dramatyczna: nasiąknięte deszczówką wały nie wytrzymują, woda zalała miasta i drogi, ewakuowano tysiące mieszkańców.

Najpoważniejsza sytuacja jest w bawarskiej Pasawie. Pod wodą znalazła się większa część zabytkowego Starego Miasta. Przepływający przez miasto Dunaj podniósł się w poniedziałek w południe do 12,5 metrów - poziomu nienotowanego od ponad 500 lat.

Rzeki wzbierają

Wysoki poziom (9,60 m) stwierdzono także na wpadającej do Dunaju rzece Inn. Pasawa pozbawiona jest prądu, wstrzymano też dostawy wody pitnej. Do wielu domów można dotrzeć tylko łodzią lub za pomocą prowizorycznych pomostów. Strażacy nie nadążają z wypompowywaniem wody wdzierającej się do budynków - podała telewizja ARD. W walce ze skutkami żywiołu pomaga 150 żołnierzy Bundeswehry.

Dramatyczna jest też sytuacja w Rosenheim. Po pęknięciu tamy na rzece Auerbach z zagrożonej dzielnicy ewakuowano 170 mieszkańców.

W wielu regionach w południowych Niemczech zamknięto szkoły, odwołane są zajęcia.

Klęska żywiołowa

Stan klęski żywiołowej ogłoszono w trzech landach: Bawarii, Saksonii i Turyngii, a stan alarmowy wprowadzono w dwóch innych: Badenii-Wirtembergii i Saksonii-Anhalt.

Stan klęski żywiołowej obowiązuje już w kilkunastu miejscach na południu i wschodzie kraju, w tym w Chemnitz, Zwickau i okolicach Lipska.

Jak poinformował na antenie TVN24 Wojciech Hernes, korespondent Radia Zet, kilkanaście niemieckich miast jest pozbawionych prądu. - W akcji ratunkowej i ewakuacyjnej pomaga wojsko - powiedział dziennikarz.

Do akcji przeciwpowodziowej skierowano 1760 żołnierzy i 500 policjantów oraz 1800 pracowników Służby Pomocy Technicznej (THW). Z terenów zagrożonych ewakuowano kilkadziesiąt tysięcy osób.

Dodał, że w niektórych regionach nadal pada deszcz.

Merkel odwiedzi powodzian

Z mieszkańcami zalanych terenów solidaryzuje się kanclerz Angela Merkel, która we wtorek odwiedzi podtopione miejscowości. Jak powiedział Hernes, kanclerz zapowiedziała szybką, "niebiurokratyczną" pomoc materialną dla powodzian.

- Władze centralne zastanowią się, jak mogą pomóc, to samo dotyczy też krajów związkowych (landów) - powiedziała. W urzędzie kanclerskim w Berlinie powstał sztab kryzysowy. Pomoc powodzianom obiecał także premier Bawarii Horst Seehofer.

"Powódź stulecia"

- Rzeczywiście się zrobiła powódź stulecia w południowych i południowo-zachodnich Niemczech - relacjonował wcześniej na antenie TVN24 Hernes. Wszystko przez opady, które od ponad miesiąca nękają Bawarię, Saksonię, Turyngię oraz niektóre rejony Badenii-Wirtembergii od ponad miesiąca nękają opady. W tym czasie spadły tam rekordowe ilości deszczu.

W Dreznie poziom Łaby podniósł się do 9 metrów, niemal na taką wysokość, jak podczas "powodzi stulecia" w 2002 roku, gdy zabytkowe drezdeńskie Stare Miasto zostało w dużej części zatopione.

- Od 132 lat, kiedy to zaczęto w Niemczech robić pomiary meteorologiczne, nie było tak deszczowego maja - mówił Hernes.

Drogi, tory, dworzec pod wodą

Woda zalewa miejscowości i uprawy, zakłóca komunikację. - Zalane i zamknięte są liczne odcinki autostrad i dróg krajowych, podmyte są linie kolejowe, nie kursują więc pociągi - wyliczał Hernes. - W Rosenheim w Bawarii zalany jest główny dworzec kolejowy. Zupełnie wstrzymano żeglugę na górnym biegu Renu, na Neckarze i na Menie - dodał.

W Bawarii i na innych dotkniętych powodzią terenach doszło do poważnych zakłóceń w transporcie. Zalana jest autostrada A8 Monachium-Salzburg, odwołano wiele połączeń kolejowych. Na Renie, Menie i Neckarze zawieszono ruch statków.

Rozmiękczone wały nie chronią

W niektórych miejscach sytuacja jest dramatyczna, bo woda przerwała rozmiękczone ochronne wały i groble. Tak stało się m.in. w Saksonii, gdzie wylały rzeki Biała Elstera i Mulda.

W Saksonii i Turyngii w kilku rejonach doszło do przerwania wałów przeciwpowodziowych. W Grimmie ewakuowano mieszkańców zagrożonych dzielnic, także w okolicach Lipska władze zdecydowały o ewakuowaniu kilku miejscowości w związku z pęknięciem wałów.

- 3 tysiące osób musiało opuścić domy - podkreślił Hernes. Wszystko przez niepozorną na co dzień rzeczkę przepływającą przez miejscowość.

Optymistyczne prognozy

Sytuację pogarsza padający bez przerwy deszcz. Niemiecki Instytut Meteorologiczny wydał jednak optymistyczne komunikaty. We wtorek deszcz ma ustąpić, ma się rozpogodzić. Gdy sytuacja się ustabilizuje, Niemcy będą mogli przystąpić do liczenia strat. - Mowa jest o miliardowych kwotach - mówił Hernes.

Fala kulminacyjna z południa zmierza na północ, do środkowoniemieckich landów. Jednak w nich sytuacja nie powinna być tak dramatyczna jak na południu i nie powinny być ogłaszane stany klęski żywiołowej.

Autor: js, pk/rs / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W środę rano pojawiły się w części kraju wyładowania atmosferyczne. Aura na chwilę się uspokoiła, ale po południu znowu słychać grzmoty. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Poznaj aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu świętego Mikołaja

Upały nawet w domu świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 16 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 16 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr