Podróż zimą może okazać się wyjątkowo niebezpieczna. Wystarczy jednak kilka prostych zasad, by w razie trudnych warunków zwiększyć swoje szanse na dotarcie do celu. Spakuj koc, sprawdź opony i wycieraczki, a do schowka włóż okulary przeciwsłoneczne.
Warunki pogodowe zimą mogą znacząco utrudnić nam jazdę. Śnieg, deszcz i lód na drogach powodują, że jest ślisko i niebezpiecznie. Jak jeździć unikając zagrożeń lub przygotować się na nie? Poznaj dwanaście wskazówek bezpieczniejszej jazdy zimą.
12 kroków do bezpiecznej jazdy zimą
1. Sprawdź prognozę pogody
Pogoda może się szybko zmieniać, szczególnie w zimie. Wyprzedzaj pogodę, sprawdzając najnowsze prognozy, aby odpowiednio zaplanować i dostosować podróż.
2. Zadbaj o auto
Oprócz regularnego serwisowania, możesz samodzielnie przeprowadzić proste kontrole, aby utrzymać samochód w dobrym stanie. Przyzwyczaj się do kontrolowania poziomu oleju i płynu chłodzącego. Nie zapomnij o wycieraczkach i oponach. Pamiętaj, że płyn do spryskiwaczy musisz wymienić na zimowy. Upewnij się, że będzie skuteczny przy -15 stopniach Celsjusza. Takie kontrole to dobra praktyka. Szczególnie zimą, gdy pogoda może mieć większy wpływ na stan pojazdu i Twoje bezpieczeństwo.
3. Sprawdź światła przeciwmgłowe przed każdą podróżą
Mgła może występować tylko lokalnie i jest trudna do przewidzenia. Z tego powodu, nawet jeśli powietrze jest przejrzyste, sprawdź, czy światła działają prawidłowo. Pamiętaj, że w czasie trudnych warunków pogodowych, powinieneś włączyć zarówno światła mijania, jak i przeciwmgłowe. Kiedy widoczność spadnie poniżej 50 metrów, uruchom koniecznie również tylne przeciwmgłowe. Pamiętaj jednak, aby wyłączyć je, gdy tylko się poprawi. Poza miastem, w czasie wyprzedzania, możesz ostrzegać innych kierowców krótkimi sygnałami dźwiękowymi.
4. Nie polegaj na swoim smartfonie
Telefony mogą być narzędziami wielofunkcyjnymi, ale w przypadku awarii na drodze w nocy za miastem, lampka telefonu nie zapewni wystarczającej widoczności, a zasięg może być zbyt słaby, aby dokładnie określić lokalizację. Dlatego razem z telefonem spakuj mapę i latarkę.
5. Przechowuj w samochodzie zestaw zimowy
Upewnij się, że jesteś przygotowany na najgorsze. W bagażniku znajdź miejsce na ciepłe ubrania, koc, jedzenie i wodę. Długie oczekiwanie na mrozie w czasie awarii będzie wtedy mniej niewygodne.
6. Miej wystarczająco dużo czasu, aby usunąć lód z samochodu przed jazdą
Podróżowanie podczas świąt Bożego Narodzenia może być stresujące i często powoduje pośpiech. Jeśli pogoda jest mroźna lub śnieżna, poświęć trochę czasu na całkowite odlodzenie i odśnieżenie samochodu. Pamiętaj, że Twój pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał Tobie i innym osobom na drodze. Nie ma mowy o odśnieżaniu wyłącznie przedniej szyby. Za śnieg spadający z naszego dachu w czasie jazdy, grozić może nawet mandat. Dlatego upewnij się, że przed wyjazdem będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, aby prawidłowo oczyścić cały samochód.
7. Nie lekceważ zimowego słońca
Niska wysokość słońca na horyzontem zimą może być niebezpieczna, poważnie wpływając na widzialność. Trzymaj okulary przeciwsłoneczne pod ręką, aby nie oślepił Cię blask słońca.
8. Dbaj o stan akumulatora
Słaby akumulator w samochodzie jest głównym powodem awarii o tej porze roku, więc upewnij się, że twój akumulator jest regularnie konserwowany, naładowany i w dobrym stanie. Trzymaj zestaw kabli rozruchowych w samochodzie i upewnij się, że wiesz, jak z nich korzystać.
9. Zachowaj ostrożność, gdy wieje lub leje
Najbezpieczniej jest unikać podróżowania, gdy bardzo mocno wieje lub pada, ale jeśli znajdziesz się w drodze, trzymaj się głównych dróg. W miarę możliwości wybieraj bezpieczne trasy, gdzie unikniesz opadających gałęzi i podtopień. Trzymaj mocno kierownicę, aby utrzymać kontrolę nad pojazdem przy silnych podmuchach wiatru i uważaj na przerwy między drzewami lub budynkami, bo tam mogą pojawiać się boczne porywy.
10. W razie wątpliwości nie przejeżdżaj przez zalane miejsce
Jeśli nie masz pewności, jak głęboki jest zalany obszar, nie wjeżdżaj tam. Jeśli musisz przejechać zatopioną drogą, trzymaj się najwyższego odcinka i jedź powoli, nie zatrzymując się. Po przejechaniu sprawdź hamulce i wysusz je jak najlepiej - wystarczy lekkie hamowanie.
11. Kiedy będzie padał śnieg, jedź powoli
Podczas jazdy w śniegu przyspieszaj delikatnie, używając niskich obrotów. Aby uniknąć poślizgu, nie hamuj gwałtownie. W takich warunkach potrzeba więcej miejsca na drodze, ponieważ droga hamowania może być nawet 10 razy dłuższa.
12. Sprawdzaj stan opon
W oblodzonych i deszczowych warunkach bardzo ważne jest posiadanie opon o wystarczającej przyczepności. Sprawdź stan swoich opon (w tym koła zapasowego) pod kątem prawidłowego nacisku, a także głębokość bieżnika, która z punktu widzenia prawa powinna wynosić co najmniej 1,6 mm dla samochodów osobowych. Warto zastanowić się nad ich wymianą, zanim osiągną tę głębokość. Głębsze rowki na oponie znacznie poprawiają przyczepność.
Autor: AP/kab,map / Źródło: metoffice.gov.uk; źródło głownego zdjęcia: visualhunt.com/kewl (CC BY 2.0)
Źródło zdjęcia głównego: visualhunt.com/kewl (CC BY 2.0)